Zielony Dom. Co to jest Zielony Dom? Dlaczego jest w cenie?

2021-02-03 9:16 opracowanie redakcja
zielone osiedle
Autor: gettyimages Certyfikat Zielony Dom jest gwarancją wysokiej efektywności energetycznej budynków, komfortu użytkowników i poszanowania środowiska

Zielony Dom to certyfikat przyznawany nieruchomościom przez Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Celem Zielonego Domu jest promowanie budownictwa zrównoważonego, efektywnego energetycznie, z wysoką jakością powietrza wewnętrznego. Zielony Dom to również możliwość zakupu domu czy mieszkania na preferencyjnych warunkach.

Spis treści

 1. Zielony Dom - co to za certyfikat?
 2. Idea Zielonego Domu
 3. Dla jakich budynków Zielony Dom?
 4. 6 stref certyfikacji Zielony Dom
 5. Preferencyjne kredyty dla "Zielonych Domów"

Zielony Dom - co to za certyfikat?

Zielony Dom jest pierwszym ogólnopolskim, wielokryterialnym certyfikatem oceniającym inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego - efektywności energetycznej, komfortu użytkowników i poszanowania środowiska. Został opracowany w ramach programu Zielony Dom i Zielona Hipoteka, który jest wdrażany w krajach partnerskich projektu SMARTER Finance for Families, finansowanego z programu ramowego UE Horyzont 2020.

Idea Zielonego Domu

Zielony Dom to narzędzie, które umożliwia ocenę nowych inwestycji mieszkaniowych pod kątem ich efektywności energetycznej, odpowiedzialności środowiskowej, a także oddziaływania na środowisko i użytkowników. Głównym założeniem było stworzenie narzędzia przejrzystego i nieskomplikowanego, z zestawem istotnych kryteriów w zakresie budownictwa zrównoważonego, pozwalającego na sprawne przeprowadzenie procesu certyfikacji na wszystkich jego etapach.

Dom energooszczędny i komfortowy - skąd wziąć na to pieniądze?

Dla jakich budynków Zielony Dom?

Zielony Dom przeznaczony jest do certyfikacji wyłącznie nowo budowanych inwestycji mieszkaniowych, zarówno wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych. Certyfikacja Zielony Dom skierowana jest nie tylko do deweloperów, ale także prywatnych inwestorów, mających w planach budowę domu jednorodzinnego.

Do procesu certyfikacji zaleca się przystąpić na wczesnym etapie inwestycji, a najlepszym jest wybór miejsca lokalizacji. Kryteriami zawartymi w certyfikacji Zielony Dom jest bowiem nie tylko sam proces budowy, ale także teren pod budowę czy przygotowanie projektu. Zwiększa to szanse na spełnienie wymagań i otrzymanie certyfikatu na odpowiednim poziomie. Możliwe jest również zgłoszenie inwestycji na bardziej zaawansowanym etapie, jednak kryteria certyfikacji są w tym przypadku takie same, a ryzyko niespełnienia jakichś wytycznych większe.

6 stref certyfikacji Zielony Dom

System oceny budynków mieszkalnych Zielony Dom jest systemem dobrowolnym. W ramach środowiskowej i energetycznej oceny inwestycji mieszkaniowych, która pozwala na uzyskanie certyfikatu, wyodrębniono:

 1. Zarządzanie inwestycją
 2. Miejsce i lokalizacja
 3. Materiały i zasoby
 4. Zdrowie i komfort użytkownika
 5. Gospodarowanie wodą
 6. Optymalizacja zużycia energii.

Wykorzystując zestaw kryteriów w poszczególnych obszarach, Zielony Dom ocenia efektywność energetyczną oraz ekologiczną realizowanych budynków, weryfikując, czy budynek jest zrównoważony w fazie projektowania, budowy, jak również w czasie eksploatacji.

Preferencyjne kredyty dla "Zielonych Domów"

W ramach programu Zielony Dom banki partnerskie oferują dedykowane kredyty hipoteczne na zakup domów lub mieszkań z certyfikatem Zielony Dom. Szczegółowe informacje oraz aktualne warunki udzielania kredytów dostępne są na stronach internetowych banków partnerskich. Do programu Zielony Dom dołączyły Bank Ochrony Środowiska S.A. (BOŚ) z ekologicznym kredytem hipotecznym oraz BNP Paribas, który certyfikat certyfikat Zielony Dom włączył do swojej oferty jako jedno z kryteriów udzielania kredytu o obniżonej marży.

Budynki certyfikowane to gwarancja standardu projektowania i wykonania. Efektywność energetyczna to także niższe koszty codziennej eksploatacji, a więc niższe obciążenia dla budżetów gospodarstw domowych. Preferencyjne warunki ekologicznych kredytów hipotecznych to bardzo ważny krok w stronę myślenia o inwestycjach mieszkaniowych w perspektywie długoterminowego wpływu budynków na środowisko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej