Trzy Ogrody w zgodzie z naturą

2008-08-12 15:35
Trzy Ogrody
Autor: brak danych

W Elmswell na południu Anglii powstaje oryginalny projekt osiedla domów jednorodzinnych - Trzy Ogrody. Użyte w nim technologie pozwolą na znaczące zmniejszenie emisji tlenków węgla. Będzie ekonomiczne, ekologiczne i estetyczne - w harmonii z lokalnym środowiskiem. Konstrukcje z drewna, ściany z hemcrete (tworzywo na bazie konopi i wapna), izolacja z wełny lokalnych owiec, żadnej stali ani betonu.


Unikalne osiedle Trzy Ogrody to 26 domów jednorodzinnych. W tym: 13 domów z dwiema sypialniami, 9 - z trzema sypialniami i 4 - z jedną sypialnią. Projekt wyróżnia ogromne zaangażowanie w ideę zrównoważonego rozwoju, a jego architektura odwołuje się do tradycyjnych, wiejskich sposobów zagospodarowywania wspólnej przestrzeni.

Projekt został wybrany podczas konkursu architektonicznego zorganizowanego przez Orwell Housing Association oraz Suffolk Preservation Society, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na dostępne cenowo domy dla lokalnych mieszkańców. Koncepcja, opracowana przez londyńską firmę architektoniczną Riches Hawley Mikhail Architects, zdobyła nagrodę Housing Design Award 2007 i została wyróżniona przez jury za "umiejętne wyczucie lokalnego środowiska naturalnego".

Dla całej koncepcji od początku kluczowa była - samowystarczalność. "Osiedle to będzie miało niewielką emisję tlenków węgla, w porównaniu z prawie każdym innym tego typu projektem, które dotychczas powstały w Wielkiej Brytanii" - powiedział Alasdair Young, inżynier specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących zrównoważonego rozwoju. Był on kierownikiem projektu z Buro Happold SAT (Sustainable and Alternative Technologies), odpowiadającym za kwestie dotyczące samowystarczalności w projekcie.

       Projekt Trzy Ogrody

Projekt uwzględnia wiele rozwiązań zapewniających niski poziom emisji tlenków węgla. System ogrzewania wykorzystujący biomasę będzie całkowicie zautomatyzowany, a zapotrzebowanie dla każdego domu jest indywidualnie kontrolowane. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla będzie znacznie mniejsza niż w przypadku zastosowania tradycyjnych kotłowni gazowych. Umiejętne wykorzystanie lokalnych zasobów leśnych (takich jak chrust, czy naturalne odpady drewniane) do podgrzewania wody i ogrzewania, jest rozwiązaniem neutralnym dla środowiska, bazuje bowiem na odnawialnych źródłach energii i zależy od lokalnych zasobów.

Wydajność energetyczna projektu Trzy Ogrody zostanie głównie osiągnięta poprzez zastosowanie pełnej wentylacji z odzyskiem ciepła oraz zapewnienie większej szczelności i skonstruowanie dobrze izolowanych ścian. Te właściwości budynku, włączając w to system ogrzewania z wykorzystaniem biomasy, pomogą zredukować emisję dwutlenku węgla o około 60% - w porównaniu do standardowych obiektów spełniających obecne wymagania.

"To osiedle ma ambicję stać się przykładem budownictwa pierwszej klasy, zrealizowanym w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju i jednocześnie niedrogim" - dodaje Young.

 

 Osiedle Trzy Ogrody jest w fazie budowy -  planowane zakończenie: lato 2008 roku.

Kolejnym elementem, który podnosi walory środowiskowe inwestycji, jest wykorzystanie drewna na elementy konstrukcji. Rama konstrukcyjna domów jest drewniana, a ściany będą wykonane z materiału hemcrete rozprowadzanego na drewnianym szkielecie. Hemcrete to tworzywo na bazie konopi i wapna, posiadające doskonałe właściwości cieplne, a przy tym przyjazne środowisku. Konopie, tradycyjnie uprawiane w tym regionie, mają unikalną właściwość wiązania węgla z wieloma materiałami wykorzystywanymi przy budowie budynków. Co więcej, warstwa izolacyjna jest zrobiona z wełny pochodzącej od lokalnych owiec. Reasumując, różnorodne rozwiązania, które zostały zastosowane przy realizacji projektu, pozwalają na znaczące obniżenie ilości węgla, emitowanego przez budynki.

Domy zostały rozlokowane tak, aby przestrzenie mieszkalne w maksymalny sposób zimą nagrzewały się od słońca; jednocześnie minimalizuje się zbyt duże zacienienie. Odpowiednia aranżacja pozwala na dodatkowe naświetlenie pomieszczeń przy wykorzystaniu naturalnego światła. Powłoka budynku oraz proporcje błyszczących powierzchni zostałną tak wymodelowane, aby zoptymalizować użycie światła dziennego oraz światła pochodzącego z paneli słonecznych.

"Takie podejście daje wielorakie korzyści" - tłumaczy A. Young. "Jest ekonomiczne, ponieważ oszczędza zużycie energii; ekologiczne, ponieważ w stopniu minimalnym emituje tlenki węgla; estetyczne, ponieważ spełnia oczekiwania architekta, aby obiekt odzwierciedlał lokalne środowisko".

 

 Materiały (lokalne surowce) wykorzystywane przy budowie Trzech Ogrodów

Woda deszczowa będzie magazynowana w podziemnych zbiornikach i wykorzystywana do spłukiwania toalet i podlewania ogrodów, oszczędzając w ten sposób cenne surowce. Zastosowany system melioracyjny będzie jednocześnie filtrował spłukiwaną wodę. Oprócz tego, rowy odwadniające będą pełniły dodatkowe funkcje, takie jak oddzielanie od siebie terenów przeznaczonych pod rekreację oraz pod uprawę. Także zastosowanie lokalnych materiałów, takich jak glina, ziemia oraz kreda, odzwierciedla angielski i swojski charakter okolicy. Przy budowie domów nie zostały natomiast użyte stal ani beton.

Na terenie osiedla powstanie sad jabłkowy, łąka, miejsce do zabaw i teren przeznaczony pod uprawę warzyw - będą one dostępne nie tylko dla mieszkańców osiedla.

luty 2008 r.

Czytaj więcej