Szklany dom Hiroshi Nakamury. Szklana elewacja z 6000 szklanych cegieł

2013-06-07 18:15
dom szklany nakamura
Autor: Hiroshi Nakamura & NAP, www.nakam.info Szklana elewacja domu ma złudzenie optyczne wodospadu

13-tonowa elewacja wykonana z 6000 szklanych cegieł chroni mieszkańców domu w Hiroszimie przed hałasem z ulicy, a ogród który znajduje się na parterze domu zapewnia wspaniały widok. Szklany dom Optical Glass House projektu Hiroshi Nakamury jest alternatywą dla projektów high tech nowoczesnej architektury.

Powierzchnia domu zaprojektowanego przez współczesnego japońskiego architekta Nakamurę wynosi 330 m2. Na tej powierzchni oprócz pomieszczeń mieszkalnych od strony ulicy został zaprojektowany ogród. Część dzienna i salon znajdują się od strony ogrodu i ulicy, a sypialna - od strony dziedzińca. Między salonem a ogrodem zawieszona jest specjalna kurtyna, która dodatkowo chroni wnętrze. Dom jest piękny, ale największe wrażenie robi szklana elewacja wykonana z 6000 ciegeł.

Cegły mają wymiar 50 x 235 x 50 mm i były produkowane na zamówienie, ze szkła o dużej przejrzystości, borokrzemianowego, który jest surowcem do produkcji szkła optycznego. Odlewane w fabryce cegły musiały być powoli chłodzone aby zapobiec powstawaniu naprężeń w szklanej cegle. Dodatkową trudnością przy produkcji cegieł było zachowanie idealnych wymiarów. Cegły były umieszczane na stalowych prętach podwieszonych do żelbetowych belek.  Stalowa konstrukcja do której były mocowane cegły jest obliczona na oddziaływania sejsmiczne.

Zamiarem architekta było stworzenie złudzenia optycznego wodospadu na szklanej elewacji. W efekcie patrząc na dom wydaje się jak by po elewacji rzeczywiście spływała woda.

Szklany dom został ukończony w marcu 2012 roku. Jest pięknym przykładem nowoczesnej japońskiej architektury.

 

 

Czytaj więcej