Rewitalizacja światową architekturą inspirowana

2007-06-14 12:45
Lofty Łódź
Autor: brak danych

W samym centrum Łodzi, w zabytkowej przędzalni Karola Scheiblera powstają nowoczesne apartamenty, galerie i kawiarnie. Przestronne, stylowe i widne mieszkania w starych, opuszczonych fabrykach mają swoje pięć minut. Łódzkie lofty to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na tak dużą skalę w Polsce.

W starej XIX-wiecznej fabryce powstaną apartamenty i mieszkania jedno- dwu- i trzykondygnacyjne. Mieszkańcy "U Scheiblera" do dyspozycji będą mieli atrium, parking, staw oraz tereny zielone. Inwestor-Opal Property Development zwraca uwagę na szczególny charakter tego miejsca, komfort i doskonałą lokalizację. Projekt odnowienia poprzemysłowego obszaru stworzył Gary Wolff, naczelny architekt Opal Property Invesments.

Deweloper rewitalizując ten fabryczny kompleks wykorzysta najnowsze technologie i rozwiązania przy jednoczesnym zachowaniu zabytkowych detali i cech charakterystycznych istniejącej zabudowy. W pierwszym etapie przedsięwzięcia powstały biura inwestycji oraz cztery przykładowe mieszkania. W drugiej fazie zostaną zaadaptowane istniejące budynki na cele mieszkaniowe. Budynki parterowe znajdujące się wzdłuż ulicy Tymienieckiego inwestor przekształci w lokale usługowe. Powierzchnia całkowita kompleksu to 50 tys. mkw.

W fabryce powstanie 410 mieszkań o różnych metrażach. Powierzchnie loftów wahają się od 40 do 200 mkw. Apartamenty położone na najwyższej kondygnacji będą miały wyjście na dach. Inwestor chce zapewnić swoim mieszkańcom wrażenie prywatności poprzez zaprojektowanie dużej ilości wejść do budynku i kilkunastu wind. Cechą charakterystyczną mieszkań w opuszczonej hali produkcyjnej są duże okna, wysokie na prawie 2,5-3 metry, widoczne ceglane ściany, fragmenty instalacji oraz słupy konstrukcyjne. Zaletą loftów jest możliwość ciekawej, indywidualnej aranżacji przestrzeni. Wewnątrz obiektu będzie się znajdować patio, które ozdobią odsłonięte fragmenty XIX-wiecznej konstrukcji. Dodatkowe oświetlenie ma zapewnić przeszklony dach. Parking będzie się znajdował w piwnicach.

Pomysł stworzenia loftów na terenie Księżego Młyna powstał pod koniec zeszłego roku. Australijski deweloper zapowiedział, że oddanie do użytku nastąpi w 2008 roku. Inwestycja to plan odnowy. Z zaniedbanego, zapomnianego obszaru poprzemysłowego powstanie alternatywne centrum miasta. "Stworzymy w tych murach nowe życie. Połączymy nowoczesny styl życia z klimatem starych fabryk. Utrzymamy i podkreślimy ich walory - powiedział Gary Wolff.

 

Czytaj więcej