Piotrowska Point – w centrum Łodzi może stanąć kolejny wieżowiec

2022-07-28 15:03
Piotrkowska Point
Autor: designlab.group Czy na reprezentacyjnej ulicy Piotrkowskiej w Łodzi stanie 72 metrowy wieżowiec mieszkalny Piotrkowska Point?

Wieżowiec Piotrkowska Point będzie miał 72 metry. Powstanie przy skrzyżowaniu Piotrkowskiej z trasą WZ. Nowy łódzki wieżowiec wraz ze słynnym Centralem po przeciwnej stronie ulicy mają stworzyć symboliczną bramę ulicy Piotrkowskiej. Inwestycja realizowana jest w trybie lex-deweloper, a o jej losach jesienią zadecyduje Rada Miejska.

Inwestorem Piotrkowskiej Point jest OPG Property Professionals, ta sama firma, która odpowiada za rewitalizację OFF Piotrkowska. Piotrkowska Point ma być inwestycją mieszkaniową z mieszkaniami na wynajem oraz garażami na kondygnacjach podziemnych.

Gdzie powstanie Piotrkowska Point?

Jak podaje portal urzędu miasta, budynek może zastąpić postmodernistyczny biurowiec Orange Plaza z 2000 roku usytuowany przy Piotrkowskiej 166/168. To ta część Piotrkowskiej, którą jeżdżą tramwaje, a nie sam deptak.

Budynek byłby jednak dobrze widoczny od strony Al. Piłsudskiego, spod słynnego pomnika Jednorożca oraz z tęczowej wiaty przystanku tramwajowego nazywanego przez mieszkańców miasta Stajnią Jednorożców.

Ponad dwudziestopiętrowa wieża ma szansę stać się rozpoznawalną dominantą przy jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Łodzi – piszą o swoim projekcie autorzy: architekci z łódzkiej pracowni Design Lab Group. Podkreślają, że kształt i wysokość bryły są wynikiem analiz widokowych i uzgodnień konserwatorskich.

W pierzei ulicy Piotrkowskiej budynek będzie bowiem sąsiadował z historyczną kamienicą z początku XX wieku. To tzw. „pomnik kamienicy”. Budynek nazwano w ten sposób podczas happeningu z 1981 roku zorganizowanego przez łódzkich architektów i plastyków jako głos sprzeciwu wobec wyburzania kamienic w centrum miasta. Aby nawiązać do tego historycznego ostańca, architekci cofnęli względem pierzei górną część bryły Piotrkowska Point.

Jak wysoki ma być Piotrkowska Point?

Całkowitą wysokość przyszłego wieżowca to 72 m. Wysokość Piotrkowska Point architekci dopasowali do łódzkiego Manhattanu, czyli pobliskiej Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Te bloki z wielkiej płyty nadal biją w Łodzi rekord wysokości, jeśli chodzi o budynki mieszkalne (najwyższy ma 78 metrów).

Kolejnym punktem odniesienia był dla projektantów zlokalizowany po przeciwnej stronie Piotrkowskiej modernistyczny gmach Centralu, biurowca i domu towarowego wzniesionego dla Spółdzielni „Społem”, który w momencie powstania w 1972 roku był najnowocześniejszym budynkiem w mieście oraz jego wizytówką.

Piotrkowska Point wraz z Centralem, jak to przedstawiają architekci, mogłyby stworzyć „symboliczną bramę do miasta”. W najbliższej okolicy jest już kilka wysokościowców: nowy kompleks biurowo-handlowo-hotelowy Hi Piotrowska z 20-piętrową wieżą (82 m) oraz biurowiec Red Tower z 1978 roku (80 m), do których wkrótce dołączy apartamentowiec Golden Tower (82 m) – w kwietniu br ruszyła jego budowa, a za projekt również odpowiada pracownia Design Lab Group.

Jak podaje urząd miasta Łódź, inwestycja Piotrkowska Point prowadzona jest w trybie lex-deweloper (wydane dla tego miejsca warunki zabudowy pozwalały postawić obiekt o połowę niższy) i jako taka będzie rozpatrywana na jesiennej sesji Rady Miejskiej.

O inwestycji Piotrkowska Point

Piotrkowska Point ma być budynkiem mieszkalno-usługowym. W wysokim parterze nowego wieżowca zaplanowano ogólnodostępne lokale gastronomiczne. Powyżej parteru przewidziano mieszkania na wynajem z dostępem do garaży na kondygnacjach podziemnych. 

  • Autorem projektu jest pracownia Design Lab Group.
  • Inwestorem - OPG Property Professionals.
  • Lokalizacja inwestycji: Łódź, ul. Piotrkowska 166/168

Bryła budynku Piotrkowska Point to jasny, asymetryczny „żyletkowiec”. Pionowe i poziome podziały na elewacji stworzą na niej ciekawe efekty światłocieniowe.

Parter wieżowca Piotrkowska Point, zwieńczony szerokim zadaszeniem o wyoblonym narożniku, jest przeznaczony na lokale usługowe, gastronomiczne. Architekci podkreślają „miastotwórczą rolę” takiego rozwiązania.

Jeśli jesienią radni przegłosują ten projekt, inwestor będzie mógł wystąpić o pozwolenie na budowę.

Czytaj więcej