Niezwykłe domy jednorodzinne - elegancka willa z odpadów w holenderskim Enschede

2012-01-19 15:58
Niekonwencjonalne domy jednorodzinne - elegancka willa z odpadów
Autor: Duravit Willa Welpeloo, Roombeek, Holandia, arch. 2012Architecten

Dwukondygnacyjny budynek Willi Welpeloo wyróżnia się na tle sąsiednich, tradycyjnych domów nowoczesną kubiczną formą. Ale nie to jest najważniejszym wyróżnikiem tego nowatorskiego budynku. Willa Welpeloo zbudowana jest głównie z odpadów – rozbiórkowych i pofabrycznych, mimo to zaskakuje pomysłowością, elegancją i nowatorskim designem.

Zaprojektowana przez pracownię 2012Architecten Willa Welpeloo, znajduje się w Roombeek, na przedmieściach holenderskiego miasta Enschede. Budynek to unikatowy przykład wykorzystania materiałów z recyklingu w bardzo nowoczesnym budynku - i to mieszkalnym.

Niekonwencjonalne domy jednorodzinne - elegancka willa z odpadów
Autor: Duravit Willa Welpeloo, Roombeek, Holandia, arch. 2012Architecten, widok otwartej kuchnii

Aktywna ochrona przyrody staje się popularna w coraz szerszych kręgach. Ekologia i zrównoważony rozwój to już nie tylko modne nowinki, ale spójny styl życia. Również twórcy Willi Welpeloo utworzyli swój znak firmowy z wykorzystania materiałów z odzysku i surowców odnawialnych.

Zobacz także: Zrównoważone budownictwo będzie się rozwijać

Architekci z zespołu 2012Architecten już od lat znani są z ekstrawaganckich projektów z wykorzystaniem nieprzetworzonych materiałów wtórnych. Jednak ich dotychczasowe prace to tymczasowe instalacje, np. pawilon przygotowany na wystawę „Raj pasożytów” w 2003 r. w Rotterdamie.

Willa Welpeloo jest ich pierwszą trwałą konstrukcją zbudowaną w 70% z materiałów pochodzących z recyklingu. Tam, gdzie tylko to możliwe, odpady użyte są w ich oryginalnej postaci, bez rozdrabniania i formowania na nowo. W tym niezwykłym domu znalazły się jednak także wyrafinowane designerskie elementy, np. ceramika sanitarna firmy Duravit.

Nowoczesny design...

W Roombeek – okolicy odbudowanej po eksplozji w fabryce fajerwerków – kubiczne kształty Willi Welpeloo nie pozostają niezauważone. Dwukondygnacyjny budynek wyróżnia się na tle sąsiednich, tradycyjnych domów jednorodzinnych i sprawia wrażenie, jakby był złożony z kilku sześcianów o różnej wielkości. Charakterystyczną cechą willi są proste linie i ograniczone zróżnicowanie materiałów. Część elewacji pokryto kurtynową konstrukcją z pionowych desek i stalowych, poziomych listew. Okna w większości zostały wycięte w elewacji, a część z nich (okna łazienkowe) ukryte za drewnianą kurtyną.

Serce domu to obszerny pokój dzienny, który wyróżnia się spośród pozostałych niestandardową wysokością. Połączony jest on z otwartą kuchnią oraz bardziej prywatną częścią mieszkania - pomieszczeniami znajdującymi się na niewielkim podwyższeniu. Niezabudowana centralna przestrzeń willi sprawia, że widok z domu rozciąga się na wszystkie strony świata. Część pomieszczeń skierowana jest na drugą stronę posesji.

,,,i materiały z odzysku

Tworząc Willę Welpeloo projektanci z pracowni 2012Architecten zadbali o to, aby wszelkie możliwe materiały wykorzystane do budowy domu pochodziły z surowców wtórnych. Belki, tworzące element konstrukcyjny domu, pochodzą na przykład z maszyny do produkcji tekstyliów z pobliskiej fabryki. Elewacja budynku powstała z drewna odzyskanego ze szpul kablowych, a w wielu oknach użyto odpadów szkła. Do izolacji ścian zewnętrznych wykorzystano ścinki polistyrenu pozyskanego od producenta przyczep kempingowych. Odpady produkcyjne wykorzystano także jako elementy wykończeniowe willi. Ściany i szafki kuchenne, sprawiające wrażenie śnieżnobiałych, wykonano ze starych plakatów reklamowych naklejanych na postery. Fragmenty plakatów odsłaniają się po otwarciu drzwiczek i szuflad, widoczne są także w konstrukcji stołu i krzeseł.

Niekonwencjonalne domy jednorodzinne - elegancka willa z odpadów
Autor: Duravit Willa Welpeloo, Roombeek, Holandia, arch. 2012Architecten
Niekonwencjonalne domy jednorodzinne - elegancka willa z odpadów
Autor: Duravit Willa Welpeloo, Roombeek, Holandia, arch. 2012Architecten, meble z odzysku

Oświetlenie to w części domu lampy halogenowe zawieszone na metalowych szkieletach (zepsutych parasoli), natomiast wygodna winda przerobiona została z dźwigu, który służył do budowy domu. Na uwagę zasługują także ciemne, syntetyczne powierzchnie wnętrza łazienki, pochodzące z odzysku kubków na kawę, które doskonale kontrastują ze śnieżną bielą armatury łazienkowej firmy Duravit.

Eko-domy – ważne szczegóły

Willa Welpeloo mimo, iż w większości składa się z materiałów pochodzących z recyklingu, wyróżnia się także stylem. A wszystko za sprawą dbałości o szczegóły, które nadają temu domowi niepowtarzalny charakter. Obok sztuki nowoczesnej oraz zróżnicowanych stylistycznie sprzętów wypełniających wnętrze, mocnym akcentem łączącym nowoczesny design z ekologią są urządzenia łazienkowe firmy Duravit, która szczyci się stosowaniem technologii zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju i produkuje trwałe produkty o ponadczasowym wzornictwie. Wykorzystane w łazience Willi Welpeloo białe umywalki o prostych, geometrycznych kształtach (Architec) oraz wanna (Starck), zaprojektowane przez Philippe’a Starcka, doskonale kontrastują z dominującą czarną barwą ścian, wpasowując się tym samym w kubistyczny, a zarazem wyrafinowany, nowoczesny styl willi.

Niekonwencjonalne domy jednorodzinne - elegancka willa z odpadów
Autor: Duravit Willa Welpeloo, łazienka z umywalką Architect, wanną Starc

Willa Welpeloo jest doskonałym dowodem na to, że z materiałów z odzysku, można nie tylko zbudować trwałą konstrukcję użytkową, ale także obiekt mogący zachwycić elegancją, oryginalnym wyglądem. Świadczy o tym, że nowoczesne wzornictwo może iść w parze z ekologicznym podejściem do projektowania budynków.

Ekologiczne podejście zaczyna się w produkcji

Produkcja trwałych, naturalnych i odnawialnych materiałów budowlanych zyskuje na znaczeniu. Doceniają ją architekci projektujący nowoczesne eko-domy wybierając produkty firm, które wykorzystują do produkcji technologie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Duravit jest światowym producentem ceramiki sanitarnej, mebli łazienkowych, wanien i produktów Wellness. Ma certyfikat zgodny z normą zarządzania środowiskowego, świadczący o wysokiej świadomości ekologicznej. Dbałość o środowisko firma Duravit realizuje poprzez odpowiedni wybór surowców, proces produkcji, a także odzyskiwanie naturalnych zasobów. Takie działania mają na celu poprawę jakości ludzkiego życia w różnych obszarach świata.
Duravit – laureat wielu nagród, m.in.: Design Plus Award, Award for good design, Good Design Award czy Focus in silver sprawia, że jej produkty zaliczane są do klasyki designu a w związku z tym długowieczne i ekologiczne. Trwałość wyrobu jest bowiem jednym z ważnych wyznaczników eko-produktu, ograniczając w zasadniczy sposób ilość odpadów na świecie.

Czytaj więcej