Niezwykłe domy jednorodzinne - elegancka willa z odpadów w holenderskim Enschede
Dwukondygnacyjny budynek Willi Welpeloo wyróżnia się na tle sąsiednich, tradycyjnych domów nowoczesną kubiczną formą. Ale nie to jest najważniejszym wyróżnikiem tego nowatorskiego budynku. Willa Welpeloo zbudowana jest głównie z odpadów – rozbiórkowych i pofabrycznych, mimo to zaskakuje pomysłowością, elegancją i nowatorskim designem.
Zaprojektowana przez pracownię 2012Architecten Willa Welpeloo, znajduje się w Roombeek, na przedmieściach holenderskiego miasta Enschede. Budynek to unikatowy przykład wykorzystania materiałów z recyklingu w bardzo nowoczesnym budynku - i to mieszkalnym.
Aktywna ochrona przyrody staje się popularna w coraz szerszych kręgach. Ekologia i zrównoważony rozwój to już nie tylko modne nowinki, ale spójny styl życia. Również twórcy Willi Welpeloo utworzyli swój znak firmowy z wykorzystania materiałów z odzysku i surowców odnawialnych.
Zobacz także: Zrównoważone budownictwo będzie się rozwijać
Architekci z zespołu 2012Architecten już od lat znani są z ekstrawaganckich projektów z wykorzystaniem nieprzetworzonych materiałów wtórnych. Jednak ich dotychczasowe prace to tymczasowe instalacje, np. pawilon przygotowany na wystawę „Raj pasożytów” w 2003 r. w Rotterdamie.
Willa Welpeloo jest ich pierwszą trwałą konstrukcją zbudowaną w 70% z materiałów pochodzących z recyklingu. Tam, gdzie tylko to możliwe, odpady użyte są w ich oryginalnej postaci, bez rozdrabniania i formowania na nowo. W tym niezwykłym domu znalazły się jednak także wyrafinowane designerskie elementy, np. ceramika sanitarna firmy Duravit.
Nowoczesny design...
W Roombeek – okolicy odbudowanej po eksplozji w fabryce fajerwerków – kubiczne kształty Willi Welpeloo nie pozostają niezauważone. Dwukondygnacyjny budynek wyróżnia się na tle sąsiednich, tradycyjnych domów jednorodzinnych i sprawia wrażenie, jakby był złożony z kilku sześcianów o różnej wielkości. Charakterystyczną cechą willi są proste linie i ograniczone zróżnicowanie materiałów. Część elewacji pokryto kurtynową konstrukcją z pionowych desek i stalowych, poziomych listew. Okna w większości zostały wycięte w elewacji, a część z nich (okna łazienkowe) ukryte za drewnianą kurtyną.
Serce domu to obszerny pokój dzienny, który wyróżnia się spośród pozostałych niestandardową wysokością. Połączony jest on z otwartą kuchnią oraz bardziej prywatną częścią mieszkania - pomieszczeniami znajdującymi się na niewielkim podwyższeniu. Niezabudowana centralna przestrzeń willi sprawia, że widok z domu rozciąga się na wszystkie strony świata. Część pomieszczeń skierowana jest na drugą stronę posesji.
,,,i materiały z odzysku
Tworząc Willę Welpeloo projektanci z pracowni 2012Architecten zadbali o to, aby wszelkie możliwe materiały wykorzystane do budowy domu pochodziły z surowców wtórnych. Belki, tworzące element konstrukcyjny domu, pochodzą na przykład z maszyny do produkcji tekstyliów z pobliskiej fabryki. Elewacja budynku powstała z drewna odzyskanego ze szpul kablowych, a w wielu oknach użyto odpadów szkła. Do izolacji ścian zewnętrznych wykorzystano ścinki polistyrenu pozyskanego od producenta przyczep kempingowych. Odpady produkcyjne wykorzystano także jako elementy wykończeniowe willi. Ściany i szafki kuchenne, sprawiające wrażenie śnieżnobiałych, wykonano ze starych plakatów reklamowych naklejanych na postery. Fragmenty plakatów odsłaniają się po otwarciu drzwiczek i szuflad, widoczne są także w konstrukcji stołu i krzeseł.
Oświetlenie to w części domu lampy halogenowe zawieszone na metalowych szkieletach (zepsutych parasoli), natomiast wygodna winda przerobiona została z dźwigu, który służył do budowy domu. Na uwagę zasługują także ciemne, syntetyczne powierzchnie wnętrza łazienki, pochodzące z odzysku kubków na kawę, które doskonale kontrastują ze śnieżną bielą armatury łazienkowej firmy Duravit.
Eko-domy – ważne szczegóły
Willa Welpeloo mimo, iż w większości składa się z materiałów pochodzących z recyklingu, wyróżnia się także stylem. A wszystko za sprawą dbałości o szczegóły, które nadają temu domowi niepowtarzalny charakter. Obok sztuki nowoczesnej oraz zróżnicowanych stylistycznie sprzętów wypełniających wnętrze, mocnym akcentem łączącym nowoczesny design z ekologią są urządzenia łazienkowe firmy Duravit, która szczyci się stosowaniem technologii zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju i produkuje trwałe produkty o ponadczasowym wzornictwie. Wykorzystane w łazience Willi Welpeloo białe umywalki o prostych, geometrycznych kształtach (Architec) oraz wanna (Starck), zaprojektowane przez Philippe’a Starcka, doskonale kontrastują z dominującą czarną barwą ścian, wpasowując się tym samym w kubistyczny, a zarazem wyrafinowany, nowoczesny styl willi.
Autor: Duravit
Willa Welpeloo, Roombeek, Holandia, arch. 2012Architecten
Willa Welpeloo jest doskonałym dowodem na to, że z materiałów z odzysku, można nie tylko zbudować trwałą konstrukcję użytkową, ale także obiekt mogący zachwycić elegancją, oryginalnym wyglądem. Świadczy o tym, że nowoczesne wzornictwo może iść w parze z ekologicznym podejściem do projektowania budynków.
Ekologiczne podejście zaczyna się w produkcji
Produkcja trwałych, naturalnych i odnawialnych materiałów budowlanych zyskuje na znaczeniu. Doceniają ją architekci projektujący nowoczesne eko-domy wybierając produkty firm, które wykorzystują do produkcji technologie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Duravit jest światowym producentem ceramiki sanitarnej, mebli łazienkowych, wanien i produktów Wellness. Ma certyfikat zgodny z normą zarządzania środowiskowego, świadczący o wysokiej świadomości ekologicznej. Dbałość o środowisko firma Duravit realizuje poprzez odpowiedni wybór surowców, proces produkcji, a także odzyskiwanie naturalnych zasobów. Takie działania mają na celu poprawę jakości ludzkiego życia w różnych obszarach świata.
Duravit – laureat wielu nagród, m.in.: Design Plus Award, Award for good design, Good Design Award czy Focus in silver sprawia, że jej produkty zaliczane są do klasyki designu a w związku z tym długowieczne i ekologiczne. Trwałość wyrobu jest bowiem jednym z ważnych wyznaczników eko-produktu, ograniczając w zasadniczy sposób ilość odpadów na świecie.