Mieszkania w kopalni
Milion metrów sześciennych ziemi do przekopania, dwie hałdy do usunięcia, nowa infrastruktura - to tylko nieliczne prace, które trzeba wykonać, by obszar, na którym kiedyś znajdowała się kopalnia zamienić w teren pod inwestycję mieszkaniową. Na osiedlu "Dębowe Tarasy" w Katowicach pewne pamiątki po kopalni jednak pozostaną.
Właśnie rozpoczęła się sprzedaż drugiego etapu inwestycji. - Dwie trzecie terenu zajął kompleks handlowo-rozrywkowy. Osiedle obejmie około 6 hektarów - informuje Michał Pająk, ekspert emFinanse. - Inwestycja, której koszt to ponad 130 mln. euro, będzie składać się z 12 budynków. Ich wysokość wyniesie od czterech do 11 pięter, o ciekawej kaskadowej architekturze. Wszyscy mieszkańcy będą mieli zapewnione miejsca postojowe w podziemnych garażach.
Co ciekawe, inwestycja realizowana jest w całości na terenie dawnej kopalni "Kleofas" (wcześniej "Gottwald"). Żeby móc wykorzystać ten teren, należało przekopać około milion metrów sześciennych ziemi, z czego piąta część wymagała wymiany. Usunięto dwie poprzemysłowe hałdy, na nowo zbudowano infrastrukturę. - Część pokopalnianych obiektów, w tym wieżę szybu, wkomponowano w projekt - mówi Michał Pająk.
Osiedle to kolejny, po Silesia City Center, kompleks nieruchomości firmy Silesia Residential Project Sp. z.o.o. Inwestor osiedla należy do grupy TriGránit, jednej z wiodących w Europie Środkowo-Wschodniej korporacji deweloperskich. Zajmuje się realizacją obiektów mieszkaniowych, komercyjnych, handlowych i użyteczności publicznej. Ostatnia inwestycja, Silesia City Center w Katowicach, zdobyła główną nagrodę za najlepszy projekt komercyjny w roku 2005. Grupa realizuje projekty inwestycyjne w Budapeszcie, Bratysławie, Pradze. Wkrótce chce zaistnieć na rynku w Bukareszcie, Zagrzebiu, Belgradzie oraz Sofii.
Za deweloperem do Katowic ściągnęły również inne znane firmy, takie jak GTC czy GANT. W 2006 roku zakupiły one grunty pod przyszłe inwestycje w atrakcyjnych lokalizacjach stolicy Górnego Śląska. Coraz wyraźniej na rynku obserwuje się wzrost cen mieszkań. - Za sprawą tej inwestycji koszt metra kwadratowego w Katowicach zaczyna dorównywać cenom nowych mieszkań w Krakowie i Wrocławiu - podsumowuje ekspert emFinanse.