Mieszkania w kopalni

2007-05-21 14:20
dębowe
Autor: brak danych

Milion metrów sześciennych ziemi do przekopania, dwie hałdy do usunięcia, nowa infrastruktura - to tylko nieliczne prace, które trzeba wykonać, by obszar, na którym kiedyś znajdowała się kopalnia zamienić w teren pod inwestycję mieszkaniową. Na osiedlu "Dębowe Tarasy" w Katowicach pewne pamiątki po kopalni jednak pozostaną.

Właśnie rozpoczęła się sprzedaż drugiego etapu inwestycji. - Dwie trzecie terenu zajął kompleks handlowo-rozrywkowy. Osiedle obejmie około 6 hektarów - informuje Michał Pająk, ekspert emFinanse. - Inwestycja, której koszt to ponad 130 mln. euro, będzie składać się z 12 budynków. Ich wysokość wyniesie od czterech do 11 pięter, o ciekawej kaskadowej architekturze. Wszyscy mieszkańcy będą mieli zapewnione miejsca postojowe w podziemnych garażach.

Co ciekawe, inwestycja realizowana jest w całości na terenie dawnej kopalni "Kleofas" (wcześniej "Gottwald"). Żeby móc wykorzystać ten teren, należało przekopać około milion metrów sześciennych ziemi, z czego piąta część wymagała wymiany. Usunięto dwie poprzemysłowe hałdy, na nowo zbudowano infrastrukturę. - Część pokopalnianych obiektów, w tym wieżę szybu, wkomponowano w projekt - mówi Michał Pająk.

Osiedle to kolejny, po Silesia City Center, kompleks nieruchomości firmy Silesia Residential Project Sp. z.o.o. Inwestor osiedla należy do grupy TriGránit, jednej z wiodących w Europie Środkowo-Wschodniej korporacji deweloperskich. Zajmuje się realizacją obiektów mieszkaniowych, komercyjnych, handlowych i użyteczności publicznej. Ostatnia inwestycja, Silesia City Center w Katowicach, zdobyła główną nagrodę za najlepszy projekt komercyjny w roku 2005. Grupa realizuje projekty inwestycyjne w Budapeszcie, Bratysławie, Pradze. Wkrótce chce zaistnieć na rynku w Bukareszcie, Zagrzebiu, Belgradzie oraz Sofii.

Za deweloperem do Katowic ściągnęły również inne znane firmy, takie jak GTC czy GANT. W 2006 roku zakupiły one grunty pod przyszłe inwestycje w atrakcyjnych lokalizacjach stolicy Górnego Śląska. Coraz wyraźniej na rynku obserwuje się wzrost cen mieszkań. - Za sprawą tej inwestycji koszt metra kwadratowego w Katowicach zaczyna dorównywać cenom nowych mieszkań w Krakowie i Wrocławiu - podsumowuje ekspert emFinanse.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej