Lofty w dawnych zakładach Róży Luksemburg

2007-06-13 17:07

W pofabrycznych zakładach Róży Luksemburg na początku 2008 roku zaczną powstawać ekskluzywne apartamenty. Na remont budynków zdecydowało się sześciu inwestorów, projektem zajęły się z kolei cztery zespoły architektów.  

Odrestaurowane budynki mieszczą się pomiędzy ulicami Karolkową i Przyokopową, nieopodal Muzeum Powstania Warszawskiego. Na 2,1 ha powierzchni powstać mają nowoczesne lofty. Największą część terenów wykupiła firma Europlan, powiązana z potężnym wrocławskim koncernem LC Crop.

Ostatni zakład zbankrutował na początku lat 90., wcześniej produkowano w nim lampy i świetlówki. I właśnie na skutek przesycenia ścian rtęcią do produkcji jarzeniówek nie zrealizowano wcześniejszych planów przebudowy. Z przeprowadzonych 12 lat temu badań wynikało, że przebywanie w budynku jest szkodliwe dla zdrowia. Neutralizacją stężeń zajęła się wtedy firma Awet. Wojciech Smolak z Europlanu zapewnia jednak, że obecne ekspertyzy nie budzą obaw. Wykazują niezbicie, że w nieruchomościach rtęć już nie występuje.

W starym ośmiopiętrowym pofabrycznym budynku Europlan urządzi apartamenty o powierzchni nawet do 150 mkw. Tuż obok firma postawi nowy apartamentowiec, a pod całym terenem wybuduje dwupoziomowy parking. W obu budynkach będzie ok. 280 mieszkań. Firma zamierza rozpocząć inwestycje w pierwszym kwartale 2008 roku. Pierwsi lokatorzy będą się mogli wprowadzić na przełomie 2009 i 2010 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 150 mln zł.

Koncepcja budowy powstała na zlecenie firm, które są właścicielami gruntu. Wszystkie prace zostały uzgodnione z ratuszem. Tuż obok dawnych zakładów powstanie biurowiec firmy Ghelmaco i osiedle zaprojektowane przez Stefana Kuryłowicza. Na potrzeby nowych obiektów stworzona zostanie również ulica równoległa do Karolkowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej