Lex deweloper w Katowicach. NSA odrzucił skargę kasacyjną inwestora. Chodzi o inwestycję w Burowcu

2024-11-26 13:14

Lex deweloper w Katowicach. Batalia o to, czy w dzielnicy Burowiec powstaną mieszkania, a potem domy szeregowe, skończyła się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. 26 listopada 2024 zapadł wyrok. Rozstrzygnięcie NSA jest ostateczne, ale inwestor może złożyć kolejny wniosek o lex deweloper w tym miejscu. Chodzi o osiedle, które miało powstać w miejscu dawnej kolei piaskowej. Tam, gdzie GZM planuje zbudować velostradę.

Spis treści

  1. Lex Deweloper w Katowicach. Inwestycja przy Mroźnej zablokowana
  2. Działka: dawniej tory kolei piaskowej, potem - velostrada
  3. Skarga kasacyjna w NSA i wyrok
Wrocław z góry

Lex Deweloper w Katowicach. Inwestycja przy Mroźnej zablokowana

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzył skargę kasacyjną na wyrok Sądu Administracyjnego w Gliwicach, wniesioną przez firmę Pietrzak B.B. Sprawa dotyczy pozwolenia na budowę osiedla na terenie dawnej kolei piaskowej w dzielnicy Szopienice-Burowiec w Katowicach. 26 listopada 2024 zapadł wyrok.

Wygraliśmy w NSA. Sędzia właśnie ogłosił wyrok. Skarga inwestora zostaje oddalona - napisali w mediach społecznościowych społecznicy, działający jako Zielony Burowiec. - Tym samym Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II OSK 1990/24) utrzymał w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (sygn. II SA/Gl 1093/23) z 27 maja br. Uchwała Rady Miasta Katowice z dnia 9 maja 2023 w sprawie "Lex Burowiec" była niezgodna z prawem.

Działka: dawniej tory kolei piaskowej, potem - velostrada

Przypomnijmy. Chodzi o inwestycję w ramach lex deweloper na długiej i wąskiej działce przy ul. Mroźnej w Burowcu, tuż przy osiedlu mieszkań na wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus i osiedlu domów jednorodzinnych. Dawniej biegły tędy tory kolei piaskowej. Tam właśnie firma Pietrzak B.B. (znany dealer samochodowy), chciał wybudować nowe osiedle. Nie zgadzali się na to mieszkańcy okolicznych domów, protesty zaś trwały od 2021. Owszem, inwestor zmienił plan i zamiast bloków zdecydował się na domy szeregowe, ale to nie uspokoiło ludzi z osiedla Zimowego. 

Czytaj też:

Lex deweloper we Wrocławiu: stop dla wieżowców

Argumenty, jakie podnosili to nie tylko "zaangażowanie władz miasta po stronie inwestora", ale też fakt, że planowane osiedle miało powstać w miejscu... planowanej od lat velostrady Katowice - Sosnowiec oraz brak drogi do szkoły (zdaniem mieszkańców, deweloper wytyczył ją przez mur i prywatne tereny). Jak się okazuje, to właśnie ta droga mogła być kluczowa dla sądu.

Rada Miasta Katowice głosowała nad wnioskiem inwestora trzy razy. Ostatecznie zatwierdziła go na nadzwyczajnej sesji w maju 2023. Rok później Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał uchwałę za niezgodną z prawem. Inwestor zaś złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Skarga kasacyjna w NSA i wyrok

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę i utrzymał w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. To z kolei  oznacza, że uchwała Rady Miasta Katowice straciła ważność.

– Wyrok został podtrzymany w całej rozciągłości. Każdy zarzut, jaki Wojewódzki Sąd Administracyjny postawił został podtrzymany przez Naczelny Sąd Administracyjny, który odrzucił wszystkie zarzuty skargi kasacyjne – powiedział dla portalu katowice24.info Adrian Sklorz, prezes Stowarzyszenia Prawo-Ekologia-Zdrowie, które było stroną w postępowaniu. Red. Łukasz Kądziołka przypomina w tym materiale, że "wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego skutkuje usunięciem uchwały z obiegu prawnego, a także zamyka drogę do dalszych odwołań. Nie ma możliwości złożenia skargi na rozstrzygnięcie NSA (...) Inwestor ma w dalszym ciągu możliwość złożenia kolejnego wniosku o lex deweloper w tym miejscu."

Zobacz zdjęcia. Nowe osiedle na Burowcu w ramach programu Mieszkanie Plus

Podcast miejski
Flip Springer. Architektura ma kłopot
Czytaj więcej