Futurystyczne osiedle w wykonaniu UNIBEP SA
Orco Property Group wybrało wykonawcę dla realizacji swojej najnowszej inwestycji mieszkaniowej w Warszawie. W dniu 24 kwietnia 2008 roku spółka podpisała umowę z generalnym wykonawcą energooszczędnego osiedla inteligentnych mieszkań wykończonych "pod klucz". Prace wykonawcze inwestycji Feliz Residence poprowadzi firmą UNIBEP SA. Budowa potrwa 16 miesięcy. Mieszkania zostaną oddane do użytku w III kwartale 2009 roku.
Osiedle Feliz Residence powstanie na warszawskiej Ochocie przy ul. Przy Parku w bliskim sąsiedztwie Parku Szczęśliwickiego. Dwa czterokondygnacyjne budynki pomieszczą łącznie 40 w pełni wykończonych apartamentów o wielkości od 55 do 137 m2. Na ostatnich kondygnacjach budynków mieszczą się ekskluzywne penthouse'y z bezpośrednim dojazdem windą do mieszkania.
W poszczególnych mieszkaniach osiedla planowane jest zastosowanie inteligentnego systemu zarządzania mieszkaniem - Apartment Management System (AMS). Zawiera on m.in. opcję: programowania i sterowania oświetleniem oraz ogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu oraz opcję sterowania żaluzjami zewnętrznymi. AMS połączony jest też z systemem alarmowym kontrolującym otwieranie okien i drzwi oraz zezwala na zcentralizowany na panelu głównym odczyt zużycia energii cieplnej i wody. Dużą zaletą jest umożliwienie lokatorom zdalnego programowania, uzyskiwania informacji i sterowania wszystkimi opcjami przez Internet.
Kompleks mieszkalny zaprojektowała pracownia architektoniczna APA Markowski. Jak tłumaczy Roman Popielawski, autor projektu: "Projekt osiedla swoją skalą i bryłą naturalnie wypisuje się w zastany krajobraz jednocześnie podkreślając jego największe walory. Budynki łączą w sobie cechy zarówno architektury wielkomiejskich kamienic, jak i willi podmiejskich. Stąd wykorzystanie w elewacji takich naturalnych materiałów jak kamień, tynk szlachetny czy drewno oraz duży nacisk na atrakcyjne zagospodarowanie zieleni wokół budynków (...)".
Osiedle Feliz Residence spełnia wymogi zrównoważonego budownictwa w zakresie wykończenia, jak i technologii konstrukcji. "Wykorzystywanie naturalnych i dostępnych lokalnie materiałów budowlanych jest jedną z fundamentalnych zasad zrównoważonego rozwoju. Po pierwsze ze względu na to, że materiały te zwiększają trwałość obiektu oraz nie podlegają obróbce chemicznej, niwelują też konieczność transportu zmniejszając koszty i minimalizując emisję CO2 na etapie konstrukcji budynku" - wyjaśnia Bogdan Goławski, Menedżer ds. Zrównoważonego Rozwoju w Orco Property Group. Pozostałe założenia projektowe dotyczą m.in. oszczędności wody oraz wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Na dachu jednego z budynków zlokalizowanych jest 12 kolektorów słonecznych. Inwestor zdecydował się również na zastosowanie kotłów kondensacyjnych, które w porównaniu do tradycyjnych kotłów pozwalają zaoszczędzić do 15% gazu służącego do ogrzewania budynków w skali roku.
Ceny kształtują się na poziomie od 13 tys. zł do 16 zł netto za m2 powierzchni. Budowa osiedla już się rozpoczęła. Termin realizacji projektu planowany jest na III kwartał 2009 roku.
maj 2008