Energooszczędny dom Libeskinda

2009-08-07 10:46
Energooszczędny na pokaz
Autor: RHEINZINK Libeskind-Villa w Datteln

Od września 2009 roku można zwiedzać prototypowy energooszczędny dom mieszkalny projektu Daniela Libeskinda oraz berlińskiej pracowni architektonicznej proportion GmbH. Położona w niemieckiej miejscowości Datteln Libeskind-Villa pomieści recepcję, sale konferencyjne i wystawę przedstawiającą opis konstrukcji domu oraz zastosowane w nim najnowsze rozwiązania techniczne: kolektory słoneczne, pompę ciepła, zintegrowany z Solar-Thermie system klimatyzacji.

W projekcie przewidzano też miejsce na przedstawienie 40-letniej historii technologii pokryć dachowych firmy RHEINZINK, gdyż budynek powstał z inicjatywy tej właśnie firmy. Zgodnie bowiem z jej najnowszym hasłem - "Podążaj za ideą" - promującym na ostatnich targach BAU w Monachium systemy dachowe, elewacyjne oraz solarne zastosowano w nim najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej. Energia słoneczna pozyskiwana przez ukryte pod powierzchnia pokrycia cynkowo-tytanowego kolektory jest wykorzystywana w kombinacji z energią geotermalną pobieraną z ziemi przez pompę ciepła Hautec.

Zarówno wykonana z drewna konstrukcja budynku, jak i poszycie z płyty OSB firmy EGGER spełniają najwyższe wymagania ekologiczne. Nowoczesny system zarządzania wodą wykorzystujący deszczówkę pozwala zaoszczędzić znaczne zasoby wody pitnej. Użyte w projekcie ocieplenie firmy ISOVER to nowość na rynku i zwycięzca w kategorii “Oscar materiałów budowlanych 2009” w Niemczech. Umożliwia ono duże oszczędności energii cieplnej zimą, a latem, nawet w najgorsze upały,  pozwala na uzyskanie wewnątrz willi przyjemnego chłodu.

Stosowanie się do wytycznych dla budynków energooszczędnych można zauważyć także w zaprojektowanych otworach okiennych - współczynnik przenikania ciepła dla okien wynosi 0,9 W/(m2/K). Ekonomiczne wykorzystanie zasobów energetycznych odgrywa w budynku Libeskind-Villa bardzo ważną rolę. Przykładem jest system klimatyzacji z wykorzystaniem innowacyjnej technologii firmy eht-Siegmund połączony z systemem RHEINZINK®-SolarThermie, wykorzystującym energię słoneczną. Takie połączenie umożliwia używanie klimatyzacji i ogrzewania, zarówno razem, jak i osobno.

Energooszczędny na pokaz
Autor: brak danych Szczegół pokrycia elewacji blachą cynkowo-tytanową
Energooszczędny na pokaz
Autor: RHEINZINK Detal konstrukcji pokrycia, elewacji i odwodnienia

Elewacje, pokrycie dachowe, obróbki blacharskie i orynnowanie wykonano z blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK®. Produkty te są dobrze znane wykonawcom i architektom na całym świecie. Blaszane powierzchnie dachu i elewacji przez cały czas pochłaniają energię słoneczną, nagrzewając się czasami do temperatury powyżej 70°C. Nowoczesny i niewidoczny z zewnątrz system kolektorów słonecznych (mocowanych pod blachą) pochłania ciepło i umożliwia jego wykorzystanie w szerokim zakresie: od ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej po podgrzewanie wody w basenie.

Zastosowanie jednocześnie: systemu RHEINZINK®-SolarThermie oraz pompy ciepła firmy Hautec zwiększa efektywność wykorzystania energii. Analizy wstępne pokazały bowiem, że proces wykorzystania energii słonecznej można optymalizować za pomocą energii geotermalnej. Użyte w budynku rozwiązanie realnie obniża koszty zasilania i równolegle podnosi wskaźnik EER (energy efficiency ratio).

Trwałość idąca w parze z ekologią była kluczowym kryterium wyboru materiałów także przy wyposażeniu wnętrz. Stolarka okienna i drzwiowa, podłogi oraz urządzenia oszczędzające wodę firmy Dornbracht zostały dobrane nie tylko według ostatnich trendów stylistycznych, ale i pod kątem wymagań ochrony środowiska.

Budynek Libeskind-Villa pierwotnie był pomyślany przez architektów z proportion GmbH jako prototyp domu prywatnego. Willa w Datteln będzie jednak pełniła funkcję obiektu pokazowego. Już od jesieni udostępniona wszystkim zainteresowanym koncepcją i architekturą budynku. Oprócz sal konferencyjnych przewidziano tam bowiem nowoczesne sale wystawowe, w których będzie można zapoznać się z opisem konstrukcji i rozwiązań technologicznych oraz koncepcją wnętrz.

Budownictwo energooszczędne jest obecnie na całym świecie najbardziej gorącym tematem do dyskusji. Przy klasyfikowaniu budynku pod względem energooszczędności niebagatelne znaczenie będzie miało zestawienie materiałów i technologii pod względem ekologii i trwałości, w tym również wartości architektury. 

Nie bez znaczenia dla budownictwa przyszłości będzie także innowacyjność koncepcji.

Energooszczędny na pokaz
Autor: RHEINZINK Maksymalne wykorzystanie dwóch źródeł energii odnawialnej stało się w Libeskind-Villa punktem wyjścia do rozważań nad efektywnym oszczędzaniem energii.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej