Energooszczędny dom Libeskinda

2009-08-07 10:46
Energooszczędny na pokaz
Autor: RHEINZINK Libeskind-Villa w Datteln

Od września 2009 roku można zwiedzać prototypowy energooszczędny dom mieszkalny projektu Daniela Libeskinda oraz berlińskiej pracowni architektonicznej proportion GmbH. Położona w niemieckiej miejscowości Datteln Libeskind-Villa pomieści recepcję, sale konferencyjne i wystawę przedstawiającą opis konstrukcji domu oraz zastosowane w nim najnowsze rozwiązania techniczne: kolektory słoneczne, pompę ciepła, zintegrowany z Solar-Thermie system klimatyzacji.

W projekcie przewidzano też miejsce na przedstawienie 40-letniej historii technologii pokryć dachowych firmy RHEINZINK, gdyż budynek powstał z inicjatywy tej właśnie firmy. Zgodnie bowiem z jej najnowszym hasłem - "Podążaj za ideą" - promującym na ostatnich targach BAU w Monachium systemy dachowe, elewacyjne oraz solarne zastosowano w nim najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej. Energia słoneczna pozyskiwana przez ukryte pod powierzchnia pokrycia cynkowo-tytanowego kolektory jest wykorzystywana w kombinacji z energią geotermalną pobieraną z ziemi przez pompę ciepła Hautec.

Zarówno wykonana z drewna konstrukcja budynku, jak i poszycie z płyty OSB firmy EGGER spełniają najwyższe wymagania ekologiczne. Nowoczesny system zarządzania wodą wykorzystujący deszczówkę pozwala zaoszczędzić znaczne zasoby wody pitnej. Użyte w projekcie ocieplenie firmy ISOVER to nowość na rynku i zwycięzca w kategorii “Oscar materiałów budowlanych 2009” w Niemczech. Umożliwia ono duże oszczędności energii cieplnej zimą, a latem, nawet w najgorsze upały,  pozwala na uzyskanie wewnątrz willi przyjemnego chłodu.

Stosowanie się do wytycznych dla budynków energooszczędnych można zauważyć także w zaprojektowanych otworach okiennych - współczynnik przenikania ciepła dla okien wynosi 0,9 W/(m2/K). Ekonomiczne wykorzystanie zasobów energetycznych odgrywa w budynku Libeskind-Villa bardzo ważną rolę. Przykładem jest system klimatyzacji z wykorzystaniem innowacyjnej technologii firmy eht-Siegmund połączony z systemem RHEINZINK®-SolarThermie, wykorzystującym energię słoneczną. Takie połączenie umożliwia używanie klimatyzacji i ogrzewania, zarówno razem, jak i osobno.

Energooszczędny na pokaz
Autor: brak danych Szczegół pokrycia elewacji blachą cynkowo-tytanową
Energooszczędny na pokaz
Autor: RHEINZINK Detal konstrukcji pokrycia, elewacji i odwodnienia

Elewacje, pokrycie dachowe, obróbki blacharskie i orynnowanie wykonano z blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK®. Produkty te są dobrze znane wykonawcom i architektom na całym świecie. Blaszane powierzchnie dachu i elewacji przez cały czas pochłaniają energię słoneczną, nagrzewając się czasami do temperatury powyżej 70°C. Nowoczesny i niewidoczny z zewnątrz system kolektorów słonecznych (mocowanych pod blachą) pochłania ciepło i umożliwia jego wykorzystanie w szerokim zakresie: od ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej po podgrzewanie wody w basenie.

Zastosowanie jednocześnie: systemu RHEINZINK®-SolarThermie oraz pompy ciepła firmy Hautec zwiększa efektywność wykorzystania energii. Analizy wstępne pokazały bowiem, że proces wykorzystania energii słonecznej można optymalizować za pomocą energii geotermalnej. Użyte w budynku rozwiązanie realnie obniża koszty zasilania i równolegle podnosi wskaźnik EER (energy efficiency ratio).

Trwałość idąca w parze z ekologią była kluczowym kryterium wyboru materiałów także przy wyposażeniu wnętrz. Stolarka okienna i drzwiowa, podłogi oraz urządzenia oszczędzające wodę firmy Dornbracht zostały dobrane nie tylko według ostatnich trendów stylistycznych, ale i pod kątem wymagań ochrony środowiska.

Budynek Libeskind-Villa pierwotnie był pomyślany przez architektów z proportion GmbH jako prototyp domu prywatnego. Willa w Datteln będzie jednak pełniła funkcję obiektu pokazowego. Już od jesieni udostępniona wszystkim zainteresowanym koncepcją i architekturą budynku. Oprócz sal konferencyjnych przewidziano tam bowiem nowoczesne sale wystawowe, w których będzie można zapoznać się z opisem konstrukcji i rozwiązań technologicznych oraz koncepcją wnętrz.

Budownictwo energooszczędne jest obecnie na całym świecie najbardziej gorącym tematem do dyskusji. Przy klasyfikowaniu budynku pod względem energooszczędności niebagatelne znaczenie będzie miało zestawienie materiałów i technologii pod względem ekologii i trwałości, w tym również wartości architektury. 

Nie bez znaczenia dla budownictwa przyszłości będzie także innowacyjność koncepcji.

Energooszczędny na pokaz
Autor: RHEINZINK Maksymalne wykorzystanie dwóch źródeł energii odnawialnej stało się w Libeskind-Villa punktem wyjścia do rozważań nad efektywnym oszczędzaniem energii.
Czytaj więcej