Energooszczędne domy - osiedle mieszkaniowe Wolfswinkel z certyfikatem MINERGIE®

2011-10-13 14:27
Energooszczedne osiedle mieszkaniowe Wolfs Winkel
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Osiedle Wolfswinkel, Zürich, Szwajcaria

MINERGIE® jest szwajcarskim certyfikatem jakości nadawanym nowoczesnym i energooszczędnym budynkom. Marka jest prawnie chroniona i wspierana przez rząd Szwajcarii, kantony i jednostki gospodarcze od 1994 r. Pierwszy certyfikowany obiekt oddano do użytku w roku 1989 - obecnie, co piąty budowany lub modernizowany budynek stara się uzyskać ten certyfikat.

W centrum uwagi certyfikatu MINERGIE® są energooszczędność oraz komfort użytkownika budynku. Osiągany jest on przede wszystkim dzięki ciepłochronnym ścianom i dobrze ocieplonemu dachowi, a więc wysokiej jakości, szczelnej, pozbawionej mostków termicznych „powłoce” budynku oraz optymalnej stałej wymianie powietrza wewnętrznego, która zapewnia właściwy mikroklimat pomieszczeń.

Przeczytaj więcej: Co to jest MINERGIE®?

Dzięki szczelności powłoki budynku wnętrza są chronione nie tylko przed zimnem, ale i przed hałasem. Jest to dodatkową zaletą, zwłaszcza dla budynków mieszkalnych zlokalizowanych w głośnych centrach śródmiejskich.

Certyfikat MINERGIE® uzyskało w 2008 roku niewielkie osiedle mieszkaniowe Wolfswinkel w Zürichu, będące własnością Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Po trzech latach można stwierdzić, iż rzeczywiste korzyści z zastosowania energooszczędnych rozwiązań w pełni pokrywają się z prognozowanymi, a ceny najmu w tym osiedlu należą do najniższych w Zürichu.

Energooszczędne rozwiązania

Zużycie energii w osiedlu (o powierzchni 27361 m2) wynosi 28,1 kWh/m2 w ciągu roku. Jest to możliwe, gdyż zastosowano następujące rozwiązania techniczne:

 • ściany zewnetrzne ocieplone wełną skalną grubości 22 cm, współczynnik U = 0,18 W/m2K;
 • ciepłochronne okna o współczynniku U = 0,96 W/m2K;
 • ocieplenie dachu wełną skalną, współczynnik  U = 0,16 W/m2K;
 • ogrzewanie - pompa ciepła geotermalna i dwa dobrze zaizolowane zasobniki ciepła w każdym budynku mieszkalnym (o pow. ogrzewanej 2435 m2);
 • wszystkie rury ocieplone, brak przesyłowych strat ciepła;
 • indywidualna wentylacja z wymiennikem ciepła (rekuperacja) w każdym mieszkaniu (ComfoAir G 90 Zehnder o efektywności odzysku energii 90%) ;
 • ogniwa fotowoltaiczne (PV) o pow. 465 m2 (oddają prąd do sieci miejskiej - 54 MWh rocznie).
Energooszczędne domy - osiedle mieszkaniowe Wolfswinkel z certyfikatem MINERGIE®
Autor: Egli Rohr Partner AG Osiedle Wolfswinkel, Zürich, na dachach moduły PV
Energooszczedne osiedle mieszkaniowe Wolfs Winkel
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Osiedle Wolfswinkel, Zürich, Szwajcaria

Ile kosztuje dom energooszczędny w standardzie MINERGIE®?

Zgodny ze standardem MINERGIE® dom energooszczędny jest droższy w budowie niż analogiczny wyposażony w rozwiązania konwencjonalne. Koszty dodatkowe wahają się na ogół pomiędzy 3 a 10% kosztów inwestycji (dla MINERGIE®-P do 15%, ale wynikające z tego korzyści są odpowiednio większe). Natomiast rynkowa wartość nieruchomości - jest znacznie wyższa niż analogicznego obiektu zbudowanego konwencjonalnie. Koszty eksploatacji (energia, serwis, konserwacja) są za to znacznie niższe, a trwałość budynku - większa. Oblicza się, że w Szwajcarii koszty dodatkowe, poniesione na dostosowanie obiektu do wymagań certyfikatu Minergie, zwracają się po 7 latach, przez dalszy okres użytkowania obiektu można liczyć już tylko oszczędności.
I to jest prawdopodobnie główna przyczyna tak dużego zainteresowania Szwajcarów certyfikacją. Mimo iż jest ona dla inwestorów prywatnych całkowicie dobrowolna, obecnie w Szwajcarii co piąty nowo budowany lub modernizowany obiekt stara się o uzyskanie certyfikatu MINERGIE®. Co więcej, stałe ograniczanie zużycia energii jest celową polityką państwa, dlatego inwestor decydujący się na energooszczędne rozwiązania - potwierdzone uzyskaniem certyfikatu MINERGIE® - może liczyć na wsparcie finansowe (np. poprzez preferencyjne kredyty).

Wentylacja mechaniczna

Stosuje się ją z uwagi na wymaganą wymianę powietrza w pomieszczeniach oraz konieczność zachowania właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych. Wymiennik ciepła (rekuperacja) zapewnia odebranie znacznej części ciepła powietrza odprowadzanego i przekazanie go powietrzu pobieranemu. Taki mechanizm gwarantuje oszczędne gospodarowanie ciepłem, a więc duże oszczędności energii. W okresie ciepłym system ten jest wyłączany. Korzysta się wtedy z balkonów i tarasów, otwiera okna. Pomieszczenia można przewietrzać także w zwykły sposób (choć mieszkańcy twierdzą, że nie ma takiej potrzeby). Jakość powietrza wewnętrznego jest bardzo dobra.

Droga doprowadzania świeżego i odprowadzania zużytego powietrza jest świadomie planowana. Świeże powietrze dochodzi do pomieszczeń o najwyższych wymogach: pokoi dziecięcych i sypialni, skąd przepływa aż do pomieszczeń najbardziej obciążajacych je parą wodną czy zapachem. Powietrze prowadzone jest zatem przez całe mieszkanie - z sypialni przez strefę dzienną do kuchni i do łazienki, skąd usuwane jest (poprzez wymiennik) na zewnątrz.

Zalety wentylacji

 • Kurz, alergizujące pyłki, zarodki grzybów nie przedostają się do wnętrza, pozostając na filtrach systemu wentylacyjnego. Jakość powietrza wewnętrznego przewyższa zewnętrzne, co wykazało studium szwajcarskiego Państwowego Urzędu Zdrowia.
 • Dzięki szczelności powłoki budynku pomieszczenia mieszkalne są chronione przed hałasem zewnętrznym.
 • Zachowany jest pełny komfort akustyczny: wolne przepływy powietrza nie generują hałasów urządzenia umieszczonego wewnątrz każdego mieszkania.
 • Kontakt ze światem zewnętrznym pozostaje, latem korzysta się z balkonów i tarasów. Nieprawdą jest, że życie w budynku energooszczędnym (domu pasywnym) jest życiem w termosie z zakazem otwierania okien.
Dane obiektu
nazwa Osiedle mieszkaniowe Wolfswinkel
miejsce Zürich, Szwajcaria
liczba mieszkań 189
powierzchnia [m2] 27361
architekt Egli Rohr Partner AG Dättwil
konstrukcja Baugenossenschaft ABZ, Zürich
rozwiązania techniczne budynku Karl E. Weber, Oberhaski
generalny wykonawca W. Schmid AG, Glattbrugg
ogrzewanie pompa ciepła geotermalna 100%
ciepła woda użytkowa pompa ciepła geotermalna 100%
system wentylacji Zehnder Comfosystems / W. Hass AG, Zürich
certyfikat MINERGIE® (uzyskany w 2008 r.)
realizacja 2007/2008
ważony wskażnik zużycia energii [kW/m2/a] 28,1
moc pompy ciepła do celów ogrzewania [kW] 56
moc pompy ciepła do celów c.w.u. [kW] 18
pow. modułów fotowoltaicznych [m2] 465
Energooszczedne osiedle mieszkaniowe Wolfs Winkel
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Osiedle Wolfswinkel, Zürich, Szwajcaria
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej