Energooszczędne domy - osiedle mieszkaniowe Wolfswinkel z certyfikatem MINERGIE®

2011-10-13 14:27
Energooszczedne osiedle mieszkaniowe Wolfs Winkel
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Osiedle Wolfswinkel, Zürich, Szwajcaria

MINERGIE® jest szwajcarskim certyfikatem jakości nadawanym nowoczesnym i energooszczędnym budynkom. Marka jest prawnie chroniona i wspierana przez rząd Szwajcarii, kantony i jednostki gospodarcze od 1994 r. Pierwszy certyfikowany obiekt oddano do użytku w roku 1989 - obecnie, co piąty budowany lub modernizowany budynek stara się uzyskać ten certyfikat.

W centrum uwagi certyfikatu MINERGIE® są energooszczędność oraz komfort użytkownika budynku. Osiągany jest on przede wszystkim dzięki ciepłochronnym ścianom i dobrze ocieplonemu dachowi, a więc wysokiej jakości, szczelnej, pozbawionej mostków termicznych „powłoce” budynku oraz optymalnej stałej wymianie powietrza wewnętrznego, która zapewnia właściwy mikroklimat pomieszczeń.

Przeczytaj więcej: Co to jest MINERGIE®?

Dzięki szczelności powłoki budynku wnętrza są chronione nie tylko przed zimnem, ale i przed hałasem. Jest to dodatkową zaletą, zwłaszcza dla budynków mieszkalnych zlokalizowanych w głośnych centrach śródmiejskich.

Certyfikat MINERGIE® uzyskało w 2008 roku niewielkie osiedle mieszkaniowe Wolfswinkel w Zürichu, będące własnością Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Po trzech latach można stwierdzić, iż rzeczywiste korzyści z zastosowania energooszczędnych rozwiązań w pełni pokrywają się z prognozowanymi, a ceny najmu w tym osiedlu należą do najniższych w Zürichu.

Energooszczędne rozwiązania

Zużycie energii w osiedlu (o powierzchni 27361 m2) wynosi 28,1 kWh/m2 w ciągu roku. Jest to możliwe, gdyż zastosowano następujące rozwiązania techniczne:

 • ściany zewnetrzne ocieplone wełną skalną grubości 22 cm, współczynnik U = 0,18 W/m2K;
 • ciepłochronne okna o współczynniku U = 0,96 W/m2K;
 • ocieplenie dachu wełną skalną, współczynnik  U = 0,16 W/m2K;
 • ogrzewanie - pompa ciepła geotermalna i dwa dobrze zaizolowane zasobniki ciepła w każdym budynku mieszkalnym (o pow. ogrzewanej 2435 m2);
 • wszystkie rury ocieplone, brak przesyłowych strat ciepła;
 • indywidualna wentylacja z wymiennikem ciepła (rekuperacja) w każdym mieszkaniu (ComfoAir G 90 Zehnder o efektywności odzysku energii 90%) ;
 • ogniwa fotowoltaiczne (PV) o pow. 465 m2 (oddają prąd do sieci miejskiej - 54 MWh rocznie).
Energooszczędne domy - osiedle mieszkaniowe Wolfswinkel z certyfikatem MINERGIE®
Autor: Egli Rohr Partner AG Osiedle Wolfswinkel, Zürich, na dachach moduły PV
Energooszczedne osiedle mieszkaniowe Wolfs Winkel
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Osiedle Wolfswinkel, Zürich, Szwajcaria

Ile kosztuje dom energooszczędny w standardzie MINERGIE®?

Zgodny ze standardem MINERGIE® dom energooszczędny jest droższy w budowie niż analogiczny wyposażony w rozwiązania konwencjonalne. Koszty dodatkowe wahają się na ogół pomiędzy 3 a 10% kosztów inwestycji (dla MINERGIE®-P do 15%, ale wynikające z tego korzyści są odpowiednio większe). Natomiast rynkowa wartość nieruchomości - jest znacznie wyższa niż analogicznego obiektu zbudowanego konwencjonalnie. Koszty eksploatacji (energia, serwis, konserwacja) są za to znacznie niższe, a trwałość budynku - większa. Oblicza się, że w Szwajcarii koszty dodatkowe, poniesione na dostosowanie obiektu do wymagań certyfikatu Minergie, zwracają się po 7 latach, przez dalszy okres użytkowania obiektu można liczyć już tylko oszczędności.
I to jest prawdopodobnie główna przyczyna tak dużego zainteresowania Szwajcarów certyfikacją. Mimo iż jest ona dla inwestorów prywatnych całkowicie dobrowolna, obecnie w Szwajcarii co piąty nowo budowany lub modernizowany obiekt stara się o uzyskanie certyfikatu MINERGIE®. Co więcej, stałe ograniczanie zużycia energii jest celową polityką państwa, dlatego inwestor decydujący się na energooszczędne rozwiązania - potwierdzone uzyskaniem certyfikatu MINERGIE® - może liczyć na wsparcie finansowe (np. poprzez preferencyjne kredyty).

Wentylacja mechaniczna

Stosuje się ją z uwagi na wymaganą wymianę powietrza w pomieszczeniach oraz konieczność zachowania właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych. Wymiennik ciepła (rekuperacja) zapewnia odebranie znacznej części ciepła powietrza odprowadzanego i przekazanie go powietrzu pobieranemu. Taki mechanizm gwarantuje oszczędne gospodarowanie ciepłem, a więc duże oszczędności energii. W okresie ciepłym system ten jest wyłączany. Korzysta się wtedy z balkonów i tarasów, otwiera okna. Pomieszczenia można przewietrzać także w zwykły sposób (choć mieszkańcy twierdzą, że nie ma takiej potrzeby). Jakość powietrza wewnętrznego jest bardzo dobra.

Droga doprowadzania świeżego i odprowadzania zużytego powietrza jest świadomie planowana. Świeże powietrze dochodzi do pomieszczeń o najwyższych wymogach: pokoi dziecięcych i sypialni, skąd przepływa aż do pomieszczeń najbardziej obciążajacych je parą wodną czy zapachem. Powietrze prowadzone jest zatem przez całe mieszkanie - z sypialni przez strefę dzienną do kuchni i do łazienki, skąd usuwane jest (poprzez wymiennik) na zewnątrz.

Zalety wentylacji

 • Kurz, alergizujące pyłki, zarodki grzybów nie przedostają się do wnętrza, pozostając na filtrach systemu wentylacyjnego. Jakość powietrza wewnętrznego przewyższa zewnętrzne, co wykazało studium szwajcarskiego Państwowego Urzędu Zdrowia.
 • Dzięki szczelności powłoki budynku pomieszczenia mieszkalne są chronione przed hałasem zewnętrznym.
 • Zachowany jest pełny komfort akustyczny: wolne przepływy powietrza nie generują hałasów urządzenia umieszczonego wewnątrz każdego mieszkania.
 • Kontakt ze światem zewnętrznym pozostaje, latem korzysta się z balkonów i tarasów. Nieprawdą jest, że życie w budynku energooszczędnym (domu pasywnym) jest życiem w termosie z zakazem otwierania okien.
Dane obiektu
nazwa Osiedle mieszkaniowe Wolfswinkel
miejsce Zürich, Szwajcaria
liczba mieszkań 189
powierzchnia [m2] 27361
architekt Egli Rohr Partner AG Dättwil
konstrukcja Baugenossenschaft ABZ, Zürich
rozwiązania techniczne budynku Karl E. Weber, Oberhaski
generalny wykonawca W. Schmid AG, Glattbrugg
ogrzewanie pompa ciepła geotermalna 100%
ciepła woda użytkowa pompa ciepła geotermalna 100%
system wentylacji Zehnder Comfosystems / W. Hass AG, Zürich
certyfikat MINERGIE® (uzyskany w 2008 r.)
realizacja 2007/2008
ważony wskażnik zużycia energii [kW/m2/a] 28,1
moc pompy ciepła do celów ogrzewania [kW] 56
moc pompy ciepła do celów c.w.u. [kW] 18
pow. modułów fotowoltaicznych [m2] 465
Energooszczedne osiedle mieszkaniowe Wolfs Winkel
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Osiedle Wolfswinkel, Zürich, Szwajcaria
Czytaj więcej