Dom pasywny na Podkarpaciu
Nikogo już nie dziwi fakt, że inwestor rozpoczynający budowę domu, decyduje się na dom energooszczędny czy nawet pasywny. Istotnym argumentem są dużo niższe rachunki za ogrzewanie. W przypadku tego, wybudowanego w okolicach Rzeszowa, ciekawe jest jeszcze to, że został wybudowany systemem gospodarczym.
Usytuowanie domu pasywnego
Budowa domu energooszczędnego czy pasywnego wymaga odpowiedniego usytuowania na działce. Budynek powstał na terenie dobrze nasłonecznionym. Od południa i wschodu z działką sąsiadują łąki, więc nic nie zacienia elewacji. Od zachodu i północy las osłania dom przed wiatrem. Taka lokalizacja pozwala na optymalne wykorzystanie energii słonecznej
Technologia budowy
Przyjęlo się mówić, że koszt budowy domu pasywnego w Polsce jest wyższy o 30-40% od budynków tradycyjnych. Inwestorzy budujący dom na Podkarpaciu chcieli ograniczyć wydatki, zdecydowali się więc na budowę domu systemem gospodarczym. Większość prac planowali wykonać samodzielnie, zatrudniając specjalistów tylko do najtrudniejszych zajęć.
Inwestorzy wybrali technologię budowy w systemie Izodom, który polega na wznoszeniu betonowych lub żelbetowych konstrukcji bezpośrednio na placu budowy. Zamiast tradycyjnych szalunków z desek czy prefabrykowanych płyt szalunkowych stosuje się kształtki z bardzo twardego tworzywa izolacyjnego - spienionego polistyrenu o podwyższonych parametrach izolacyjnych, neoporu. Z kształtek układa się szalunek dla wszystkich ścian, uwzględniający architekturę domu. Ściany betonuje się do wysokości kondygnacji. Po związaniu ułożonego betonu elementy szalunkowe nie są usuwane, lecz pozostają w ścianie i przejmują rolę izolacji termicznej. Kształki szalunku traconego są ściśle połączone, co pozwala wyeliminować mostki termiczne. Grubość warstwy izolacyjnej wynosi 35 centymetrów.
Taka konstrukcja budynku wraz z zastosowaniem wysokiej klasy stolarki okiennej nadała budynkowi także dużą szczelność powietrzną. Po przeprowadzonych testach wyszło, że krotność wymiany powietrza w przypadku podkarpackiego domu to ok. 0,47 l/h, a więc niższa niż dopuszczalna wartość parametru n50 dla budynków pasywnych (do 0,6 l/h).
Budynek ma płaski dach z tarasem. Deszczówka odprowadzana jest do zbiornika, a następnie wykorzystywana do podlewania ogrodu.
Wentylacja mechaniczna
W budynkach tak szczelnych konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Projektant zaplanował zastosowanie wentylacji mechaniczną z odzyskiem ciepłego powietrza do 70%. Odzyskane ciepłe powietrze służy do podgrzewania wody użytkowej.
Reprezentacyjna część domu to wysoki, dwukondygnacyjny 5-metrowy salon. Ze względu na wysokość niezbędny okazał się system transportu ciepłego powietrza z górnej części pomieszczenia na dół. Przegrzewanie powietrza w salonie jest latem problemem.
W budynku zastosowano elektryczne ogrzewanie podłogowe. W salonie jest kominek z dystrybucją gorącego powietrza jako uzupełniające źródło ciepła.
Koszty ogrzewania domu pasywnego
Inwestycja została zakończona w 2014 roku. Po minionym okresie grzewczym roczny koszt ogrzewania domu wyniósł ok. 1300 zł. Roczne zużycie energii dla domu (przygotowanie c.w.u., energia elektryczna, ogrzewanie i wentylacja) to 4858 kWh. Biorąc pod uwagę powierzchnię domu (ponad 200 m2) to niewiele.
Dom pasywny
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Inwestor: prywatny
Projekt: BXBstudio - Bogusław Barnaś
Powierzchnia: 212 m2
Powierzchnia działki: 3200 m2
Projekt: 2012
Realizacja: 2014