Dlaczego deweloperzy chcą budować mieszkania we Wrocławiu?

2010-02-11 11:37
Rezydencja Tumska
Autor: mat. od Partner of Promotion Sp. z o.o. W Rezydencji Tumskiej znajduje się 71 mieszkań o metrażach od 38 do 124 mkw.

Województwo dolnośląskie odnotowało w minionym roku blisko 15 proc. wzrost liczby oddanych do użytku mieszkań. To drugie miejsce w kraju. Skąd tak dobry wynik? Deweloperzy inwestujący we Wrocławiu podkreślają: miasto jest sprawnie zarządzane, a to z jednej strony podnosi komfort życia w nim, z drugiej  - ułatwia realizowanie inwestycji. Potwierdzają to także badania. Wrocław zajął drugą pozycję w rankingu polskich miast, w których żyje się najlepiej.

Stolica Dolnego Śląska rozwija się dynamicznie od wielu lat. Zauważają to także sami mieszkańcy. Według badań przeprowadzonych przez  PBS DGA*  w 32 miastach Polski Wrocław zajął drugą pozycję w rankingu. Przed nim znalazła się jedynie Gdynia. Aż 96 proc. osób odpowiedziało, że Wrocław to dobre miejsce do życia. Czołową pozycję w rankingu zajął także prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, któremu ufa ponad 80 proc. mieszkańców.

Tak dobry klimat w mieście sprzyja napływowi inwestorów. Według danych GUS w minionym roku w woj. dolnośląskim oddano do użytku o 14,9 proc. więcej mieszkań niż w 2008 roku. To drugie miejsce w kraju. Więcej nowych mieszkań pojawiło się w woj. małopolskim. Inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu realizują nie tylko lokalni deweloperzy. Swoje projekty budują tu także duże międzynarodowe firmy jak. m.in. Ghelamco Poland.

- Potencjał Wrocławia dostrzegliśmy już kilka lat temu. Nie bez przyczyny właśnie tutaj zlokalizowaliśmy naszą pierwszą inwestycję biurową realizowaną poza Warszawą i nasz projekt mieszkaniowy Rezydencję Tumską – przyznaje Magdalena Politowicz, Residential Sales Manager z Ghelamco Residential.

Choć wrocławski rynek mieszkaniowy podobnie jak cały segment zareagował na kryzys gospodarczy spowolnieniem, to od kilku miesięcy deweloperzy zauważają wyraźne ożywienie. - Obserwując zainteresowanie Rezydencją Tumską możemy stwierdzić, że rynek się ożywił. Klienci aktywnie szukają mieszkań, wzrosła też sprzedaż – podsumowuje Politowicz. Zaznacza jednak, że podobnie jak w Warszawie wzrost zainteresowania dotyczy głównie średnich mieszkań – 2 lub 3 pokojowych.

Nie bez znaczenia jest też lokalizacja. Dogodne położenie inwestycji jest jednym z głównych kryteriów wyboru klientów. We Wrocławiu, z uwagi na ścisłą zabudowę centrum, nowych inwestycji położonych w sąsiedztwie Rynku jest jedynie kilka. - Rezydencja Tumska położona jest zaledwie 15 minut spaceru od Rynku, w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczego Ostrowa Tumskiego. To atut, który niewątpliwie wpływa na zwiększenie zainteresowania akurat naszą inwestycją – przyznaje Magdalena Politowicz. Rezydencja Tumska usytuowana jest w kulturalno-biznesowym centrum Wrocławia, u zbiegu ulic Bema i Prusa. Położony nieopodal Rezydencji Ostrów Tumski to najstarsza część stolicy Dolnego Śląska. Jest to także jedna z najlepiej rozwijających się ostatnio części miasta. Już wkrótce powstaną tu m.in. eleganckie restauracje, ekskluzywny hotel Rialto oraz nowoczesne i ekskluzywne kamienice mieszkalne. W pobliżu znajdują się również Muzeum Archidiecezjalne, Ogród Botaniczny oraz Muzeum Przyrodnicze.  

* Badania zrealizowane przez PBS DGA w listopadzie i grudniu 2009 r. w ramach projektu „Mój Samorząd”, współfinansowanego przez UE z Programu Kapitał Ludzki.

Czytaj więcej