Ciekawe inwestycje na warszawskim Ursynowie

2007-06-08 14:21
osiedle
Autor: brak danych

Rezydencja Renoir, osiedle VitaParc i budynek w Alei KEN to przykłady próby przeobrażenia ursynowskich blokowisk w pełnowartościową tkankę miejską.

Rezydencja Renoir, usytuowana na warszawskim Ursynowie w sąsiedztwie sztucznie pofałdowanych, otwartych terenów zielonych, stanowi część małego zespołu mieszkaniowo-usługowego. Składają się na niego trzy niskie bloki oraz przewidziany do realizacji w drugim etapie inwestycji budynek handlowo- biurowy (powstanie on wzdłuż ulicy, tak aby osłonić domy mieszkalne od hałasu powodowanego przez ruch uliczny). Budynki mieszkalne rezydencji usytuowane są na garażu podziemnym, zajmującym większą część powierzchni działki, co dało możliwość utworzenia wewnętrznej części wspólnej. Stylistyka i wysoki standard zespołu (m.in. elewacje wykończone piaskowcem i granitem) wyróżniają go z otoczenia.

Rezydencja Renoir
Autorzy: Biuro Architektury i Urbanistyki Szweycer sp. z o.o., architekci Janusz Szweycer (generalny projektant), Dorota Pużyńska-Tappenden (główny projektant),
Anna Borecka-Warczak, Zbigniew Grunwald
Zdjęcie: Wojciech Kryński

Zespół mieszkaniowy VitaParc, usytuowany w południowej części warszawskiego Ursynowa - na Kabatach, położony jest w sąsiedztwie terenów zielonych, wśród zróżnicowanej zabudowy. Składa się z dwóch długich budynków zamykających boki trójkątnej działki oraz trzech wolno stojących domów. Największą zaletą działki należącej do inwestora jest sąsiedztwo - od strony południowej - terenów zielonych wokół małego stawu oraz widok na Las Kabacki.

Osiedle VitaParc
Autorzy: JEMS Architekci sp. z o.o., architekci Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski
Zdjęcie: Daniel Rumiancew

Aleja Komisji Edukacji Narodowej, przecinająca wzdłuż warszawską dzielnicę Ursynów, powstała jako tranzytowa arteria szybkiego ruchu, łącząca dzielnicę z miastem. Obecnie jest kształtowana jako wielkomiejska ulica. Pomiędzy aleją a wewnętrzną uliczką, w miejscu dawnego parkingu, wzniesiono trzy budynki mieszkalno-usługowe według projektu architekta, który współtworzył pierwotną tkankę tej dzielnicy mieszkaniowej. Realizacja stanowi próbę udanego rozwiązania problemów związanych z przeobrażaniem blokowiska w pełnowartościową tkankę miejską.

Budynek w alei KEN 
Autorzy: Pro Witaszewscy Architekci, architekci Grażyna i Włodzimierz Witaszewscy, Barbara Śliwowska
Zdjęcie: Wojciech Kryński

Czytaj więcej