Ceny mieszkań w Polsce spadają! W grudniu 2022 mieszkania tańsze prawie we wszystkich miastach

2022-12-07 8:31
Ceny mieszkań w Polsce
Autor: Getty Images Ceny mieszkań w Polsce w listopadzie 2022 tanieją. Co będzie dalej? Prognozy

Ceny mieszkań w Polsce spadają w porównaniu z rekordowym pod tym względem majem. W grudniu 2022 mieszkania są tańsze prawie we wszystkich polskich miastach. Póki co, spadki są jednak niewielkie, bo średnio o około 3,4%. Najbardziej ceny mieszkań spadły w Częstochowie, Katowicach i Sosnowcu - czytamy w raporcie Expandera i Rentier.io.

Spis treści

  1. Ceny mieszkań w Polsce 2022 - gdzie największe spadki cen?
  2. Dlaczego ceny mieszkań w Polsce nie spadają szybciej?
  3. Jakie mieszkania tanieją najszybciej?

Ceny mieszkań w Polsce 2022 - gdzie największe spadki cen?

W porównaniu z majem 2022 ceny mieszkań spadły w 14 z 17 miast, w których sytuację monitorują Expander i Rentier.io. Najbardziej staniały mieszkania w Częstochowie (8,6%), Sosnowcu (8,4%) oraz Katowicach (7,5%). Drożej niż w maju 2022 było tylko w Rzeszowie (+4%), Bydgoszczy (2%) i Lublinie (2%).

Przy czym, liczba ofert na rynku jest stabilna, podobna do tej sprzed roku, co oznacza że mieszkania nie są wyprzedawane szybko. Spadły jednak ceny podawane w ogłoszeniach. W porównaniu z rekordowymi cenami mieszkań w maju 2022 stawki systematycznie spadają. W większości przypadków są to jednak spadki niewielkie - średnio tylko o 3,4%.

Ceny mieszkań w Polsce 2022
Autor: Expander Ceny mieszkań w Polsce w listopadzie 2022 trochę niższe, w porównaniu z majem 2022 Link: Kliknij i powiększ

Dlaczego ceny mieszkań w Polsce nie spadają szybciej?

Wielu zadaje sobie pytanie dlaczego spadki cen mieszkań w Polsce wciąż są niewielkie, mimo że mamy do czynienia ze spadkiem popytu na kredyty hipoteczne (spadek liczby wniosków o 67% r/r) i zmniejszeniem popytu na mieszkania. Otóż, dalsze obniżanie cen blokuje kilka mechanizmów. Oto one:

  • Wiele mieszkań, obecnie oddawanych do użytkowania przez deweloperów, zostało już dawno sprzedanych, gdyż w okresie boomu na rynku, kupno mieszkania w budowie było najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie niższej ceny. W związku z tym deweloperzy nie muszą jeszcze decydować o dużych obniżkach cen mieszkań.
  • Jest też bardzo duży popyt na najem na rynku wtórnym. 
  • Kolejny mechanizm to wakacje kredytowe, bez których wiele osób, które kupiły mieszkania w ostatnich latach, nie poradziłoby sobie ze spłatą dwukrotnie wyższych rat. Musieliby oni szybko sprzedać zadłużone mieszkania po niższej cenie, a dzięki wakacjom mogą wstrzymać się z decyzjami ostatecznymi.
  • Na koniec nabywcy inwestycyjni. Co prawda nie mogą oni skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych, ale mogą długo czekać na nabywcę, który zapłaci odpowiednią cenę. Mogą czekać, ponieważ wysoki popyt na rynku najmu powoduje, że w czasie oczekiwania na kupującego, mieszkanie generuje przychód.

Jakie mieszkania tanieją najszybciej?

Aktualnie zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym spadki cen mieszkań są niewielkie. Trzeba jednak wiedzieć, że najbardziej tanieją mieszkania nowe, gdyż deweloperzy, którzy rozpoczęli nowe inwestycje, muszą reagować na zmieniającą się sytuację. Doskonale to widać na największych rynkach, np w Krakowie średnia cena dla nowych mieszkań spadła od maja aż o 11%, a używanych niemal się nie zmieniła. W Warszawie i Wrocławiu deweloperzy obniżyli ceny o ok. 3%, a na rynku wtórnym spadki są minimalne.

Ceny mieszkań w Polsce 2022
Autor: Expander Ceny mieszkań w Polsce 2022 - jak zmieniła się cena mieszkania o powierzchni 50 m2 Link: Kliknij i powiększ

Źródło: Expander i Rentier.io

Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej