Ceny mieszkań w Polsce. Najnowsze prognozy. Czy ceny mieszkań spadną w 2020?

2020-02-14 15:25 Marzena Sarniewicz
Ceny mieszkań 2019
Autor: Getty Images Ceny mieszkań w Polsce ciągle rosną

Ceny mieszkań w Polsce - prognozy 2020. Od kilku lat sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce się nie zmienia. Na chwilę obecną nie ma mowy o załamaniu sprzedaży mieszkań w Polsce. Deweloperzy ochoczo rozpoczynają nowe inwestycje. Czy mimo to w 2020 roku ceny mieszkań spadną? A jeżeli nie, to gdzie w Polsce kupisz najtańsze mieszkanie? Dowiedz się jakie są ceny mieszkań w Polsce.

Ceny mieszkań w Polsce
Autor: Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments Średnia wartość wniosku kredytowego
Ceny mieszkań W Polsce
Autor: Expander Ceny mieszkań W Polsce

Rosnące średnie krajowe wynagrodzenie wpływa na wzrost cen mieszkań

Istnieje wyraźna korelacja pomiędzy poziomem płac, a cenami nieruchomości. W ujęciu długoterminowym nasze pensje są jedną z najważniejszych zmiennych wpływających na przeciętny koszt mieszkania lub domu. Jako przykład weźmy pod lupę województwo pomorskie. Współzależność dochody – ceny nieruchomości jest niezwykle wysoka i historycznie wynosi aż 97%, biorąc pod uwagę dane od 2010 roku. Pozwala to przypuszczać, że ceny mieszkań i domów do 2022 roku będą rosnąć w tempie 6-7% w skali roku, gdyż taki wzrost płac prognozuje Narodowy Bank Polski. Oczywiście, dla powyższego scenariusza istnieje szereg krótkoterminowych zagrożeń, jak ryzyko znacznego pogorszenia koniunktury, nadmierne nasycenie rynku nieruchomości czy zaostrzenie przepisów dotyczących przyznawania kredytów hipotecznych. W tych sytuacjach, deweloperzy będą jednak zmuszeni ograniczać podaż, przez co ceny wzrosną jeszcze bardziej, niż wynikałoby to z tempa wzrostu wynagrodzeń.

Jako przykład weźmy pod lupę województwo pomorskie. Wykres prezentuje zależność wzrostu cen mieszkań w Trójmieście od rosnących dochodów Pomorzan na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Ceny mieszkań w Polsce
Autor: Numbeo.com Ceny mieszkań, a zarobki Polaków

Polacy zaczynają kupować mieszkania o niższym standardzie

Prawie 13% - o tyle w ciągu roku zdrożały mieszkania w największych miastach – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez NBP za IV kwartał 2019 roku. Chodzi o indeks hedoniczny, który uwzględnia nie tylko kwoty, za które Polacy kupują mieszkania na 7 największych rynkach, ale też jakość sprzedawanych lokali. Okazuje się, że wraz z tym jak szybko rosną ceny mieszkań – Polacy częściej kupują lokale o coraz niższym standardzie.

Ceny mieszkań w Polsce
Autor: HRE Investments

Czy ceny mieszkań w Polsce, na obrzeżach miast będą rosły?

Takie pytanie zadaliśmy przedstawicielom branży deweloperskiej.

Inwestycje realizowane w dalszych dzielnicach lub na obrzeżach miasta to ukłon w stronę klientów o mniej zasobnych portfelach, którzy nie szukają luksusowych apartamentów, czy mieszkań w ścisłym centrum, a większych lokali dla rodziny. Atrakcyjne ceny mieszkań to zdecydowana zaleta lokalizacji w dalszych dzielnicach, podobnie jak większa dostępność zieleni i terenów rekreacyjnych. Minusem może wydawać się konieczność dojazdów. W takich przypadkach przyjmujemy jednak często zasadę tworzenia „miasta w mieście”, by zapewnić mieszkańcom dostęp do potrzebnych usług, handlu, gastronomii i rozrywki w pobliżu domu – mówi Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu

Zapotrzebowanie na mieszkania w lokalizacjach nieopodal centrów miast prawdopodobnie nigdy nie będzie słabło. To najbardziej atrakcyjna lokalizacja dla inwestorów, którym zależy na wysokiej stopie zwrotu z inwestycji, ale także dla niemałej grupy osób nabywających mieszkanie na własne potrzeby. To miejsca, które zapewniają szereg oczywistych zalet, takich jak bliskość rozmaitych sklepów, punktów usługowych, czy rozrywek. Wraz z kurczeniem się zasobów działek nieuchronnie rosnąć będą ceny nieruchomości w takich lokalizacjach – mówi Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

Na zakup ilu m² mieszkania stać przeciętnego Polaka?

Ceny mieszkań w Polsce
Autor: ASM

Ceny mieszkań w Polsce - gdzie w Polsce kupisz najtańsze mieszkanie?

Z ostatniego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że każdy kto będzie chciał kupić mieszkanie w w ciągu najbliższych miesięcy, czy nawet lat, musi przygotować się na niemały wydatek. Przykładowo ceny mieszkań w Warszawie nieubłaganie dążą do przekroczenia 10 000 zł za m², w Gdańsku 50-metrowe mieszkanie zdrożało aż o 70 000 zł. Podwyżki nie ominęły też Radomia (22%), Torunia (21%) i Katowic (19%). Mimo to na razie nic nie wskazuje na to, że mieszkania miałyby tanieć. W raporcie czytamy, że m² najbardziej podrożał w Gdańsku i Wrocławiu, jedynie w Gdyni w ostatnim kwartale nieco spadł.

Z raportu wynika, że wśród największych miast w Polsce najtańsze mieszkanie kupimy w Radomiu i Częstochowie. Najdrożej zapłacimy za m² w stolicy i Gdańsku.

Sprawdź ceny mieszkań w różnych miastach w Polsce

Ceny mieszkań w Polsce
Autor: Expandera i Rentier.io Ceny mieszkań w Polsce

Ceny mieszkań Polsce wysokie. Jakie są prognozy na 2020 rok?

Aktualnie nieduże są szanse na to, że mieszkania stanieją. Z najnowszych prognoz NBP wynika, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy spowolni (z 4,3% w tym roku do 3,6%), a bezrobocie wzrośnie bardzo niewiele - z 3,6% do 3,8%. Wynagrodzenia mają szybko rosnąć (o 7,3%), a stopy procentowe pozostaną niskim poziomie. Nic nie wskazuje na to, że Polaków nie będzie stać na kredyty hipoteczne. Ponadto wzrosnąć ma inflacja, dzięki czemu przy niższym oprocentowaniu lokat bankowych, atrakcyjne będzie inwestowanie w mieszkania na wynajem. To optymistyczna wersja. Ta pesymistyczna to: spowolnienie gospodarcze będzie silniejsze niż się teraz wydaje (np. w wyniku Brexitu), inflacja będzie na tyle wysoka, że zmusi do wprowadzenia podwyżek stóp procentowych. Jedynie taka sytuacja mogłaby zakończyć boom na rynku nieruchomości.

Ceny mieszkań w Polsce - mieszkania oddane do użytkowania w 2019

Ceny mieszkań w Polsce
Autor: ASM Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Autor: ASM Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Autor: ASM Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Autor: ASM Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Autor: ASM Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Autor: ASM Ceny mieszkań W Polsce
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej