Uniwersytet Warszawski. Nowa inwestycja UW na Mariensztacie. Wizualizacje

2020-04-03 15:54
Uniwersytet Warszawski - nowa inwestycja
Autor: BBGK Architekci Uniwersytet Warszawski przy ulicy Bednarskiej - widok od ul. Dobrej

Uniwersytet Warszawski wybuduje nowy gmach dla Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologi oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych przy ulicy Bednarskiej 2/4. Obiekt połączony będzie z budynkiem dawnej Łaźni Teodozji Majewskiej. Konkurs na projekt nowego budynku Uniwersytetu Warszawskiego wygrała pracownia BBGK Architekci.

Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego zostanie wybudowany na działce między ulicami Bednarską, Dobrą, Nowym Zjazdem i Wybrzeżem Kościuszkowskim. Kiedyś w tym miejscu było boisko Liceum Bednarska, ale jakiś czas temu zmieniło lokalizację. Inwestycja UW jest częścią programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”.

Przypomnijmy, że w pobliżu, bo zaledwie 500 m w stronę Centrum Nauki Kopernik, powstaje kompleks Elektrownia Powiśle. To duża i nowoczesna przestrzeń handlowo-gastronomiczna. Działka pod budowę nowego gmachu UW znajduje się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, również dzięki bliskości odnowionych bulwarów wiślanych.

Uniwersytet Warszawski - nowa inwestycja
Autor: BBGK Architekci Uniwersytet Warszawski przy ulicy Bednarskiej - wizualizacja hallu głównego

Architektura nowego budynku Uniwersytetu Warszawskiego 

Patrząc na wizualizacje obiekt wydaje się dość masywny i surowy. Tak można w skrócie opisać architekturę zewnętrzną budynku. Za to w środku jest bardzo przyjemnie. Architekci zaprojektowali dziedzińce z zielenią i naturalnym światłem. Wszystko połączone z zabytkowym gmachem dawnej łaźni, z którego aktualnie korzystają studenci dziennikarstwa (WDIB). Budynek będzie miał jedynie dwa piętra, aby nie zaburzyć linii zabudowy sąsiadujących kamieniczek. Od strony ulicy Mariensztat architekci zaprojektowali duży hall, z tarasami i szerokimi schodami, na których przewidziano miejsce do siedzenia.

Uniwersytet Warszawski - nowa inwestycja
Autor: BBGK Architekci Makieta Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Bednarskiej - widok od strony Mariensztatu

Co powstanie w budynku przy Bednarskiej?

W budynku przy Bednarskiej 2/4 powstaną sale wykładowe i seminaryjne, specjalistyczne pomieszczenia dydaktyczne i badawcze m.in. studia TV, radio i FOTO, pracownie komputerowe. Będzie też czytelnia, pomieszczenia dla kół naukowych i organizacji studenckich oraz przestrzenie otwarte i sale spotkań służące integracji. Oprócz tego zaplecze techniczne, administracyjne oraz usługowe.

Organizatorami konkursu na projekt nowego budynku byli: Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Dodajmy, że drugie miejsce w konkursie przyznano pracowni WXCA, która odpowiada m.in. za projekt kompleksu Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski na Cytadeli. Trzecie zajęła pracownia Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne.

Gdzie powstanie nowy budynek Uniwersytetu Warszawskiego?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej