Skysawa z wiechą. Konstrukcja wieżowca zakończona. Wirtualny spacer po biurowcu

2021-07-29 12:49
Skysawa
Autor: Polski Holding Nieruchomości Ponad 155-metrowa wieża SKYSAWA z wiechą

Skysawa to kolejny wieżowiec, który powstaje w centrum stolicy. To flagowa inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN). Wieża kompleksu aktualnie ma 40 kondygnacji nadziemnych i ponad 155 metrów wysokości. Inwestor uruchomił też wirtualny spacer prezentujący inwestycję. Link w artykule.

Spis treści

  1. O inwestycji Skysawa
  2. Wirtualny spacer po biurowcu Skysawa
  3. Skysawa z certyfikatem BREEAM Interim
  4. Rusza budowa wieży i podziemnego przejścia do metra
  5. Szklano-aluminiowa fasada Skysawa w systemie Aluprof
  6. Kiedy zakończy się budowa kompleksu Skysawa?
  7. Wykonawca wieżowca Skysawa
  8. Gdzie powstaje wieżowiec Skysawa?
Skysawa
Autor: Aluprof Zastosowanie systemu fasady słupowo-ryglowej MB-SR60N na elewacji wieżowca Skysawa umożliwi uzyskanie zakładanego przez projektantów obrazu szklanej elewacji o delikatnie zaznaczonych podziałach

O inwestycji Skysawa

Inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości będzie się składać z dwóch części: niższej, kaskadowej (od 4 do 9 kondygnacji) oraz 155-metrowej wieży. W inwestycji powstanie około 40 000 m² powierzchni do wynajęcia. Za projekt architektoniczny kompleksu biurowego Skysawa odpowiada biuro Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury. 

Pierwszy budynek warszawskiego kompleksu biurowo-handlowego Skysawa osiągnął docelową wysokość we wrześniu 2020. Kompleks, mimo wszelkich przeciwności, powstaje bardzo szybko. Wszystkie kondygnacje naziemne budynku A zostały wybudowane w dziewięć tygodni.

Wirtualny spacer po biurowcu Skysawa

Polski Holding Nieruchomości uruchomił wirtualny spacer prezentujący powstający w Warszawie kompleks biurowy Skysawa. Całość można zobaczyć TUTAJ.

Skysawa z certyfikatem BREEAM Interim

Drugi budynek kompleksu biurowo-handlowego Skysawa, ponad 155-metrowa wieża, otrzymał certyfikat zrównoważonego budownictwa BREEAM Interim na poziomie Outstanding z wynikiem 93,6%. Jest to aktualnie najwyższa ocena zdobyta w Polsce w schemacie BREEAM International New Construction 2016.

BREEAM Interim to system oceny nowo powstających budynków, który świadczy, że inwestycja jest prowadzona w sposób zrównoważony, a powstały budynek będzie przyjazny środowisku i efektywny energetycznie. Inwestycja PHN została oceniona w 10 kategoriach obejmujących: zarządzanie procesem realizacji, zdrowie i dobre samopoczucie, wykorzystanie energii, lokalizację i transport, zużycie wody, materiały, odpady, wykorzystanie terenu i ekologię, zanieczyszczenia oraz innowacje. W trzech kategoriach tj. za zarządzanie procesem realizacji, transport i lokalizację oraz zużycie wody Skysawa otrzymała maksymalną liczbę punktów.

Rusza budowa wieży i podziemnego przejścia do metra

Równocześnie trwa budowa pierwszych kondygnacji naziemnych wieży (budynek B) oraz podziemnego przejścia, które połączy kompleks ze stacją metra Rondo ONZ. Wieża Skysawa będzie budowana w czterodniowym cyklu, dzięki zastosowaniu technologii trzonu samowznoszącego – poinformował Dariusz Wietrzyński, członek zarządu PORR.

Skysawa będzie jednym z niewielu budynków biurowych w Warszawie połączonych bezpośrednim przejściem podziemnym ze stacją II linii metra. Podziemny korytarz ma połączyć poziom -2 budynku A ze stacją metra Rondo ONZ. Łącznik znajdzie się pod chodnikiem u zbiegu ul. Świętokrzyskiej z al. Jana Pawła II. W maju i czerwcu, prowadzona była inwentaryzacja infrastruktury znajdującej się w ziemi. W następnym etapie generalny wykonawca przeprowadzi prace związane z wykopem do poziomu stropu łącznika i wykonaniem stropu. Budowa przejścia ma potrwać do końca roku 2020. Tymczasem inwestor zaprezentował wizualizację podziemnego przejścia.

Skysawa
Autor: Grupa PHN Tak będzie wyglądać podziemne przejście między inwestycją Skysawa a stacją metra Rondo ONZ

Szklano-aluminiowa fasada Skysawa w systemie Aluprof

Zewnętrzne ściany Skysawa do wysokości 9-tej, technicznej kondygnacji w całym kompleksie, zostaną zbudowane w oparciu o system fasady słupowo-ryglowej ALUPROF MB-SR60N EFEKT. To rozwiązanie pozwala na stosowanie szyb o dużych gabarytach, uzyskanie gładkiej, szklanej powierzchni elewacji i realizowanie najbardziej śmiałych wizji architektów przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych parametrów termoizolacji, szczelności, obciążenia na wiatr i innych właściwości, wymaganych przez nowoczesne zrównoważone budownictwo.

Dla części wysokiej budynku „B” zaprojektowany został indywidualny system fasady elementowej MB-SE81 SkyS. Jest to rozwiązanie spełniające oczekiwania konstrukcyjne oraz montażowe, dedykowane dla tego konkretnego obiektu. Tego typu ściany osłonowe przeznaczone są do realizacji obiektów, w których priorytetami są: szybki montaż oraz wyeliminowanie rusztowań zewnętrznych podczas prac budowlanych. Taka metoda przeważnie jest jedynym wyjściem podczas budowy wieżowców w zatłoczonych centrach miast. Profile nośne są w tym systemie zlicowane od strony wewnętrznej fasady, natomiast od strony zewnętrznej uzyskuje się elewację podzieloną szczelinami o stałej szerokości 38 mm w pionie i 29 mm w poziomie. Od zewnątrz zostają także podkreślone pionowe połączenia kwater za pomocą ozdobnych profili aluminiowych. Szkło jest mocowane za pomocą spoiwa konstrukcyjnego wg technologii SSG, co pozwala na budowę elewacji, która z zewnątrz wygląda tak, jakby była wykonana cała ze szła. System MB-SE81 SkyS będzie zamontowany w budynku B od kondygnacji technicznej wzwyż.

Wykorzystanie w projekcie fasady elementowej daje możliwość wykonania wielu czynności na hali produkcyjnej i skrócenia czasu potrzebnego do montażu elewacji. Stosowanie kompletnych, oszklonych segmentów przyspiesza prace na budowie (w porównaniu do tradycyjnych fasad słupowo-ryglowych), a wyeliminowanie rusztowań zewnętrznych obniża koszty inwestycji –mówi Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej firmy ALUPROF SA.

Kiedy zakończy się budowa kompleksu Skysawa?

Przypomnijmy, że budowa Skysawa rozpoczęła się w czerwcu 2019 i zgodnie z harmonogramem inwestycji budynek „A” ma być gotowy w trzecim kwartale 2021. Zakończenie budowy wieży (budynku „B”) zaplanowano na trzeci kwartał 2022 roku.

Wykonawca wieżowca Skysawa

Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: PORR, TKT Engineering i ELIN.

Gdzie powstaje wieżowiec Skysawa?

Inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości realizowana w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 36.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej