Skanska wmurowała kamień węgielny pod budowę biurowców Green Tower
Skanska wmurowała we Wrocławiu kamień węgielny pod zielony kompleks biurowy Green Towers, precertyfikowany na najwyższym poziomie LEED Platinum.
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego odbyła się w czwartek 16 września br., we Wrocławiu przy ulicy Strzegomskiej 36. Biurowiec Green Towers już na etapie projektu został precertyfikowany w amerykańskim systemie oceny nieruchomości LEED - Leadership in Energy and Environmental Design, na najwyższym poziomie Platinum.
Podpisy na akcie erekcyjnym złożyli przedstawiciele władz miasta oraz inwestora i wykonawcy, a następnie dokument, wraz z wydanymi w dniu uroczystości dziennikami wrocławskimi, został włożony do metalowej tuby i zanurzony w betonowym murze.
Kompleks Green Towers jest realizowany zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego i jest najbardziej ekologicznym projektem biurowym we Wrocławiu. Już teraz, na etapie projektowania, potwierdza to nadana przez US Green Building Council platynowa precertyfikacja LEED. Świadczy to o świadomości ekologicznej projektantów, architektów, inżynierów, inwestora i wykonawcy inwestycji.
- Wierzę, że nasza inwestycja wyznaczy nowe standardy na rynku nieruchomości, wyróżniając się w zakresie ekologii nie tylko na mapie Wrocławia, ale również na rynku biurowców w Polsce. Green Towers jest przykładem niezwykle starannego procesu inwestycyjnego, który na etapie projektowania, budowy i użytkowania budynku zmniejsza jego wpływ na środowisko naturalne. Zielone budownictwo to przyszłość! - zapewnia Waldemar Olbryk, Dyrektor Regionalny Skanska Property Poland.
Na wysoką ocenę projektu Green Towers wpływ ma rzetelne uwzględnienie wszystkich sześciu kryteriów LEED, do których należą racjonalne zarządzanie zasobami, oszczędność wody, wydajność energetyczna, wybór bezpiecznych materiałów budowlanych i zarządzanie odpadami, jakość mikroklimatu wewnątrz budynku, innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz lokalizacja projektu.
Autor: brak danych
- Najwyżej i najsurowiej w certyfikacji LEED oceniane jest zużycie energii i produkcja dwutlenku węgla przyczyniająca się do rozwoju efektu cieplarnianego. Jest to czynnik decydujący aż w 31 proc. o ocenie końcowej - wyjaśnia Katarzyna Zawodna, Menedżer ds. Środowiska w Skanska Property Poland. - W przypadku Green Towers zużycie energii będzie mniejsze o co najmniej 25% w stosunku do budynku referencyjnego. Na uwagę zasługuje również fakt, że w takich kategoriach jak efektywne wykorzystanie wody, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjne rozwiązania w procesie projektowania otrzymaliśmy maksymalną liczbę punktów - dodaje Zawodna.
Autor: brak danych
Biura zlokalizowane zostaną w dwóch dziesięciokondygnacyjnych budynkach o łącznej powierzchni najmu około 23 000 m2, a na potrzeby najemców zostanie oddany do użytku dwukondygnacyjny garaż podziemny na 325 samochodów oraz 32 naziemne miejsca postojowe. Prace budowlane rozpoczęto w kwietniu 2010, a zakończenie budowy pierwszego etapu inwestycji Green Towers, który obejmie realizację 12 000 m2 powierzchni najmu, planowane jest na wiosnę 2012 roku.