Rozpoczęła się realizacja kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii
W Warszawie rozpoczęła się budowa kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii. Kosztem ponad pół miliarda złotych na placu Unii Lubelskiej powstanie 21-piętrowy wieżowiec i dwa sześciokondygnacyjne budynki. Inwestorami są firma Liebrecht & wooD oraz fundusz BBI Development NFI. Projekt architektoniczny został stworzony w pracowni Stefana Kuryłowicza.
29 września br. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele inwestorow Placu Unii: firmy deweloperskiej Liebrecht & wooD oraz deweloperskiego funduszu BBI Development NFI, a także partnerów inwestycji - spółki Juvenes oraz Warszawskiej Społdzielni Spożywcow Supersam, oficjalnie zainaugurowali rozpoczęcie prac budowlanych kompleksu biurowo-handlowego zlokalizowanego przy Placu Unii Lubelskiej. Kardynał Józef Glemp, Prymas Senior Polski dokonał uroczystego poświęcenia ziemi pod inwestycję.
Plac Unii został zaprojektowany jako kompleks trzech budynków, połączonych szklanym dachem na wysokości trzydziestu metrów nad ziemią. Pomiędzy dwoma 6-kondygnacyjnymi obiektami stanie dominanta 90-metrowego wieżowca. W budynkach mieścić się będzie galeria handlowa (ponad 15 500 m2) z supermarketem Supersam oraz centrum biurowe, które zajmie ponad 41 000 m2. Projekt architektoniczny Placu Unii inspirowany był wieżowcami Chicago i Nowego Jorku z początku XX wieku. Zwyciężył w konkursie zorganizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.
Przeczytaj koniecznie: Dom handlowy Sezam zmieni się w centrum biurowo-handlowe
Realizacja inwestycji
Aktualnie na terenie budowy Placu Unii trwają prace infrastrukturalne, w najbliższym czasie rozpoczną się rownież roboty ziemne. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na pierwszy kwartał 2013 roku. Pierwszy etap inwestycji obejmie prace infrastrukturalne (przełożenie sieci trakcyjnej, instalacji energetycznej, sanitarnej, teletechnicznej oraz cieplnej). Drugi etap, podczas którego będą realizowane prace przy kondygnacjach podziemnych rozpocznie się w czwartym kwartale br. Informacja o wyborze wykonawcy części podziemnej zostanie podana pod koniec bieżącego roku, o wyborze generalnego wykonawcy części naziemnej w pierwszej połowie roku 2011.
Całkowity budżet inwestycji wynosi 550 mln zł. Inwestycję Plac Unii realizują wspólnie dwa podmioty: firma deweloperska Liebrecht & wooD oraz deweloperski fundusz BBI Development NFI. Docelowo udział w projekcie wyniesie 60% Liebrecht & wooD i 40% BBI Development. Inicjatorem oraz partnerem inwestycji jest spółka Juvenes, realizująca projekty deweloperskie w Warszawie od 1995 roku. Partnerem projektu jest także Warszawska Społdzielnia Spożywcow Supersam, która od początku lat 60-tych XX wieku prowadziła w obecnym miejscu inwestycji pierwszy w historii Warszawy wielkopowierzchniowy samoobsługowy sklep spożywczy i nadal będzie prowadzić w tym miejscu supermarket Supersam.
- Nadając kompleksowi nazwę „Plac Unii”, chcieliśmy nawiązać nie tylko do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, historycznego państwa, które w XVI wieku powołała do życia Unia Lubelska, ale także do tej Unii, która obecnie łączy państwa naszego kontynentu i jak poprzedniczka, daje wielkie szanse i możliwości, do Unii Europejskiej. Inwestujemy w Polsce od ponad piętnastu lat, jednak Plac Unii to nasz najbardziej imponujący projekt. Od początku realizacji cieszy się dużm zainteresowaniem potencjalnych najemców, którzy już za trzy lata będą mogli przenieść swoje biura do znakomicie zlokalizowanego obiektu najwyższej klasy. Jak we wszystkich naszych projektach funkcjonalność nie jest jedynym wyróżnikiem. Stawiamy na nietuzinkowe rozwiązania architektoniczne, w tym przypadku inspirowane wieżowcami największych amerykańskich metropolii począku XX wieku – powiedziała Kamila Zębik, Partner w Liebrecht & wooD Poland Sp. z o.o.
- Przygotowania do realizacji kompleksu Plac Unii trwają już kilka lat. W 2008 roku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, niestety zatrzymał nas ogolnoświatowy kryzys. Jednak nasza determinacja, bardzo dobra współpraca ze Społdzielnią Spożywców Supersam i pozyskanie renomowanego partnera - dewelopera Liebrecht & wooD, który wzmocnił budżet projektu, doprowadziły do tego, że rozpoczynamy jedną z największych prywatnych inwestycji w Warszawie. Jesteśmy przekonani, że wspólnie osiągniemy sukces i za niespełna trzy lata w tym miejscu będziemy mogli powitać gości na otwarciu Plac Unii – powiedział Michał Skotnicki, prezes zarządu BBI Development.
- Ponad cztery lata temu z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną, którą mogło spowodować drastyczne osłabienie konstrukcji dachu Supersamu, musieliśmy opuścić nasz sklep. Z dnia na dzień ponad stu naszych pracownikow znalazło się bez pracy. Dzisiejszy dzień jest dla nas wielkim świętem. Jest to początek naszego powrotu na Plac Unii Lubelskiej. W nowym wspaniałym budynku znajdzie się nasz delikatesowy supermarket - powiedział Grzegorz Majewski, prezes Społdzielni Spożywcow Supersam.
Plac Unii w liczbach:
-
Budynek A o powierzchni ok. 24 000 m2
-
Budynek B o powierzchni ok. 11 500 m2
-
Budynek C o powierzchni ok. 5 800 m2
-
15 500 m2 powierzchni najmu w części handlowej. 114 sklepów zlokalizowanych na trzech poziomach. W części handlowej znajdzie się supermarket prowadzony przez Społdzielnię Spożywcow Supersam
- 800 miejsc parkingowych na trzykondygnacyjnym parkingu
Plac Unii Lubelskiej - informacje historyczne