PORCELANA ŚLĄSKA PARK – nowe biurowce w Katowicach

2013-12-05 15:31
Park Przemysłowo-Technologiczny Porcelana Śląska Park
Autor: pracownia projektowa TTAT Autorami projektu architektonicznego przebudowy fabryki są pracownie: TTAT oraz SXL z Katowic

Ruszyła przebudowa byłej fabryki porcelany w Katowicach, dzięki której powstaną nowoczesne powierzchnie biurowe na Śląsku. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2015.

Zakres inwestycji dotyczy adaptacji dwóch budynków starej fabryki - biurowca dyrekcji oraz stajni (która w ostatnim czasie była magazynem). Kompleks tego Parku Technologicznego jest przykładem budownictwa o dużych walorach architektonicznych.

Budynek I - PORCELANA ŚLĄSKA PARK

Będzie to jedyny element Parku Technologicznego, który nie będzie miał ceglanych ścian. Będzie się natomiast wyróżniał antracytową elewacją i dużymi pionowymi oknami. We wnętrzach wiodącą barwą ma być biel. Ze względu na trudną lokalizację,  na wzniesieniu i w pobliżu drogi, projektancji postanowili stworzyć w budynku 2 bliźniacze wejścia – od parkingu i od drogi, by ułatwić dojście z każdej strony. Ta nietypowa para stref wejściowych zosatnie połączona w jedną przestrzeń – duży hall, który stanie się rdzeniem całego budynku.

Budynek II - FUNDACJA GIESCHE

Niewielki budynek, gdzie swoją siedzibę ma Fundacja Giesche, stoi nieco na uboczu. Jego przynależność do pozostałych obiektów Parku Technologicznego zostanie jednak podkreślona. Zachowane zostaną charakterystyczne ceglane ściany i odkryta więźba dachowa. Ze względu na potrzeby fundacji, konieczne okazało się jednak powiększenie budynku i zyskanie nowej powierzchni. Charakter istniejących elementów konstrukcji, jak zewnętrzne ściany z cegły, drewniana więźba, czy stalowe dźwigary musiały pozostać nienaruszone. Ostatecznie zdecydowano o powiększeniu kubatury w obrębie istniejących murów, zagłębiając posadzkę o poziom niżej. W ten sposób zostanie utworzona  przestrzeń dwukondygnacyjna. Obniżenie posadzki podkreśli użycie jednego materiału  wykończeniowego zarówno dla ścian, podłóg i sufitu. Pomieszczenia na parterze zaprojektowano jako boksy, które zostaną pomalowane na biało, dla kontrastu z oryginalnymi ścianami i więźbą.

Inwestycję prowadzi Fundacja Giesche, na co otrzymała blisko 4 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Prace budowlane ruszyły w listopadzie 2013 i powinny zakończyć się w czerwcu 2015.

W przyszłości na terenie starej fabryki, inwestor planuje stworzyć również m.in. galerię artystyczną, muzeum porcelany oraz kawiarnie. Na tym etapie inwestor chce współpracować ze studentami, którzy brali udział w konkursie architektonicznym "Porcelanowa XXIII - Rewitalizacja" i opracowali koncepcje na zagospodarowanie terenu. Wśród pomysłów studentów znalazły się m.in.  przeszklenia budynków i skwery zieleni.

powierzchnia terenu: 7670 m2
powierzchnia użytkowa budynku I: 1728,8 m2
powierzchnia użytkowa: 287,8 m2
autorzy: Magdalena Tokarska TTAT, Piotr Tokarski TTAT
współpraca autorska w zakresie projektu wnętrz biurowca : SXL

PORCELANA ŚLĄSKA PARK
Autor: pracownia projektowa TTAT Budynek, w którym znajdować się będzie siedziba inwestora to niewielki obiekt pełniący w przeszłości funkcję stajni, a później magazynu. Przedstawione przez inwestora założenia programowo-funkcjonalne szybko określiły potrzebną kubaturę przebudowywanego budynku. Konieczne okazało się jej powiększenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej