Plan zagospodarowania dzikich terenów Mokotowa. Będą kolejne biurowce?

2015-01-13 15:16
Teren działkowy w okolicach ulicy Bernardyńskiej i Jeziorka Czerniakowskiego.
Autor: http://maps.google.pl Teren działkowy w okolicach ulicy Bernardyńskiej i Jeziorka Czerniakowskiego.

W Mokotowskim Centrum Kultury przy Łowickiej 21odbyła się 7 stycznia dyskusja nad planem zagospodarowania Czerniakowa Południowego, obszaru Siekierek i Augustówki. Czy zieloną "dziurę w mieście" wypełnią biurowce i apartamentowce?

W środę 7 stycznia 2015 w Mokotowskim Centrum Kultury przy Łowickiej 21 w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości Czerniakowa Południowego. Pracownia Architektury i Urbanistyki SOL-AR wygrała przetarg na projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zlecony przez m.st. Warszawa. Podczas dyskusji publicznej projekt przedstawiła główna projektant planu – dr inż. arch. Krystyna Solarek. Prace trwają od niemal 15 lat. Tak długi czas spowodowany był zmianami w statucie miasta, w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a potem oczekiwaniem na przyjęcie planów związanych z ochroną przyrody. Do niedawna istniała koncepcja, aby obszar w obrębie Trasy Siekierkowskiej pozostał nienaruszony i funkcjonował jako „warszawskie błonia”. Jednak według autorki planu, potencjał komunikacyjny okolicy jest na tyle rozwinięty, że szkoda byłoby z niego nie skorzystać.

Podczas spotkania głos zabrali mieszkańcy Czerniakowa Południowego lub osoby mające tam ogródki działkowe. Jest to teren porośnięty naturalną roślinnością i schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Właściciele działek widują tu zające, sarny i lisy. W okolicach Trasy Siekierkowskiej obok fauny doskonale rozwija się również flora. Dowodem na to jest Rezerwat Przyrody Jeziorko Czerniakowskie, dla którego przyjęto plan ochrony w 2012.

Projekt Krystyny Solarek prezentuje poprzecinaną ulicami gęstą zabudowę biurowców i wielorodzinnych obiektów mieszkaniowych. Autorka podkreśla, że plan został sporządzony na podstawie opracowania ekofizjograficznego dotyczącego ochrony przyrody oraz ochrony przed hałasem. W wyniku tych analiz powstał plan całkowitej zabudowy miejsca mimo, iż pomiędzy ulice i tkankę urbanistyczną wprowadzone zostały szpalery drzew i zaprojektowane tereny zielone. Ochrona akustyczna od strony Trasy Siekierkowskiej ma być zapewniona dzięki „parawanom” z budynków usługowych. Mają one tłumić dźwięki dobiegające z ulicy. W początkowych założeniach, najwyższy w planie zagospodarowania obiekt miał mieć 55 m (14 pięter). Plan sugeruje jednak jego obniżenie do maksymalnie 30 m ze względu na aspekt kompozycyjny.

Mieszkańcy Mokotowa nie są zadowoleni z koncepcji, by zielony pejzaż przed ich oknami został zastąpiony widokiem na kolejne biurowce – których liczba na Mokotowie jest już i tak wystarczająca. Planowane są kolejne spotkania dyskusyjne. Organizację procesu prowadzi Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta. Aktualnie jest jeszcze czas na składanie uwag do projektu przez osoby zainteresowane. Po ich złożeniu do planu wprowadzane będa zmiany i ewentualne ponowienia procedur.

Do Urzędu Miasta od lat dostarczane są projekty deweloperów, którzy chcieliby postawić na terenie Czerniakowa swoje obiekty. Jedną z koncepcji przedstawiła m. in. firma  Mayland zakładając budowę m. in. biurowca, hotelu, centrum konferencyjnego i sklepów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej