Plan zagospodarowania dzikich terenów Mokotowa. Będą kolejne biurowce?

2015-01-13 15:16
Teren działkowy w okolicach ulicy Bernardyńskiej i Jeziorka Czerniakowskiego.
Autor: http://maps.google.pl Teren działkowy w okolicach ulicy Bernardyńskiej i Jeziorka Czerniakowskiego.

W Mokotowskim Centrum Kultury przy Łowickiej 21odbyła się 7 stycznia dyskusja nad planem zagospodarowania Czerniakowa Południowego, obszaru Siekierek i Augustówki. Czy zieloną "dziurę w mieście" wypełnią biurowce i apartamentowce?

W środę 7 stycznia 2015 w Mokotowskim Centrum Kultury przy Łowickiej 21 w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości Czerniakowa Południowego. Pracownia Architektury i Urbanistyki SOL-AR wygrała przetarg na projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zlecony przez m.st. Warszawa. Podczas dyskusji publicznej projekt przedstawiła główna projektant planu – dr inż. arch. Krystyna Solarek. Prace trwają od niemal 15 lat. Tak długi czas spowodowany był zmianami w statucie miasta, w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a potem oczekiwaniem na przyjęcie planów związanych z ochroną przyrody. Do niedawna istniała koncepcja, aby obszar w obrębie Trasy Siekierkowskiej pozostał nienaruszony i funkcjonował jako „warszawskie błonia”. Jednak według autorki planu, potencjał komunikacyjny okolicy jest na tyle rozwinięty, że szkoda byłoby z niego nie skorzystać.

Podczas spotkania głos zabrali mieszkańcy Czerniakowa Południowego lub osoby mające tam ogródki działkowe. Jest to teren porośnięty naturalną roślinnością i schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Właściciele działek widują tu zające, sarny i lisy. W okolicach Trasy Siekierkowskiej obok fauny doskonale rozwija się również flora. Dowodem na to jest Rezerwat Przyrody Jeziorko Czerniakowskie, dla którego przyjęto plan ochrony w 2012.

Projekt Krystyny Solarek prezentuje poprzecinaną ulicami gęstą zabudowę biurowców i wielorodzinnych obiektów mieszkaniowych. Autorka podkreśla, że plan został sporządzony na podstawie opracowania ekofizjograficznego dotyczącego ochrony przyrody oraz ochrony przed hałasem. W wyniku tych analiz powstał plan całkowitej zabudowy miejsca mimo, iż pomiędzy ulice i tkankę urbanistyczną wprowadzone zostały szpalery drzew i zaprojektowane tereny zielone. Ochrona akustyczna od strony Trasy Siekierkowskiej ma być zapewniona dzięki „parawanom” z budynków usługowych. Mają one tłumić dźwięki dobiegające z ulicy. W początkowych założeniach, najwyższy w planie zagospodarowania obiekt miał mieć 55 m (14 pięter). Plan sugeruje jednak jego obniżenie do maksymalnie 30 m ze względu na aspekt kompozycyjny.

Mieszkańcy Mokotowa nie są zadowoleni z koncepcji, by zielony pejzaż przed ich oknami został zastąpiony widokiem na kolejne biurowce – których liczba na Mokotowie jest już i tak wystarczająca. Planowane są kolejne spotkania dyskusyjne. Organizację procesu prowadzi Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta. Aktualnie jest jeszcze czas na składanie uwag do projektu przez osoby zainteresowane. Po ich złożeniu do planu wprowadzane będa zmiany i ewentualne ponowienia procedur.

Do Urzędu Miasta od lat dostarczane są projekty deweloperów, którzy chcieliby postawić na terenie Czerniakowa swoje obiekty. Jedną z koncepcji przedstawiła m. in. firma  Mayland zakładając budowę m. in. biurowca, hotelu, centrum konferencyjnego i sklepów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej