Plac Unii zyska prestiżowy certyfikat BREEAM

2011-10-03 18:01
Plac Unii zyska prestiżowy certyfikat BREEAM
Autor: Liebrecht & wooD Plac Unii - wizualizacja, autor APA Kuryłowicz

Liebrecht & wooD oraz BBI Development NFI – inwestorzy kompleksu biurowo-handlowego "Plac Unii", powstającego na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie – realizują projekt zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co potwierdzi certyfikat BREEAM.

Certyfikacja BREEAM jest jedną z metod oceny jakości budynku oraz prowadzonego procesu inwestycyjnego, w której można zyskać ocenę od „wystarczającej” po „doskonałą.” W audycie Placu Unii, aspirującego do oceny „bardzo dobrej” w BREEAM, zostanie wziętych pod uwagę ponad 80 kryteriów, dotyczących zmniejszenia wpływu budynku na otoczenie oraz optymalizacji warunków panujących w jego wnętrzu.

– Prestiżowa lokalizacja tego projektu to wysoko ustawiona poprzeczka. Budujemy w ostrej granicy działki otoczonej przez budynki mieszkalne. Stawiamy obiekt, który ma szansę stać się jednym z symboli nowoczesnej Warszawy. Chcemy zapewnić swoim klientom najwyższej jakości powierzchnie komercyjne. Jednocześnie kładziemy nacisk na odpowiedzialne prowadzenie procesu deweloperskiego. BREEAM potwierdzi efektywność naszych wysiłków – mówi Marc Lebbe, członek zarządu Liebrecht & wooD.

Plac Unii - opis inwestycji

Plac Unii (autor APA Kuryłowicz and Associates) będzie kompleksem trzech obiektów połączonych szklanym dachem na wysokości trzydziestu metrów nad ziemią. Spomiędzy dwóch sześciokondygnacyjnych budynków, stojących wzdłuż ulic Boya-Żeleńskiego i Puławskiej, wyrośnie dominanta 90-metrowego wieżowca, inspirowanego architekturą jednego z pierwszych na świecie drapaczy chmur.

Przeczytaj również: Rekordowej głebokości ściana szczelinowa w wieżowcu Plac Unii

Oprócz powierzchni biurowych, wielkości 41 000 m2, w Placu Unii, na trzech poziomach -1, 0, +1, mieścić się będzie również Galeria Miejska o pow. 15 500 m2. Znajdą się w niej, m.in. restauracje, kawiarnie, punkty usługowe i delikatesy Supersam.

Rozwiązania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju

Certyfikacja BREEAM Placu Unii obejmie, m.in.: zarządzanie obiektem, zużycie wody, energii i emisji CO2, zastosowanie materiałów budowlanych o minimalnym wpływie na środowisko, wpływ budynku na samopoczucie i zdrowie jego użytkowników oraz lokalizację i rozwiązania komunikacyjne w świetle redukcji emisji CO2, zarządzanie odpadami, dbałość o zachowanie wartości ekologicznej otoczenia i minimalizowanie zanieczyszczenia środowiska.

Wśród zaplanowanych w Placu Unii nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wyróżnić można m.in.: czujniki przecieków wody, kontrolę nasłonecznienia, monitoring jakości powietrza, obniżoną poniżej 35 dB wydajność akustyczną budynku oraz kontrolę intensywności świetlnej po zmroku.
– Należy pamiętać, że deweloper nie powinien ograniczać swojego myślenia do samego procesu budowy. Równie ważne jest dalsze „życie” budynku: jego efektywność, koszty eksploatacji a nawet to, jak będzie wyglądał po kilku latach użytkowania. Na tym właśnie polega „inna wizja nieruchomości”, która stanowi dewizę naszej firmy – dodaje Marc Lebbe.

W obiekcie zaplanowano zgodne ze zrównoważonym rozwojem rozwiązania, które zapewnią zdrowe środowisko pracy. Są to:

 • Duże okna zapewniajace naturalne światło i widok na miasto;
 • Kontrola nasłonecznienia dzięki indywidualnie sterowanym żaluzjom;
 • Światło o wysokiej częstotliwości, niemęczące oczu;
 • Indywidualnie sterowane strefy oświetlenia sztucznego, pozwalające zmniejszyć zużycie energii i energooszczędne żarówki;
 • Monitorowana jakość powietrza o współczynniku świeżego powietrza odpowiadającym najwyższym standardom BREEAM (otwierane okna, system wentylacji);
 • Ogrzewanie strefowe zapewniające indywidualną kontrolę temperatury w pomieszczeniach;
 • Zaawansowany system zarządzania budynkiem (BMS);
 • Wydajność akustyczna budynku (max 35 dB);
 • Wszystkie materiały wykończeniowe z certyfikatem nietoksyczności.

Korzyści z uzyskania BREEAM

Certyfikat BREEAM z wysoką notą oznacza szereg korzyści dla inwestorów, użytkowników obiektu oraz środowiska. Wśród najistotniejszych profitów wymienić należy: odpowiedzialnie prowadzony proces inwestycyjny, niższe koszty eksploatacyjne, wysoką wydajność energetyczną budynku, zmniejszenie zużycia wody, podniesienie wartości inwestycji, a przede wszystkim zdrowe środowisko pracy. Dobrowolna certyfikacja obiektu podkreśla również proekologiczną i odpowiedzialną postawę firmy.

– Plac Unii to pierwszy z naszych projektów, dla którego ubiegamy się o ten prestiżowy certyfikat. Już niedługo rozpoczynamy kolejną inwestycję, która będzie szła o krok dalej, zdobywając najwyższy poziom certyfikacji BREEAM i spełniając standardy zielonego budownictwa. W ten sposób coraz aktywniej realizujemy naszą misję zrównoważonego rozwoju i tworzenia nieruchomości z wizją, pasją i troską o całe środowisko – podsumowuje Marc Lebbe.

Czym jest certyfikat BREEAM

BREEAM to europejska metoda certyfikacji budynków stworzona w 1990 roku przez organizację BRE (Building Research Establishment). System certyfikacji projektów BREEAM jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu w Europie. Certyfikacji metodą BREEAM poddanych zostało dotychczas ponad 200 tysięcy budynków na całym świecie.

W certyfikacie BREEAM bierze się pod uwagę następujące kategorie:

 • procedury zarządzania obiektem – 12 procent;
 • zużycie wody – 6 procent;
 • zużycie energii i emisja CO2 – 19 procent;
 • wpływ użytych materiałów na środowisko – 12 procent;
 • wpływ budynku na samopoczucie i zdrowie jego użytkowników – 15 procent;
 • lokalizacja i rozwiązania komunikacyjne w świetle redukcji emisji CO2 – 8 procent;
 • zarządzanie odpadami – 8 procent;
 • zagospodarowanie przestrzeni – dbałość o zachowanie wartości ekologicznej otoczenia –10 procent;
 • minimalizowanie zanieczyszczenia środowiska –10 procent.

O inwestorach

Liebrecht & wooD to europejska firma deweloperska, realizująca od ponad 15 lat projekty na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Liebrecht & wooD zapewnia kompleksową obsługę w dziedzinie obrotu nieruchomościami, od koncepcji po zarządzanie obiektem. Wysokie walory architektoniczne zrealizowanych projektów, znalazły uznanie jurorów europejskich konkursów, w tym jury nagrody CEE Retail Awards 2009 za projekt Fashion House Outlet Centre Warsaw. W kwietniu 2009 r. firma odebrała także nagrodę „Dewelopera Roku” w Rumunii na Europa Property SEE Real Estate Awards. Główna działalność firmy skupia się na realizacjach biurowych, parkach handlowych oraz centrach typu outlet, zlokalizowanych w miastach Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji, takich jak: Warszawa, Gdańsk, Sosnowiec, Bukareszt, Belgrad, Moskwa i Sankt Petersburg.

BBI Development NFI S.A. jest polską spółką publiczną, której akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W portfelu inwestycyjnym BBI Development znajdują się projekty wyróżniające się prestiżową lokalizacją. BBI Development realizuje projekty głównie w Warszawie, oferując nabywcom zarówno ekskluzywne apartamenty przy Trakcie Królewskim (Rezydencja Foksal), jak i lofty (Koneser). Ostatnią oddaną inwestycją jest budynek mieszkalny o podwyższonym standardzie – Dom na Dolnej. BBI wspólnie z WSS Społem Śródmieście realizuje projekt Nowy Sezam – obiekt biurowo-handlowy u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, połączony z wyjściem ze stacji Metra.

Więcej informacji o projekcie Plac Unii można znaleźć na stronie internetowej: www.placunii.pl oraz stronach inwestorów: www.liebrecht-wood.pl oraz www.bbidevelopment.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej