Plac Unii zyska prestiżowy certyfikat BREEAM

2011-10-03 18:01
Plac Unii zyska prestiżowy certyfikat BREEAM
Autor: Liebrecht & wooD Plac Unii - wizualizacja, autor APA Kuryłowicz

Liebrecht & wooD oraz BBI Development NFI – inwestorzy kompleksu biurowo-handlowego "Plac Unii", powstającego na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie – realizują projekt zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co potwierdzi certyfikat BREEAM.

Certyfikacja BREEAM jest jedną z metod oceny jakości budynku oraz prowadzonego procesu inwestycyjnego, w której można zyskać ocenę od „wystarczającej” po „doskonałą.” W audycie Placu Unii, aspirującego do oceny „bardzo dobrej” w BREEAM, zostanie wziętych pod uwagę ponad 80 kryteriów, dotyczących zmniejszenia wpływu budynku na otoczenie oraz optymalizacji warunków panujących w jego wnętrzu.

– Prestiżowa lokalizacja tego projektu to wysoko ustawiona poprzeczka. Budujemy w ostrej granicy działki otoczonej przez budynki mieszkalne. Stawiamy obiekt, który ma szansę stać się jednym z symboli nowoczesnej Warszawy. Chcemy zapewnić swoim klientom najwyższej jakości powierzchnie komercyjne. Jednocześnie kładziemy nacisk na odpowiedzialne prowadzenie procesu deweloperskiego. BREEAM potwierdzi efektywność naszych wysiłków – mówi Marc Lebbe, członek zarządu Liebrecht & wooD.

Plac Unii - opis inwestycji

Plac Unii (autor APA Kuryłowicz and Associates) będzie kompleksem trzech obiektów połączonych szklanym dachem na wysokości trzydziestu metrów nad ziemią. Spomiędzy dwóch sześciokondygnacyjnych budynków, stojących wzdłuż ulic Boya-Żeleńskiego i Puławskiej, wyrośnie dominanta 90-metrowego wieżowca, inspirowanego architekturą jednego z pierwszych na świecie drapaczy chmur.

Przeczytaj również: Rekordowej głebokości ściana szczelinowa w wieżowcu Plac Unii

Oprócz powierzchni biurowych, wielkości 41 000 m2, w Placu Unii, na trzech poziomach -1, 0, +1, mieścić się będzie również Galeria Miejska o pow. 15 500 m2. Znajdą się w niej, m.in. restauracje, kawiarnie, punkty usługowe i delikatesy Supersam.

Rozwiązania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju

Certyfikacja BREEAM Placu Unii obejmie, m.in.: zarządzanie obiektem, zużycie wody, energii i emisji CO2, zastosowanie materiałów budowlanych o minimalnym wpływie na środowisko, wpływ budynku na samopoczucie i zdrowie jego użytkowników oraz lokalizację i rozwiązania komunikacyjne w świetle redukcji emisji CO2, zarządzanie odpadami, dbałość o zachowanie wartości ekologicznej otoczenia i minimalizowanie zanieczyszczenia środowiska.

Wśród zaplanowanych w Placu Unii nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wyróżnić można m.in.: czujniki przecieków wody, kontrolę nasłonecznienia, monitoring jakości powietrza, obniżoną poniżej 35 dB wydajność akustyczną budynku oraz kontrolę intensywności świetlnej po zmroku.
– Należy pamiętać, że deweloper nie powinien ograniczać swojego myślenia do samego procesu budowy. Równie ważne jest dalsze „życie” budynku: jego efektywność, koszty eksploatacji a nawet to, jak będzie wyglądał po kilku latach użytkowania. Na tym właśnie polega „inna wizja nieruchomości”, która stanowi dewizę naszej firmy – dodaje Marc Lebbe.

W obiekcie zaplanowano zgodne ze zrównoważonym rozwojem rozwiązania, które zapewnią zdrowe środowisko pracy. Są to:

 • Duże okna zapewniajace naturalne światło i widok na miasto;
 • Kontrola nasłonecznienia dzięki indywidualnie sterowanym żaluzjom;
 • Światło o wysokiej częstotliwości, niemęczące oczu;
 • Indywidualnie sterowane strefy oświetlenia sztucznego, pozwalające zmniejszyć zużycie energii i energooszczędne żarówki;
 • Monitorowana jakość powietrza o współczynniku świeżego powietrza odpowiadającym najwyższym standardom BREEAM (otwierane okna, system wentylacji);
 • Ogrzewanie strefowe zapewniające indywidualną kontrolę temperatury w pomieszczeniach;
 • Zaawansowany system zarządzania budynkiem (BMS);
 • Wydajność akustyczna budynku (max 35 dB);
 • Wszystkie materiały wykończeniowe z certyfikatem nietoksyczności.

Korzyści z uzyskania BREEAM

Certyfikat BREEAM z wysoką notą oznacza szereg korzyści dla inwestorów, użytkowników obiektu oraz środowiska. Wśród najistotniejszych profitów wymienić należy: odpowiedzialnie prowadzony proces inwestycyjny, niższe koszty eksploatacyjne, wysoką wydajność energetyczną budynku, zmniejszenie zużycia wody, podniesienie wartości inwestycji, a przede wszystkim zdrowe środowisko pracy. Dobrowolna certyfikacja obiektu podkreśla również proekologiczną i odpowiedzialną postawę firmy.

– Plac Unii to pierwszy z naszych projektów, dla którego ubiegamy się o ten prestiżowy certyfikat. Już niedługo rozpoczynamy kolejną inwestycję, która będzie szła o krok dalej, zdobywając najwyższy poziom certyfikacji BREEAM i spełniając standardy zielonego budownictwa. W ten sposób coraz aktywniej realizujemy naszą misję zrównoważonego rozwoju i tworzenia nieruchomości z wizją, pasją i troską o całe środowisko – podsumowuje Marc Lebbe.

Czym jest certyfikat BREEAM

BREEAM to europejska metoda certyfikacji budynków stworzona w 1990 roku przez organizację BRE (Building Research Establishment). System certyfikacji projektów BREEAM jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu w Europie. Certyfikacji metodą BREEAM poddanych zostało dotychczas ponad 200 tysięcy budynków na całym świecie.

W certyfikacie BREEAM bierze się pod uwagę następujące kategorie:

 • procedury zarządzania obiektem – 12 procent;
 • zużycie wody – 6 procent;
 • zużycie energii i emisja CO2 – 19 procent;
 • wpływ użytych materiałów na środowisko – 12 procent;
 • wpływ budynku na samopoczucie i zdrowie jego użytkowników – 15 procent;
 • lokalizacja i rozwiązania komunikacyjne w świetle redukcji emisji CO2 – 8 procent;
 • zarządzanie odpadami – 8 procent;
 • zagospodarowanie przestrzeni – dbałość o zachowanie wartości ekologicznej otoczenia –10 procent;
 • minimalizowanie zanieczyszczenia środowiska –10 procent.

O inwestorach

Liebrecht & wooD to europejska firma deweloperska, realizująca od ponad 15 lat projekty na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Liebrecht & wooD zapewnia kompleksową obsługę w dziedzinie obrotu nieruchomościami, od koncepcji po zarządzanie obiektem. Wysokie walory architektoniczne zrealizowanych projektów, znalazły uznanie jurorów europejskich konkursów, w tym jury nagrody CEE Retail Awards 2009 za projekt Fashion House Outlet Centre Warsaw. W kwietniu 2009 r. firma odebrała także nagrodę „Dewelopera Roku” w Rumunii na Europa Property SEE Real Estate Awards. Główna działalność firmy skupia się na realizacjach biurowych, parkach handlowych oraz centrach typu outlet, zlokalizowanych w miastach Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji, takich jak: Warszawa, Gdańsk, Sosnowiec, Bukareszt, Belgrad, Moskwa i Sankt Petersburg.

BBI Development NFI S.A. jest polską spółką publiczną, której akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W portfelu inwestycyjnym BBI Development znajdują się projekty wyróżniające się prestiżową lokalizacją. BBI Development realizuje projekty głównie w Warszawie, oferując nabywcom zarówno ekskluzywne apartamenty przy Trakcie Królewskim (Rezydencja Foksal), jak i lofty (Koneser). Ostatnią oddaną inwestycją jest budynek mieszkalny o podwyższonym standardzie – Dom na Dolnej. BBI wspólnie z WSS Społem Śródmieście realizuje projekt Nowy Sezam – obiekt biurowo-handlowy u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, połączony z wyjściem ze stacji Metra.

Więcej informacji o projekcie Plac Unii można znaleźć na stronie internetowej: www.placunii.pl oraz stronach inwestorów: www.liebrecht-wood.pl oraz www.bbidevelopment.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej