Pierwszy na Śląsku biurowiec pasywny powstanie w Katowicach

2010-05-13 18:43
Biurowiec pasywny
Autor: Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum Budynek pasywny to budynek o minimalnym zapotrzebowaniu na energię do ogrzania wnętrza 15 kWh/mkw./rok (czyli 1,5 l oleju opałowego lub 1,5 mkw. gazu ziemnego na mkw.) – w porównaniu z 120 kWh/mkw./rok w budynku konwencjonalnym. (Standardy ustalone przez niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt)

We wrześniu 2010 r. rozpocznie się budowa pierwszego na Śląsku biurowca pasywnego. Powstanie on na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach. Będzie przeznaczony przede wszystkim dla firm technologicznych, skupionych wokół poszanowania energii.

Budynek został zaprojektowany przez Sławomira Kostura z pracowni Projekt Grupa, przy współpracy z prof. Walterem Brownem - autorem największego w Europie biurowca pasywnego Luteco w Ludwigshafen.

Budynek pasywny o powierzchni ponad 6500 m2 będzie zużywał 10 razy mniej energii dzięki wykorzystaniu technologii energooszczędnych i odnawialnych żródeł energii - kolektory sloneczne, fotoogniwa, system sond geotermalnych (50 m), pompy ciepła, okna pasywne, system odzyskiwania ciepła z rekuperatorem, żaluzje zewnętrzne, stropy BKT.

W biurowcu znajdą się pomieszczenia administracyjno-biurowe oraz wystawiennicze, laboratoria technologiczne (m.in. hale do badań na urządzeniach wielkogabarytowych o wysokości 9 m, laboratorium wewnętrzne do testowania kolektorów), urządzenia pomiarowe i atestujące, inne urządzenia wdrażające, oprogramowanie specjalistyczne i sprzęt komputerowy, sale konferencyjno-szkoleniowe.

Z powierzchni budynku będą mogły korzystać firmy technologiczne, prowadzące działalność badawczą, rozwojową lub innowacyjną. Priorytetowo traktowane będą przedsiębiorstwa o profilu związanym z poszanowaniem energii i odnawialnymi źródłami energii.

Biurowiec pasywny
Autor: Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum

Celem inwestycji jest stworzenie nowoczesnej infrastruktury biznesowo-badawczej (budynków oraz zaplecza laboratoryjnego). Dzięki bliskiej współpracy Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego z uczelniami technicznymi przedsiębiorcy wspólnie z naukowcami będą mogli na terenie biurowca pasywnego prowadzić wspólne projekty badawczo-rozwojowe w obszarze poszanowania energii oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budownictwie.

Zakończenie budowy planowane jest w 2012 r. Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych najemcom udzielany jest 30% rabat przez cały okres użytkowania.

O Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum

Euro-Centrum Park Przemysłowy powstawał na zdegradowanym terenie po Zakładach Aparatury Chemicznej.  W latach 2005-2008 przeprowadzono prace budowlane i modernizacyjne, w wyniku których ograniczono emisję zanieczyszczeń gazowych, uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową i znacznie ograniczono zapotrzebowanie na energię w przebudowanych obiektach. Efektem są 4 hektary zrewitalizowanego terenu, 4 nowo wybudowane oraz 7 zmodernizowanych obiektow o łącznej powierzchni użytkowej 15 tysięcy mkw.

W kwietniu 2009 roku Euro-Centrum otworzyło Innowacyjny Budynek Energooszczędny. Oparty na austriackim projekcie z biura Weizer Energie Innovations Zentrum, obiekt wykorzystuje energooszczędne technologie, które minimalizują zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie. Zastosowano w nim pompę ciepła, system ogrzewania i chłodzenia stropowego BKT, wentylację z odzyskiem ciepła oraz ponadstandardowe izolacje, w tym pasywne okna z żaluzjami fasadowymi. Część budynku została przeznaczona na laboratoria do badania technologii energooszczędnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej