Orlen wybuduje elektrownię fotowoltaiczną - ruszył przetarg. Inwestycje Orlen w źródła zeroemisyjne

2022-02-09 11:57
Orlen farma fotowoltaiczna
Autor: Getty Images Koncern Orlen zaplanował transformację w kierunku grupy multienergetycznej, która ma być oparta o energetykę odnawialną i gazową, efektywną, niskoemisyjną produkcję rafineryjno-petrochemiczną

Orlen planuje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 2 MW i stacji transformatorowej wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie Terminala Paliw w Żurawicy. Potentat energetyczny chce w przyszłości łączyć OZE z wodorem. Przypomnijmy, że w 2022 roku Orlen rozpocznie budowę pierwszych stacji wodorowych w Polsce. To pierwszy koncern energetyczny w Polsce, który zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Spis treści

  1. Orlen - przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej - do kiedy oferty?
  2. Gdzie powstanie elektrownia fotowoltaiczna Orlenu?
  3. Kiedy elektrownia fotowoltaiczna Orlen ma być gotowa?
  4. Strategia OZE spółki Orlen

Orlen - przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej - do kiedy oferty?

Termin składania ofert w ramach ogłoszonego przez Orlen przetargu wyznaczono do 5 marca 2022 roku. Przetarg dotyczy „Budowy pod klucz farmy fotowoltaicznej w Orlen Południe SA – Zakład Trzebinia”. Wybrany wykonawca będzie zobowiązany do opracowania projektów wykonawczych, dostawy, montażu i wykonaniu przyłącza do sieci elektroenergetycznej oraz rozruchu i przekazaniu do eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 2,0 MW oraz stacji transformatorowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Ważne

W ogłoszeniu podkreślono, że elektrownia fotowoltaiczna, jej główne komponenty i systemy muszą być zaprojektowane i wykonane na czas pracy nie krótszy niż 25 lat od momentu przekazania elektrowni do eksploatacji.

Gdzie powstanie elektrownia fotowoltaiczna Orlenu?

Elektrownia fotowoltaiczna powstanie na terenie Terminalu Paliwowego w miejscowości Żurawica, na działce o powierzchni ponad 11,5 ha. Nowy obiekt zostanie przyłączony do projektowanej części rozdzielnicy głównej SN 15kV dzierżawionej przez spółkę Energomedia, zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia.

Kiedy elektrownia fotowoltaiczna Orlen ma być gotowa?

Zakończenie realizacji inwestycji zaplanowano do końca 2022 roku. Wykonawca będzie miał czas na realizację do 7 miesięcy od daty zawarcia umowy.

Strategia OZE spółki Orlen

Zgodnie ze strategią Orlen spółka zobowiązała się do osiągnięcia całkowitej neutralności emisyjnej w 2050 roku. Do 2030 roku Koncern ma zredukować emisję CO2 o 20% z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33% na MWh w obszarze energetyki.

Kluczowym obszarem rozwoju Grupy Orlen w najbliższej dekadzie ma być energetyka, oparta głównie o odnawialne źródła energii i wspieranie mocami gazowymi. Koncern zamierza do 2030 roku osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, przy czym 1,7 GW mają zapewnić morskie farmy wiatrowe, a 0,8 GW źródła elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne.

Koncern inwestuje również w fotowoltaikę wykorzystując mikroinstalacje fotowoltaiczne na stacjach paliwowych. Aktualnie 11 stacji Orlen jest zasilane energią z PV.

Grupa ma również zwiększyć z 1,1 GW do powyżej 2,0 GW moc zainstalowaną w nowoczesnych elektrowniach gazowych. W perspektywie do 2030 roku do 20% gazu wykorzystywanego przez spółkę ma pochodzić z własnych zasobów Koncernu.

PKN Orlen zapowiedział również, że do 2030 roku przyczyni się do powstania 50 stacji tankowania wodoru w Polsce. W 2022 roku mają ruszyć pierwsze inwestycje. Dowiedz się ile stacji wodorowych powstanie w Polsce do 2023 roku>>

Źródło: PKN Orlen, Cire.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej