Nowa inwestycja w Krakowie - DDJM zmieni Szkieletor w Treimorfę

2010-06-18 12:26
TREIMORFA
Autor: DDJM Biuro Architektoniczne Główną powierzchnią w kompleksie TREIMORFA będą powierzchnie biurowe, z których większość zlokalizowana będzie w najwyższej wieży

Treimorfa – obiekt według projektu opracowanego przez DDJM Biuro Architektoniczne z Krakowa na zlecenie Inwestora i właściciela obiektu - Spółki TREIMORFA w skład której wchodzą Fundusz Eurozone i krakowska spółka GD&K jako mniejszościowy udziałowiec.

Treimorfa ma zastąpić znany potocznie krakowski Szkieletor - obiekt, który zaczęto budować w Krakowie w 1975 roku. Początkowo miał to być budynek Naczelnej Organizacji Technicznej. Ale od samego początku obiekt nie mial szczęścia. Kolejni inwestorzy rezygnowali z różnych powodów. W październiku 2005 roku obiekt wraz z działką nabyła firma GD&K. A w czerwcu 2010 inwestor Fundusz Eurozone i krakowska spółka GD&K przedstawili nową koncepcję TreiMorfa.

Autorem koncepcji architektonicznej jest DDJM Biuro Architektoniczne. Główną powierzchnią w kompleksie będą powierzchnie biurowe, z których większość zlokalizowana będzie w najwyższej, centralnie wieży.

W planach znajduje się również hotel oraz liczne apartamenty. Nie zabraknie również powierzchni przeznaczonej pod sklepy, restauracje i kawiarnie. Budynek w swoim założeniu ma być ogólnodostępny również pod względem komercjalizacji powierzchni. Mają to być lokale, czy też mieszkania dostępne dla wszystkich tych, którzy zechcą pracować, lub zamieszkać w centrum miasta.

Będzie to kompleks, który jako jedyny w Krakowie spełniać będzie wszystkie możliwe aspekty udogodnień komunikacyjnych. Już w latach 70 ubiegłego wieku, w momencie projektowania tego budynku cała komunikacja na wschód od centrum miasta podporządkowana została temu budynkowi. Zaplanowano i wybudowano linie tramwajowe, autobusowe. W sąsiedztwie znajduje się dworzec PKP i PKS z bezpośrednim dojazdem do lotniska w Balicach. Dla ciekawości przepustowość Ronda Mogilskiego, przy którym znajduje się Treimorfa to prawie 6 tys. samochodów na godzinę, co w dobowym rozrachunku daje setki tysięcy osób, które w ciągu tygodnia korzystają z tego węzła komunikacyjnego. Jest to najlepsza z możliwych lokalizacji dla tego typu kompleksów w Krakowie.

Najważniejszą i centralna częścią kompleksu Treimorfa będzie Piazza, czyli bulwar zlokalizowany pomiędzy budynkami kompleksu, biegnący od głównego wejścia do najwyższej wieży w kierunku Ronda Mogilskiego. Będzie to swoisty „deptak”, miejsce do odpoczynku, relaksu i spotkań. Szerokość Piazzy będzie miała 16 metrów, co stanowi tyle samo, ile ma plac przy Rockefeller Center w Nowym Yorku.

Spółka Treimorfa nie zapomina również o aspektach kulturalnych. Na najwyższych piętrach zaplanowano restaurację z panoramą na Kraków i Tatry, oraz powierzchnie wystawiennicze w których będą organizowane liczne wystawy, koncerty i performance. Będzie to ten aspekt projektu, w którym komercyjny deweloper pokazuje, że działalność pro publico bono w tym projekcie jest dla niego bardzo ważna.

TREIMORFA
Autor: DDJM Biuro Architektoniczne Najważniejszą i centralna częścią kompleksu Treimorfa będzie Piazza, czyli bulwar zlokalizowany pomiędzy budynkami kompleksu

Marek Dunikowski z  DDJM Biuro Architektoniczne w imieniu autorów projektu tak mówi o swojej koncepcji:  Projektując nowego Szkieletora chcieliśmy, aby w swej współczesności jego wyraz zawarł referencje do innych znakomitych obiektów Krakowa. Do majestatycznego modernizmu Muzeum Narodowego, do porządku fasady Feniksa czy attyki Sukiennic, a delikatność podziału fragmentów elewacji nawiązywała do ornamentyki większości kamienic krakowskich. Chcemy aby nasz budynek był krakowski, żeby mieszkańcy się z nim identyfikowali, żeby mogli powiedzieć : to jest nasz Szkieletor. Jednocześnie należy zaznaczyć, że materiałowe wykończenie elewacji, jej technologia, zwieńczenie budynku czy infrastruktura wewnętrzna będą należeć pod względem inżynierskim do najnowocześniejszych współcześnie stosowanych rozwiązań.

Dane obiektu

  • lokalizacja: ul. Lubomirskiego, Kraków - Śródmieście
  • powierzchnia działki: 14.018 m2
  • wysokość zabudowy:  102.5 m2 (wieża)
  • powierzchnia całkowita inwestycji: ok. 100.000 m2
  • ilość budynków: 6 (funkcje: biurowa, usługowa, mieszkaniowa, hotelowa, wystawiennicza, handlowa)
  • ilość miejsc parkingowych: ok. 750 – ilość w zależności od całkowitej powierzchni użytkowej oraz funkcji tej powierzchni

I etap inwestycji

  • powierzchnia użytkowa: ok. 30.000 m2
  • ilość budynków: 2 (funkcje: biurowa, usługowa, wystawiennicza, handlowa)
  • powierzchnia użytkowa : ok. 22.000 m2 (wieża);  ok. 8.000 m2 (biurowiec); ok. 9.000 m2 (garaż podziemny)
  • ilość miejsc parkingowych: do 290
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej