SUKCESJA – nowa inwestycja w Łodzi

2010-02-10 10:24
Sukcesja
Autor: Hermanowicz Rewski Architekci "Sukcesja" będzie drugim po "Manufakturze", a pierwszym w tym rejonie Łodzi, kompleksem o tak wielofunkcyjnym przeznaczeniu

SUKCESJA – tak będzie się nazywać nowe centrum biznesowo-handlowo-rozrywkowe, które powstanie przy al. Politechniki 5 w Łodzi. Inwestorem jest łódzka spółka Fabryka Biznesu, a budowa ma się rozpocząć jesienią tego roku.

W kompleksie o całkowitej powierzchni 150 tys. mkw. będą m.in.: galeria handlowa z marketem i licznymi sklepami różnych branż, nowoczesny hotel (ok. 160 pokoi i zaplecze konferencyjne), część rozrywkowo-rekreacyjna (9 sal kinowych, kręgielnia, boiska do squash’a, ściana wspinaczkowa, fantasy park, klub fitness i SPA), część gastronomiczna z restauracjami, barami i kawiarenkami, biurowiec klasy A i parking podziemny na ok. 1500 samochodów. Zatrudnienie we wszystkich obiektach znajdzie docelowo ponad 2600 osób.

Sukcesja zajmie teren o powierzchni 3,2 ha między al. Politechniki, ul. Rembielińskiego i kampusem Politechniki Łódzkiej. Jej “sercem” stanie się odbudowana fabryka Albrechta i Gampego z początku XX wieku (późniejsze Zakłady Przemysłu Bawełnianego “Maltex”), w której zachowanych zostanie wiele oryginalnych elementów architektonicznych. 8 mln zł na rewitalizację pofabrycznych budynków przekaże Urząd Marszałkowski w Łodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Atutem inwestycji jest również lokalizacja: bliskość ulicy Piotrkowskiej, hal Międzynarodowych Targów Łódzkich i sportowej, Parku Miejskiego oraz kampusu Politechniki Łódzkiej, a także dobra komunikacja z innymi dzielnicami Łodzi i drogą krajową nr 1. Z raportu firmy konsultingowej GENI Polska wynika, że dzięki tak atrakcyjnej lokalizacji potencjalnie 940 tys. osób będzie tu mogło dojechać z różnych rejonów Łodzi i innych miejscowości aglomeracji łódzkiej w ciągu 30 minut.

Projekt znalazł się już w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu “Wygramy razem Euro”. “Sukcesja” będzie przykładem połączenia nowoczesnej architektury z nawiązującą do przemysłowych tradycji miasta. Zamiarem inwestora jest uczynienie z niej ulubionego miejsca wypoczynku i rozrywki łodzian, przyjaznego dla turystów oraz gości m.in. Międzynarodowych Targów Łódzkich i Politechniki Łódzkiej. Zostanie wybudowana w oparciu o najnowsze proekologiczne i energooszczędne technologie, z wykorzystaniem m.in. kolektorów słonecznych, tzw. ledowego oświetlenia, odnawialnej energii i szarej wody. Cały obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Koncepcję architektoniczną opracowuje warszawska pracownia Hermanowicz Rewski Architekci.

Audyt wykonany przez firmę Ernst & Young wykazał, że taka inwestycja jest potrzebna Łodzi. Jej realizacja zostanie podzielona na trzy etapy. W pierwszej kolejności – do końca 2012 roku – mają powstać galeria handlowa, część rozrywkowo-rekreacyjna oraz parkingi, w następnym etapie będzie wybudowany hotel, a w ostatnim biurowiec. Szacunkowy koszt budowy tylko pierwszego etapu wynosi około 80 mln euro, a dwóch kolejnych – 40 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej