Drapacz chmur Warsaw Spire

2016-04-18 17:09
Warsaw Spire Warszawa
Autor: Marzena Sarniewicz

Generalny wykonawca Ghelamco Poland otrzymał pozwolenie na użytkowanie biurowca Warsaw Spire. Oficjalne otwarcie budynku, który ma 49 kondygnacji i 220 metrów wysokości, nastąpi 12 maja 2016. Dwa dni później zostanie otwarty otaczający go plac Europejski.

Największa prywatna inwestycja w Polsce, realizowana przez firmę Ghelamco Poland, dobiega końca. Prace na budowie trwały  prawie 60 miesięcy – od połowy 2011. Całkowity koszt budowy kompleksu biurowego łącznie z placem Europejskim wyniósł powyżej 1 miliarda pln. W ramach realizacji powstały 3 obiekty − 220-metrowy budynek wieżowy oraz dwa 55-metrowe budynki sąsiadujące. Kompleks biurowy Warsaw Spire powstał w centrum Warszawy, pomiędzy ulicami Grzybowską, Towarową, Łucką i Wronią. Jest już skomercjalizowany w 80%.

W budynkach jest 109 tys. m² powierzchni biurowej, z czego 60 tys. m² znajduje się w wieży. Dwa niższe biurowce to ok. 40 tys. m². Metraż typowego piętra w kompleksie wynosi od 1 300 m² do 1 700 m². Konstrukcja budynku rozszerza się ku górze, dlatego najwyższe kondygnacje mają największe powierzchnie. W obiektyach pracować może jednocześnie 8000 ludzi. W garażach podziemnych jest 1300 miejsc postojowych. Przewidziano również płatne postoje dla gości. W budynku są dwie windy pożarowe.

Niewątpliwą wizytówką wieżowca Warsaw Spire jest plac Europejski, który powstał u jego podnóża. Deweloper chce aby było to miejsce ogólnodostępne dla wszystkich warszawiaków. Teren placu wypełnią ławki, kaskadowy strumień o zamkniętym obiegu wody i fontanny "jetowe". Posadzono również wiele gatunków drzew. Projekt placu opracowali belgijscy architekci z pracowni Wirtz International Landscape Architects. Dodatkową atrakcją w otoczeniu budynku będzie Art Walk. Jest to 57-metrowy pasaż wystawienniczy. Składa się z 20 segmentów, każdy z oryginalnym „oknem” na wewnętrzną galerię. Za projekt instalacji odpowiadał Przemysław „Mac” Stopa – projektant z pracowni Massive Design. W najbliższym otoczeniu placu znajduje się zabytkowa kamienica należąca do Miasta Warszawy. Ghelamco Poland postanowił odnowić jej dwie, wysunięte fasady. Powstaną na nich murale, które zostaną odsłonięte w dniu otwarcia placu Europejskiego – 14 maja 2016. 

Firma Ghelamco Poland ruszyła z budową Warsaw Spire w maju 2011. Pierwszy etap budowy polegał na wykonaniu części podziemnych – m .in. ściany szczelinowej głębokości ponad 55 m. Jest to najgłębsza tego typu konstrukcja zrealizowana dotychczas w Polsce. Doradztwem w zakresie sprężonej płyty fundamentowej zajęła się firma gp-projekt. Roboty budowlane pochłonęły 8 miesięcy. Kolejnym etapem budowy było wykonanie konstrukcji naziemnej. W 2013 powstał 55-metrowy budynek B, a następnie, w 2014, obiekt C. Równocześnie trwały prace konstrukcyjne przy wieży Warsaw Spire. Każde piętro budowane było około tygodnia. Generalnym wykonawcą konstrukcji była firma Monting, zaś za roboty murowe w całym obiekcie odpowiadała firma Pekabud.

Warsaw Spire został zaprojektowany przez zespół architektów z belgijskiej pracowni architektonicznej M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt. Kompleks otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.



Każda iglica ma wysokość 40 metrów (wys. 13-pietrowego budynku) i waży 25 ton. Ich montaż odbył się w dwóch etapach. Do wykonania zadania użyto specjalistycznego sprzętu, w tym helikoptera. Każdy maszt został podzielony na 12 segmentów. Elementy były transportowane helikopterem powyżej dachu budynku i precyzyjnie opuszczane na odpowiednie miejsce. Wysokość budynku Warsaw Spire z iglicami wynosi 220 m.

Nazwa inwestycji: Warsaw Spire
Adres inwestycji: pomiędzy ulicami Grzybowska, Towarowa, Łucka i Wronia, Warszawa
Inwestor: Ghelamco Poland Sp. z o.o.
Autor projektu architektonicznego: M. & J-M. Jaspers - J. Eyers & Partners
Projekt placu Europejskiego: Wirtz International Landscape Architects
Projekt wnętrz: Przemysław „Mac” Stopa – projektant z pracowni Massive Design
Generalny wykonawca: Ghelamco Poland Sp. z o.o.
Początek realizacji: maj 2011
Planowane oddanie do użytku: kwiecień 2016
Powierzchnia biurowa: 96 000 m2

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej