Kończy się budowa Silesia City Center
Już w listopadzie 2005 r., z wielką pompą przyjmie pierwszych gości Silesia City Center, największe centrum handlowo-rozrywkowe na Śląsku.
Silesia City Center powstaje w miejscu, gdzie przed wiekiem ruszało wydobycie w kopalni Eminencja, po II wojnie światowej przemianowanej na Gottwald. Dziś kopalni już nie ma, robotnicy zrównali teren z ziemią. Zostało tylko kilka cennych zabytkowych budowli. Inwestycja ma kosztować około 600 mln euro. W pierwszej kolejności powstanie olbrzymie centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe. Ma być czynne już pod koniec listopada 2005 r.. Na 65 tys. m. kw. będzie ponad 200 sklepów, kawiarni i restauracji. Mieszkańcy Śląska będą mogli zajrzeć m.in. do sklepu Zakładów Odzieżowych Bytom, Piekarni Śląskiej oraz do salonów Zara i C&A. Będą również sklep z elektroniką Saturn oraz Tesco. Niewykluczone, że obok niego powstanie także lodowisko. W części rozrywkowej będzie 13-salowe kino Cinema City. Ale nie zabraknie również kręgielni, stołów bilardowych i placu zabaw dla dzieci. Nie zapomniano o zabytkach. Kończy się renowacja budynku, w którym był kiedyś basen, a jeszcze wcześniej kotłowania i maszynownia. Teraz swoje biura będzie tu miało kierownictwo centrum oraz duży salon Almi Decor. Trwa także renowacja dawnego budynku maszyny wyciągowej, w którym powstanie kaplica św. Barbary. Odnawiana jest również wieża wyciągowa szybu Jerzy. Silesia City Center postanowiło też zadbać o stare maszyny górnicze, które odzyskają dawny blask. O tym, że przed laty działała tu kopalnia, będą przypominać wozy węglowe, drzewiarki i dłutownica.
Wokół centrum zostanie wkrótce posadzonych 600 drzew. Wszystko po to, by olbrzymie parkingi nie przypominały betonowej pustyni. W środku trwa już budowa fontanny na placu Las Tropikalny, który upiększą afrykańskie palmy.
TriGranit Development Corporation, z siedzibą w Budapeszcie, działa na rynku nieruchomości od ośmiu lat. Jest zaliczana do czołowych deweloperów Europy Środkowo-Wschodniej. Buduje w Budapeszcie, Bratysławie, Pradze i teraz na Śląsku. Jej strategia to przekształcanie zniszczonych obszarów postindustrialnych w nowoczesne przestrzenie miejskie. TriGranit podkreśla, że nie buduje centrów handlowych, tylko miejsca spotkań, szanuje lokalne tradycje i kulturę. SCC w Katowicach jest pierwszą w Polsce inwestycją TriGranit. Po wybudowaniu części handlowo-rozrywkowej powstaną tu osiedle mieszkaniowe i budynki biurowe.