Kończy się budowa Silesia City Center

2007-06-15 12:35

Już w listopadzie 2005 r., z wielką pompą przyjmie pierwszych gości Silesia City Center, największe centrum handlowo-rozrywkowe na Śląsku.

Silesia City Center powstaje w miejscu, gdzie przed wiekiem ruszało wydobycie w kopalni Eminencja, po II wojnie światowej przemianowanej na Gottwald. Dziś kopalni już nie ma, robotnicy zrównali teren z ziemią. Zostało tylko kilka cennych zabytkowych budowli. Inwestycja ma kosztować około 600 mln euro. W pierwszej kolejności powstanie olbrzymie centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe. Ma być czynne już pod koniec listopada 2005 r.. Na 65 tys. m. kw. będzie ponad 200 sklepów, kawiarni i restauracji. Mieszkańcy Śląska będą mogli zajrzeć m.in. do sklepu Zakładów Odzieżowych Bytom, Piekarni Śląskiej oraz do salonów Zara i C&A. Będą również sklep z elektroniką Saturn oraz Tesco. Niewykluczone, że obok niego powstanie także lodowisko. W części rozrywkowej będzie 13-salowe kino Cinema City. Ale nie zabraknie również kręgielni, stołów bilardowych i placu zabaw dla dzieci. Nie zapomniano o zabytkach. Kończy się renowacja budynku, w którym był kiedyś basen, a jeszcze wcześniej kotłowania i maszynownia. Teraz swoje biura będzie tu miało kierownictwo centrum oraz duży salon Almi Decor. Trwa także renowacja dawnego budynku maszyny wyciągowej, w którym powstanie kaplica św. Barbary. Odnawiana jest również wieża wyciągowa szybu Jerzy. Silesia City Center postanowiło też zadbać o stare maszyny górnicze, które odzyskają dawny blask. O tym, że przed laty działała tu kopalnia, będą przypominać wozy węglowe, drzewiarki i dłutownica.
Wokół centrum zostanie wkrótce posadzonych 600 drzew. Wszystko po to, by olbrzymie parkingi nie przypominały betonowej pustyni. W środku trwa już budowa fontanny na placu Las Tropikalny, który upiększą afrykańskie palmy.
TriGranit Development Corporation, z siedzibą w Budapeszcie, działa na rynku nieruchomości od ośmiu lat. Jest zaliczana do czołowych deweloperów Europy Środkowo-Wschodniej. Buduje w Budapeszcie, Bratysławie, Pradze i teraz na Śląsku. Jej strategia to przekształcanie zniszczonych obszarów postindustrialnych w nowoczesne przestrzenie miejskie. TriGranit podkreśla, że nie buduje centrów handlowych, tylko miejsca spotkań, szanuje lokalne tradycje i kulturę. SCC w Katowicach jest pierwszą w Polsce inwestycją TriGranit. Po wybudowaniu części handlowo-rozrywkowej powstaną tu osiedle mieszkaniowe i budynki biurowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej