Inteligentne Parki

2008-09-01 19:21
park technologiczny
Autor: brak danych

Parki technologiczne, naukowe, przemysłowe stają się coraz bardziej popularne. W Poznaniu i okolicach funkcjonują obecnie: Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Nickel Technology Park Poznań w Złotnikach oraz Park Przemysłowy w Luboniu. Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego

Pierwszym obiektem tego typu w Polsce był Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Jest on dziełem Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inicjatorem jego utworzenia był prof. dr hab. Bogdan Marciniec z Wydziału Chemii UAM. Od momentu powstania w 1995 roku, park rozwija się nieustannie i zapewnia polskim naukowcom coraz szersze zaplecze analityczno-badawcze. Park tworzą nowoczesne laboratoria, specjalistyczne magazyny oraz powierzchnie biurowe, które wynajmowane są przedsiębiorstwom. Powierzchnia biurowa wynosi 5 tys. m2. Obecnie na terenie Parku mieści się 55 firm, które mogą liczyć na stałą pomoc doradczą z zakresu m.in. marketingu i analizy rynku. Ze względu na duże zainteresowanie, za dwa lata ruszy nowa inwestycja, mająca na celu powiększyć powierzchnie biurowe i laboratoryjne.
Zlokalizowany w Złotnikach, Nickel Technology Park Poznań jest pierwszą prywatną inwestycją tego typu w Polsce. Obiekt został wybudowany w 2006 roku przez Przedsiębiorstwo Techniczno-Budowlane Nickel. Na jego terenie znajdują się dwie hale magazynowe i budynek biurowy. Budowa drugiego budynku biurowego jest już na ukończeniu. Znajdą się w nim takie udogodnienia jak np. przedszkole i bistro. W NTP ma obecnie siedzibę 14 firm. Powierzchnia biurowa wraz z nowym biurowcem wynosi 9 tys. m2, najemcy magazynu natomiast mają do dyspozycji 12 tys. m2. W planach jest także budowa powierzchni handlowo-usługowej dla lokalnej społeczności.

 


Nickel Technolgy Park Poznań

Na południe od Poznania powstał Park Przemysłowy Luboń. Jego właścicielem jest Lumena (dawne Zakłady Chemiczne Luboń sp. z o.o.). W styczniu została oddana do użytku pierwsza hala magazynowa o powierzchni 8500 m2. "Budowa kolejnej jest na razie w planach, ale wszystko zależy od zainteresowania klientów" - mówi Jacek Żurawki z Parku Przemysłowego Luboń. W planach jest budowa 15 tys. m2 powierzchni biurowej i 75 tys. m2 magazynowej. PPL jest skierowany głównie do małych i średnich przedsiębiorstw z okolicy. Atutem Parku jest jego lokalizacja - w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2 i posiadanie własnych bocznic kolejowych.
Kolejnym obiektem tego typu jest powstający Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy. Jego zadaniem jest umacnianie pozycji miasta, poprzez rozwój innowacyjnych gałęzi gospodarki oraz przyczynianie się do kształtowania nowego ładu przestrzennego Poznania. PPTP zarządza Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji. Budynek biurowy Parku ma być oddany do użytku we wrześniu. Budynek mieści się przy ulicy 28 czerwca. Powierzchnia magazynowa znajdzie się w innej części. W tej chwili pod uwagę brany jest obszar 50 ha na Zegrzu, który został objęty specjalną strefą ekonomiczną Kostrzyńsko-Słubicką - mówi Wojciech Krause, koordynator projektu PPTP.

Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy

W połowie lipca tego roku został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę nowych obiektów. Cała inwestycja potrwa około 3-4 lata, a budynki oddawane będą etapami. Łączna powierzchnia użytkowa 5 obiektów PPTP wyniesie ponad 15 tys m2. Park ma już klientów na około 1/3 powierzchni pierwszego budynku.

 

sierpień 2008

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej