Hala produkcyjna w standardzie budownictwa pasywnego

2013-11-15 14:10
budownictwo pasywne hala produkcyjna elwiz
Autor: Elwiz Realizowana hala produkcyjna w standardzie pasywnym jest pierwszym tego typu obiektem w Europie

Halę produkcyjną w standardzie budownictwa pasywnego wybuduje producent okien energooszczędnych i pasywnych - firma Elwiz. Będzie to pierwsza taka inwestycja w Europie.

Hala produkcyjna budowana jest w Świdnicy na działce o powierzchni 1,22 ha. Inwestycja obejmie realizację jednokondygnacyjnego budynku produkcyjnego i dwukondygnacyjnego budynku biurowo-socjalnego. Łącznie kubatura obiektu wyniesie ponad 20 000 m3, a powierzchnia zabudowy - niecałe 3500 m2. Powierzchnia użytkowa inwestycji to 3774 m2.

Inwestor - firma ELWIZ - jest producentem okien energooszczędnych oraz pasywnych. Do nowej hali produkcyjnej przeniesiona zostanie w całości produkcja okien z PVC. Zwiększona zostanie także wydajność nowej linii technologicznej - do ok. 600 jednostek okiennych dziennie.

Projekt przygotowała pracownia Architekci Detko, Jurkiewicz i Owadowicz.

Wymagania standardu pasywnego jakie wg założeń ma spełniać budowana hala produkcyjna to:

 • zapotrzebowanie na energię dla ogrzewania i wentylacji - max 15 kWh/m2a
 • zapotrzebowanie na energię dla chłodzenia - max 15 kWh/m2a
 • zapotrzebowanie na energię pierwotną na wszystkie cele - max 120 kWh/m2a
 • wynik testu szczelności powłoki budynku n50 max 0,6h-1

Dodatkowe wymagania certyfikacji obejmują montaż okien otwieranych. Współczynnik przenikania ciepła U dla ściany zewnętrznej ma wynieść 0,1 W/m2K, dla dachu - 0,1 W/m2K, dla podłogi na gruncie - 0,12 W/m2K, dla okien - 0,7 W/m2K. Na oknach południowych zostaną zamontowane ruchome osłony przeciwsłoneczne - regulowane żaluzje zewnętrzne.

  Konstrukcja hali to ramy stalowe obłożone płytą warstwową. Okna z PVC - Elwiz Energio passiv®, montaż szczelny trójwarstwowy w strefie izolacji termicznej. Instalacja grzewcza będzie oparta na układzie pomp ciepła. W projekcie zastosowano również grzewczo-chłodzącą płytę fundamentową. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z wysokosprawnym odzyskiem ciepła.

  Po wybudowaniu hala produkcyjna będzie pełnić także funkcję centrum szkoleniowego i miejsca spotkań przedstawicieli nauki, biznesu i administracji państwowej, w celu propagowania standardów budownictwa pasywnego.

  Powstający projekt będzie certyfikowany jako pasywny przez Instytut Budynków Pasywnych Passivhaus Institut z siedzibą w Darmstadt i będzie pierwszym certyfikowanym pasywnym budynkiem produkcyjnym w Europie. Projekt hali produkcyjnej został zgłoszony przez inwestora do międzynarodowego konkursu Passive House Award 2014. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić w kwietniu 2014 roku.

  Generalnym wykonawcą obiektu jest inwestor - firma ELWIZ SA. Roboty budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2013 roku, przewidywany termin oddania do użytku to czerwiec 2014 roku. Budowa hali produkcyjnej w standardzie pasywnym jest częścią projektu współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.3.

  budownictwo pasywne hala produkcyjna elwiz
  Autor: Elwiz Za projekt hali produkcyjnej dla firmy Elwiz odpowiada pracownia DJiO Detko, Jurkiewicz i Owadowicz Architekci
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
  Czytaj więcej