Galeria handlowa Universam Grochów przy Rondzie Wiatraczna – udana metamorfoza?

2018-02-21 15:51
Universam Grochów przy Rondzie Wiatraczna
Autor: warszawa-praga.spolem.org Dawny Universam Grochów z lotu ptaka

Universam Grochów przy Rondzie Wiatraczna nigdy nie był piękny, mimo to do dziś, zarówno budynek, jak i jego otoczenie wzbudzają ogromne emocje. Warszawiacy i nie tylko, z sentymentem wspominają nieistniejący już dom towarowy. Czy nowy budynek zastąpi ich ulubiony sklep? Zobaczcie jak zmieniło się to miejsce.

Universam Grochów przy Rondzie Wiatraczna
Autor: commons.wikimedia/Adrian Grycuk Do niedawna właśnie tak wygladał legendarny Universam Grochów

Przypomnijmy, że Universam Grochów przy Rondzie Wiatraczna powstał w 1977 roku. Był jednym z pierwszych w historii Warszawy wielkopowierzchniowym, samoobsługowym pawilonem handlowym. Można powiedzieć, że w czasach PRL był to zwiastun nowych, lepszych czasów.

Bardzo długo Universam Grochów był dumą miejscowych władz i łatwiej tu było o towary niedostępne w innych sklepach. Było to też popularne miejsce schadzek okolicznej ludności. Klienci mieli swoje przyzwyczajenia, swoje ścieżki, spędzali tu często większą część dnia. W Universamie można było załatwić wszystko, coś zjeść, a nawet potańczyć.

Na trzech kondygnacjach dom towarowy mieścił m.in. megasam z artykułami spożywczymi, bar szybkiej obsługi, pralnię, punkt usług fotograficznych, oddziały dwóch banków, kwiaciarnię. Na pierwszym piętrze był słynny megasam z artykułami przemysłowymi, kawiarnia z dyskoteką, restauracja z barem i salą bankietową, punkt usług zegarmistrzowskich. Ponadto budynek otoczony był powstałym na początku lat 90. bazarem, który wciąż istnieje.

Universam Grochów
Autor: Dantex Sp. z o.o. Wizualizacja kompleksu jaki powstanie na miejscu Universamu Grochów przy rondzie Wiatraczna w Warszawie

Dawny budynek wykonany był z materiałów bardzo złej jakości, właściwie nie nadawał się do remontu. W 2006 roku po raz pierwszy usłyszeliśmy o pomyśle wyburzenia Universamu i zastąpienia go nowym budynkiem. W 2013 roku zapadła decyzja o wyburzeniu Universamu, a pod koniec 2016 już go nie było. Powstały projekty, wizualizacje, aż w końcu na działce ruszyła budowa nowej galerii.

 

Universam Grochów przy Rondzie Wiatraczna
Autor: Marzena Sarniewicz Tak wygląda budynek, który powstał na miejscu Universamu Grochów

Klienci dawnego domu towarowego z przerażeniem obserwowali jak nowy budynek pnie się w górę. Przyzwyczajeni do 3-kondygnacyjnego pawilonu nie spodziewali się, że nowy będzie miał aż 15 pięter.

Aktualnie na działce stoi wieżowiec z dwiema dominantami. Na jego dwóch najniższych kondygnacjach powstała galeria Rondo Wiatraczna, w której będzie około 60 sklepów i punktów usługowych. A w podziemiach jest parking dla klientów z ponad 160 miejscami postojowymi. Na wyższych kondygnacjach są mieszkania i apartamenty.

Universam Grochów przy Rondzie Wiatraczna
Autor: warszawa-praga.spolem.org Tak mają wyglądać wnętrza nowej galerii Rondo Wiatraczna

Już 28 lutego warszawiacy będą mogli zobaczyć na własne oczy jak wyglądają wnętrza nowej galerii Rondo Wiatraczna.

Universam Grochów przy Rondzie Wiatraczna
Autor: warszawa-praga.spolem.org Neon po dawnym Universamie

Z zewnątrz po dawnym Universamie został jedynie legendarny neon Universam „Grochów”.

Universam Grochów
Autor: Dantex Sp. z o.o. Wizualizacja bazaru w okolicy Universamu Grochów w Warszawie

To nie koniec zmian. Prawdopodobnie po oddaniu nowego budynku do użytkowania ruszą prace porządkujące teren wokół niego. Przypomnijmy, że funkcjonuje tu targowisko z lat 90. Zgodnie z najnowszymi informacjami z Urzędu Dzielnicy Praga-Południe są plany modernizacji bazaru. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości w miejscu obecnego targowiska powstanie bazar na miarę XXI wieku, taki jak na wizualizacji.

Universam Grochów przy Rondzie Wiatraczna
Autor: Wikipedia/Adrian Grycuk A tak wygląda dziś Rondo Wiatraczna

Zmiany dotyczą również pętli tramwajowej przy rondzie Wiatraczna. Możliwe, że będzie ona przeniesiona w okolice ronda Marsa. Pętla autobusowa pozostanie na swoim miejscu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej