Fabryka Mercedesa w Jaworze: jak przebiega budowa ogromnej fabryki silników Mercedesa?

2018-04-10 13:43
Fabryka Mercedesa Jawor
Autor: Strabag Budowa fabryka Mercedesa w Jaworze pochłonie ponad 2 mld zł.

Fabryka Mercedesa w Jaworze jest pierwszą w Polsce fabryką tego motoryzacyjnego giganta. Pierwsze silniki mają zjechać z taśmy produkcyjnej już w końcówce 2019 r. Czy budowana kosztem ponad 2 mld zł fabryka Mercedesa powstanie w terminie? Z uwagą śledzimy realizację tej inwestycji, w którą zaangażowanych jest coraz więcej firm budowlanych.

Budowa fabryki Mercedesa w Jaworze na Dolnym Śląsku ruszyła w sierpniu 2017 r.  Pół roku później spółka Mercedes-Benz Manufacturing Polska powierzyła prace konstrukcyjne konsorcjum firm STRABAG, TKT Engineering i Elektromontaż-Poznań. Pod koniec marca 2018 r. na plac budowy fabryki Mercedesa wkroczyło kolejne konsorcjum: Warbud i Electra M&E Polska, a na początku kwietnia dołączyło do nich konsorcjium Eiffage Polska Serwis (EPS), EQOS Energie Polska oraz GK-Elektro. Czym zajmują się te firmy?

Budowa fabryki Mercedesa w Jaworze w pakietach

Jak informuje Eiffage Polska Serwis, Mercedes-Benz Manufacturing Polska podzielił całość robót budowlanych na pakiety. Konsorcjum EPS ma zrealizować pakiet, który zakłada budowę hali produkcyjnej z dwupiętrowym biurem oraz częścią socjalną, jednokondygnacyjnej portierni wraz z wejściem głównym oraz portierni dla samochodów ciężarowych. Harmonogram przewiduje zakończenie wszystkich prac w czerwcu 2019 r.

Dodajmy, że wartość tego kontraktu przekracza 300 mln zł. W firmie Eiffage chwalą się, że jest to jej drugie zlecenie na budowie fabryki Mercedesa w Jaworze. Jesienią 2017 r., w ramach innego pakietu, Eiffage odpowiedzialny był za przygotowanie fundamentów głównego budynku fabryki Mercedesa w Jaworze.

Budowę "pod klucz" tej największej hali wraz z przyległym budynkiem biurowym o łącznej powierzchni użytkowej 98,2 tys. m² realizuje konsorcjum firmy Strabag. Prace budowlane o wartości ponad 255 mln zł (netto) mają być zakończone najpóźniej w styczniu 2019 r. Ponadto konsorcjum wykona na terenie nowo powstającej fabryki Mercedesa w Jaworze także prace branżowe, m.in. instalacje tryskaczową, hydrantową, gaszenia gazem, a także mechaniczną i elektryczną.

Budowa fabryki Mercedesa w Jaworze
Autor: Mercedes-Benz Manufacturing Polska Budowa największej hali fabryki Mercedesa w Jaworze. Z początkiem jesieni rozpocznie się instalacja urządzeń i maszyn wewnątrz hali.

Z kolei zadaniem konsorcjum Warbudu i Electra M&E Polska jest wybudowanie budynków: energetycznego i składowania odpadów. W budynku energetycznym fabryki Mercedesa zostaną zamontowane instalacje dostarczające media dla całego kompleksu fabrycznego. Znajdą się w nim pomieszczenia central klimatyzacyjno-wentylacyjnych, sprężarek i agregatów chłodniczych, generatorów, strefa uzdatniania wody, sterownie i rozdzielnie średniego napięcia, stacja transformatorowa, pomieszczenia kompresorów, trafostacje, rozdzielnie elektryczne średniego napięcia oraz pomieszczenia obsługi technicznej. Na dachu będą zamontowane urządzenia wentylacyjne.

Główną częścią drugiego z budynków będzie składowanie odpadów i ich sortowanie. Znajdzie się tu również hala na sprzęt do utrzymania terenu wraz z pomieszczeniami socjalno-biurowymi dla personelu, a także magazyn oraz pompownia instalacji tryskaczowej i hydrantowej. Na potrzeby tejże instalacji oraz sieci wodociągowej przeciwpożarowej zostaną zamontowane, po wschodniej stronie budynku, duże zbiorniki wody.

Mercedes już szuka pracowników do fabryki w Jaworze

Fabryka Mercedesa powstaje na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Mimo, że uruchomienie fabryki zaplanowano na koniec 2019 r., koncern już szuka pracowników. Prawdopodobnie pracę w fabryce Mercedesa w Jaworze znajdzie ok. 500 osób. Obecnie trwa nabór m.in. pracowników biurowych, specjalistów od zaopatrzenia czy HR, inżynierów, księgowych i brygadzistów.

Zanim polscy inżynierowie rozpoczną pracę w fabryce Mercedesa przejdą szkolenia w fabryce silników w Untertürkheim oraz w zakładzie w Kölleda w Turyngii. Nad pracą w fabryce mają czuwać specjaliści z Niemiec, którzy będą się dzielić wiedzą z nowymi pracownikami. Przewiduje się również współpracę z lokalnymi szkołami zawodowymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej