Fabryka Mercedesa w Jaworze: jak przebiega budowa ogromnej fabryki silników Mercedesa?

2018-04-10 13:43
Fabryka Mercedesa Jawor
Autor: Strabag Budowa fabryka Mercedesa w Jaworze pochłonie ponad 2 mld zł.

Fabryka Mercedesa w Jaworze jest pierwszą w Polsce fabryką tego motoryzacyjnego giganta. Pierwsze silniki mają zjechać z taśmy produkcyjnej już w końcówce 2019 r. Czy budowana kosztem ponad 2 mld zł fabryka Mercedesa powstanie w terminie? Z uwagą śledzimy realizację tej inwestycji, w którą zaangażowanych jest coraz więcej firm budowlanych.

Budowa fabryki Mercedesa w Jaworze na Dolnym Śląsku ruszyła w sierpniu 2017 r.  Pół roku później spółka Mercedes-Benz Manufacturing Polska powierzyła prace konstrukcyjne konsorcjum firm STRABAG, TKT Engineering i Elektromontaż-Poznań. Pod koniec marca 2018 r. na plac budowy fabryki Mercedesa wkroczyło kolejne konsorcjum: Warbud i Electra M&E Polska, a na początku kwietnia dołączyło do nich konsorcjium Eiffage Polska Serwis (EPS), EQOS Energie Polska oraz GK-Elektro. Czym zajmują się te firmy?

Budowa fabryki Mercedesa w Jaworze w pakietach

Jak informuje Eiffage Polska Serwis, Mercedes-Benz Manufacturing Polska podzielił całość robót budowlanych na pakiety. Konsorcjum EPS ma zrealizować pakiet, który zakłada budowę hali produkcyjnej z dwupiętrowym biurem oraz częścią socjalną, jednokondygnacyjnej portierni wraz z wejściem głównym oraz portierni dla samochodów ciężarowych. Harmonogram przewiduje zakończenie wszystkich prac w czerwcu 2019 r.

Dodajmy, że wartość tego kontraktu przekracza 300 mln zł. W firmie Eiffage chwalą się, że jest to jej drugie zlecenie na budowie fabryki Mercedesa w Jaworze. Jesienią 2017 r., w ramach innego pakietu, Eiffage odpowiedzialny był za przygotowanie fundamentów głównego budynku fabryki Mercedesa w Jaworze.

Budowę "pod klucz" tej największej hali wraz z przyległym budynkiem biurowym o łącznej powierzchni użytkowej 98,2 tys. m² realizuje konsorcjum firmy Strabag. Prace budowlane o wartości ponad 255 mln zł (netto) mają być zakończone najpóźniej w styczniu 2019 r. Ponadto konsorcjum wykona na terenie nowo powstającej fabryki Mercedesa w Jaworze także prace branżowe, m.in. instalacje tryskaczową, hydrantową, gaszenia gazem, a także mechaniczną i elektryczną.

Budowa fabryki Mercedesa w Jaworze
Autor: Mercedes-Benz Manufacturing Polska Budowa największej hali fabryki Mercedesa w Jaworze. Z początkiem jesieni rozpocznie się instalacja urządzeń i maszyn wewnątrz hali.

Z kolei zadaniem konsorcjum Warbudu i Electra M&E Polska jest wybudowanie budynków: energetycznego i składowania odpadów. W budynku energetycznym fabryki Mercedesa zostaną zamontowane instalacje dostarczające media dla całego kompleksu fabrycznego. Znajdą się w nim pomieszczenia central klimatyzacyjno-wentylacyjnych, sprężarek i agregatów chłodniczych, generatorów, strefa uzdatniania wody, sterownie i rozdzielnie średniego napięcia, stacja transformatorowa, pomieszczenia kompresorów, trafostacje, rozdzielnie elektryczne średniego napięcia oraz pomieszczenia obsługi technicznej. Na dachu będą zamontowane urządzenia wentylacyjne.

Główną częścią drugiego z budynków będzie składowanie odpadów i ich sortowanie. Znajdzie się tu również hala na sprzęt do utrzymania terenu wraz z pomieszczeniami socjalno-biurowymi dla personelu, a także magazyn oraz pompownia instalacji tryskaczowej i hydrantowej. Na potrzeby tejże instalacji oraz sieci wodociągowej przeciwpożarowej zostaną zamontowane, po wschodniej stronie budynku, duże zbiorniki wody.

Mercedes już szuka pracowników do fabryki w Jaworze

Fabryka Mercedesa powstaje na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Mimo, że uruchomienie fabryki zaplanowano na koniec 2019 r., koncern już szuka pracowników. Prawdopodobnie pracę w fabryce Mercedesa w Jaworze znajdzie ok. 500 osób. Obecnie trwa nabór m.in. pracowników biurowych, specjalistów od zaopatrzenia czy HR, inżynierów, księgowych i brygadzistów.

Zanim polscy inżynierowie rozpoczną pracę w fabryce Mercedesa przejdą szkolenia w fabryce silników w Untertürkheim oraz w zakładzie w Kölleda w Turyngii. Nad pracą w fabryce mają czuwać specjaliści z Niemiec, którzy będą się dzielić wiedzą z nowymi pracownikami. Przewiduje się również współpracę z lokalnymi szkołami zawodowymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej