Energooszczędny biurowiec w Częstochowie: siedziba firmy Wachelka Inergis

2010-06-22 18:26
Siedziba firmy Wachelka Inergis
Autor: Wachelka Inergis Siedziba firmy Wachelka Inergis

Swoją siedzibę - budynek biurowo-laboratoryjno-szkoleniowy w Częstochowie firma Wachelka Inergis zaprojektowała i zbudowała z wykorzystaniem najnowszych technologii z zakresu OZE

Dane obiektu

  • powierzchnia zabudowy 485,9 m2
  • powierzchnia użytkowa 1199,35 m2
  • kubatura całkowita 4335 m3
  • rok budowy 2008—2009
  • data oddania do użytku czerwiec2009
  • instalacje: pompa ciepła,ogrzewanie podłogowe,wentylacja,klimatyzacja, Internet,sieć wew.,kontrola dostępu, system alarmowy, multimedialna sala konferencyjna, żaluzje fasadowe
  • parking na 60 samochodów

Główna innowacja to zastosowanie pompy ciepła współpracującej z gruntowym kolektorem pionowym w postaci 30 odwiertów o głębokości 40 m każdy oraz ogrzewaniem podłogowym o łącznej powierzchni 1150 m2 jako jedynego źródła ciepła. Rozwiązanie to pozwala uzyskać w zimie tanie ciepło z ziemi, nie emitując do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Pracę kotłowni nadzoruje zintegrowany system do zarządzania, monitoringu oraz archiwizacji parametrów jej pracy. Sterowanie pracą wszystkich urządzeń odbywa się bez wizyt w kotłowni.

Kotłownia w energooszczędnym biurowcu Wachelka Inergis
Autor: Wachelka Inergis Kotłownia w energooszczędnym biurowcu Wachelka Inergis
Monitoring systemu - schemat pracy c.o.
Autor: Wachelka Inergis Monitoring systemu - schemat pracy c.o.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest chłodzenie pasywne w lecie. To rozwiązanie z kolei pozwala w odwróconym cyklu pracy pompy cieplnej uzyskać tanie chłodzenie z ziemi z wykorzystaniem instalacji podpodłogowej. Mowiąć prościej w zimie ogrzewanie podłogowe dostarcza ciepło do pomieszczeń. Latem układ ulega odwróceniu i ciepło znajdujące się w pomieszczeniach zostaje odebrane przez podłogówkę i przekazane do kolektora gruntowego. Rozwiązanie to jest bardziej ekologiczną formą klimatyzacji, gdyż nie wymaga jak tradycyjna klimatyzacja dużej ilości energii elektrycznej do schładzania czynnika chłodzącego.

Budynek wyposażono w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz baterię kolektorów słonecznych, które dostarczają ciepło do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Sprawność całego układu poprzez odprowadzanie w lecie nadwyżki ciepła z kolektorów słonecznych i instalacji podpodłogowej do ziemi (regeneracja gruntu) jest wyjątkowo wysoka. Centrala wentylacyjna pozwala odzyskać do 74% ciepła z usuwanego powietrza i przekazać je świeżemu strumieniowi podawanego powietrza do pomieszczeń. W okresie letnim w 100% ciepła woda użytkowa przygotowywana jest przez instalację solarną. Natomiast w okresie zimowym kolektory słoneczne wspomagają swą pracą pompę ciepła w zakresie przygotowania ciepłej wody użytkowej. Aby móc w pełni kontrolować wszelkie parametry budynku wdrożony jest system automatyki. Pozwala to dostosowywać poszczególne parametry do aktualnej sytuacji pogodowej, co przekłada się na mniejsze zużycie energii.

Zamontowane żaluzje  wpływają na ograniczanie ilości ciepła wnikającego do pomieszczeń poprzez promienie słoneczne. Mają możliwość zmniejszenia natężenia promieni słonecznych wnikających do biur poprzez sterowanie kątem nachylenia lameli względem słońca. Żaluzje mają wpełni zautomatyzowany system sterowania umożliwiający zarówno sterowanie indywidualne jak i centralne.

Siedziba firmy Wachelka Inergis
Autor: Wachelka Inergis Siedziba firmy Wachelka Inergis

Przeprowadzona analiza i rejestracja ilości ciepła wytworzonego przez pompę ciepła oraz ilości energii elektrycznej, która musiała być wykorzystana do napędu sprężarki a także urządzeń pomocniczych obliczono sezonowe współczynniki sprawności pompy ciepła dla 4 miesięcy wzorcowych.

Miesiąc Zużycie energii kWh Ciepło GJ SPF
Luty 5111,9 16610,6 3,24
Marzec 3296,6 11388,6 3,25
Kwiecień 1396 4610,9 3,3
Maj 528,9 1916,6 3,62

Otrzymane wyniki sezonowego współczynnika efektywności są satysfakcjonujące, są również zapowiedzią jeszcze bardziej korzystnych SPF w latach kolejnych. Wynika to z faktu, że jest to pierwszy sezon grzewczy, mury nowego budynku dopiero się nagrzewają, pompa ciepła rozpoczęła swoją pracę i nie było możliwości akumulacji ciepła w gruncie w lecie. Mimo to pompa ciepła była wstanie zagwarantować wymaganą moc cieplną przy często niekorzystnych temperaturach zewnętrznych w miesiącach zimowych. Zgromadzone dane pozwolą także wprowadzić pewne usprawnienia w układzie, gdyż cała instalacja jest zaawansowana technicznie. W okresie tego lata ciepło z chłodzenia zostanie zakumulowane w gruncie i w kolejnym sezonie grzewczym wpłynie na otrzymanie lepszego SPF.

Na podstawie dostępnych danych oraz obliczeń empirycznych wyliczono wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię końcową Ek= 68 kWh./m2*sezon. Wielkość tego wskaźnika klasyfikuje budynek jako energooszczędny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej