EC Szombierki. Bytom będzie mieć nową przestrzeń eventową oraz hotel. Kiedy koniec rewitalizacji Elektrociepłowni Szombierki?

2024-02-02 18:41

EC Szombierki, czyli dawna Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu jest rewitalizowana przez Grupę Arche. Cenny zabytek poprzemysłowy ma w przyszłości pełnić m.in. funkcje kulturalne, edukacyjne, hotelowe i gastronomiczne. W ramach trwającego od maja 2023 r. udało się już odnowić m.in. wieżę wodno-zegarową. Zobacz zdjęcia.

Spis treści

  1. Rewitalizacja EC Szombierki, Bytom – aktualności. Kiedy koniec prac?
  2. Elektrociepłownia Szombierki – rewitalizacja. Co tu powstanie?
  3. Elektrociepłownia Bytom – zabytek z długą historią

Rewitalizacja EC Szombierki, Bytom – aktualności. Kiedy koniec prac?

Budynki dawnej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu zostały nabyte przez Grupę Arche za 10 mln zł w 2022 r. w celu rewitalizacji. Obecnie nieznany jest termin zakończenia prac rewitalizacyjnych.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Aktualnie remont EC Szombierki jest dopiero we wczesnej fazie. Od wiosny 2023 trwał remont wieży wodno-zegarowej, który zakończył się na początku sierpnia. Latem 2023 usunięto też drzewa i inne rośliny rosnące na elewacjach.

Zakres prac obejmował wymianę konstrukcji więźby dachowej, elementów schodów i podłogi. Dach został pokryty blachą tytanowo-cynkową. Zamontowane zostały brakujące rynny – informował latem na Facebooku Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Nowy dach wieży wodno-zegarowej w EC Szombierki w Bytomiu
Autor: UM Bytom Nowy dach wieży wodno-zegarowej w EC Szombierki w Bytomiu Link: Kliknij, aby powiększyć
Widok na EC Szombierki w Bytomiu po remoncie dachu wieży wodno-zegarowej w 2023 r.
Autor: UM Bytom Widok na EC Szombierki w Bytomiu po remoncie dachu wieży wodno-zegarowej w 2023 r. Link: Kliknij, aby powiększyć

Aktualnie trwają przygotowania do dalszych prac – docelowo rewitalizacją ma zostać objęty cały obiekt. We wrześniu 2023 r. na zlecenie Grupy Arche prowadzono na terenie inwestycji badania gruntu za pomocą georadaru, sondy oraz wierceń. W dalszej kolejności można spodziewać się m.in. remontu dachu kolejnych budynków.

– Widzimy, że budynek wymaga pilnych napraw i zabezpieczenia pokrycia dachu, a szczególnie wieży zegarowej, hali maszyn i kotłowni – tłumaczy Piotr Grochowski, główny architekt w Grupie Arche. – Dużym wyzwaniem będzie ratunek i remont elewacji ceglanej budynku kotłowni (…).

Elektrociepłownia Szombierki – rewitalizacja. Co tu powstanie?

Nowy właściciel Elektrociepłowni Szombierki – Arche S.A. – to firma znana z rewitalizacji zabytkowych obiektów poprzemysłowych. Firma ma na koncie już m.in. takie projekty jak metamorfoza Cukrowni Żnin czy fabryki samolotów w Mielnie. W zabytkach remontowanych przez Grupę Arche niemal zawsze powstają hotele, ale na tym rewitalizacja się nie kończy – zwykle powstaje wielofunkcyjna przestrzeń oferująca m.in. usługi gastronomiczne, sale konferencyjne czy przestrzenie eventowe.

W przypadku EC Szombierki w Bytomiu Grupa Arche planuje, że odnowiony obiekt będzie pełnił funkcje:

  • kulturalno-edukacyjne (przestrzenie do organizowania wydarzeń, np. koncertów, wystaw),
  • hotelowe,
  • gastronomiczne.

Według planów hotel znajdzie się w odrestaurowanym budynku biurowym oraz budynku rozdzielni. Z kolei w budynku kotłowni zaprojektowano przestrzeń eventowo-gastronomiczną, a w budynku hali turbin – salę wielofunkcyjną, umożliwiającą np. organizację koncertów czy targów.

– Elektrociepłownia Szombierki miałaby stać się siedzibą dla innowacyjnej uczelni zajmującej się m.in. działaniami kreatywnymi i projektowaniem społecznym. Oprócz tego, w obiekcie mogłyby być realizowane działania kulturalne, m.in. koncerty, widowiska czy targi – można przeczytać na stronie inwestora.

Elektrociepłownia Bytom – zabytek z długą historią

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu zaczęła działalność – jeszcze jako zwykła elektrownia – 29 listopada 1920 r. Zakład rozwijał się przez całe dwudziestolecie międzywojenne i osiągnął status jednej z największych elektrowni w Europie, a w okresie największej świetności (ok. 1930 r.) zatrudniał ponad 900 pracowników. W tamtym okresie powstały m.in. wieża zegarowa oraz charakterystyczne kominy.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej wyposażenie zakładu zostało częściowo rozkradzione przez Armię Czerwoną. Mimo to zakład szybko wznowił działalność i w latach 50. był jedną z największych elektrowni w kraju. W latach 70. obiekt przekształcono w elektrociepłownię.

Po 1989 r. Elektrociepłownia Szombierki kontynuowała działalność, jednak po połączeniu z Elektrociepłownią Miechowice wstrzymano produkcję prądu w EC Szombierki. Zakład nadal wytwarzał ciepło, ale po 1998 r. pełnił już wyłącznie funkcje rezerwowe.

W pierwszej dekadzie lat dwutysięcznych unikatowy kompleks budynków zaadaptowano na funkcje kulturalne. Skończyło się to jednak w 2011 r. w związku z planami rewitalizacji przez fińskiego inwestora, z których jednak nic nie wyszło. Do momentu wpisania kompleksu do rejestru zabytków w 2013 r. rozebrano wiele cennych budynków, z których wiele pamiętało jeszcze lata 20. XX w. W ostatnich latach obiekt kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk, aż w końcu w 2023 r. rozpoczęła się rewitalizacja EC Szombierki w Bytomiu przez Grupę Arche.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej