CH Land w Warszawie. Zobacz skansen lat 90 przy metrze Służew. Centrum handlowe zmieni się w biurowiec?

2024-05-14 11:25

Chcąc poczuć klimat lat 90., warto wybrać się do CH Land w Warszawie. Centrum handlowe przy metrze Służew wygląda miejscami, jakby czas zatrzymał się tu w 1999 r. Jest nawet wypożyczalnia DVD! Lepiej jednak nie zwlekać z wizytą, gdyż centrum handlowe Land ma zostać zastąpione nowoczesnym biurowcem.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. CH Land w Warszawie. Tu rok 1999 nigdy się nie skończył?
  2. Centrum handlowe Land najlepsze lata ma za sobą. Pustych lokali jest wiele
  3. Co z Landem w Warszawie? Budynek z lat 90. ustąpi miejsca nowemu biurowcowi

CH Land w Warszawie. Tu rok 1999 nigdy się nie skończył?

Budynki z lat 90. znikają w szybkim tempie. Gdy je wznoszono, zachwycały kolorami i nowoczesną architekturą, tak inną od siermiężnych budowli PRL-u. Teraz, ponad 30 lat później, już nam się nie podobają i coraz częściej trafiają pod kilof, by na ich miejscu mogły powstać nowe obiekty. Nie inaczej będzie z CH Land – otwartym w sierpniu 1999 r. centrum handlowym przy metrze Służew, którego dni są już policzone.

O tym jednak za chwilę, bo póki ciekawe centrum handlowe wciąż działa. To pod wieloma względami prawdziwy skansen przełomu lat 90. i dwutysięcznych – wnętrza obiektu przez trzy dekady praktycznie się nie zmieniły. Są tu pastelowe płytki, oczko wodne z karpiami oraz nieczynna od wielu lat wypożyczalnia DVD. Wędrując krętymi korytarzami, można odbyć prawdziwą podróż w czasie – warto się tu wybrać choć na chwilę.

Centrum handlowe Land najlepsze lata ma za sobą. Pustych lokali jest wiele

Choć centrum handlowe Land niewiele się zmieniło od 1999 r., miejsce to wciąż żyje – chętnie korzystają z niego lokalni mieszkańcy. Nie znajdziemy tu niemal tak popularnych dziś sieciówek: to królestwo małych, prywatnych sklepików oraz punktów usługowych. W CH Land m.in. zjeść lody, naprawić telefon, kupić płaszcz, skorzystać z usług jubilera i fryzjera.

– Pierwsze Polskie Centrum Usługowo Handlowe LAND powstało wyłącznie w oparciu o polski kapitał. (…) Rozpoczęcie budowy nastąpiło we wrześniu 1996 r., oddanie w całości do użytku – sierpień 1999 r. W galerii handlowej Centrum LAND możecie Państwo zrobić zakupy w jednym z 200 sklepów, odpocząć i posilić się w jednym z siedmiu lokali gastronomicznych – czytamy na stronie obiektu, która też ma już wygląd mocno niedzisiejszy.

Odwiedzając CH Land, trudno jednak nie zauważyć, jak wiele jest tu zamkniętych i pustych lokali. Część reklam na ścianach kieruje do nieistniejących od dawna sklepów. Upływ czasu najlepiej widać z zewnątrz – ze schodów odpadają popękane płytki, większość wejść straszy brudem i zaciekami, ściany coraz gęściej pokrywają się graffiti. Latem 2022 r. część budynku zwaną Landem A zamknięto na dobre. Obiekt stale jednak pozyskuje nowych najemców i mimo wyglądu wcale nie chyli się ku upadkowi.

Co z Landem w Warszawie? Budynek z lat 90. ustąpi miejsca nowemu biurowcowi

Ten, kto chce poczuć ducha lat 90., nie powinien zwlekać z wycieczką do CH Land. Centrum handlowe zostanie bowiem wyburzone. Według zapowiedzi właściciela obiektu, dewelopera Ghelamco, rozbiórka CH Land miała rozpocząć się już w 2023 r., ale ostatecznie tak się nie stało i obecnie termin rozpoczęcia prac jest nieznany. Wyburzenie obiektu jest jednak tylko kwestią czasu, bo inwestor już planuje w jego miejscu biurowiec o wysokości od 13 do 24 m, z 52-metrowym wysokościowcem od strony ul. Wałbrzyskiej.

Planowany biurowiec Ghelamco w miejscu CH Land w Warszawie
Autor: bazaoos.gdos.gov.pl Wstępna wizualizacja planowanego biurowca Ghelamco w miejscu CH Land w Warszawie
Wstępna wizualizacja planowanego biurowca Ghelamco w miejscu CH Land w Warszawie
Autor: bazaoos.gdos.gov.pl Wstępna wizualizacja planowanego biurowca Ghelamco w miejscu CH Land w Warszawie

Na powyższych wizualizacjach można zobaczyć wstępny projekt nowego biurowca autorstwa pracowni JEMS Architekci. Ostatecznego projektu jeszcze nie zaprezentowano. Budynek, który zastąpi CH Land, zaoferuje:

  • ok. 30 tys. m kw. powierzchni biurowej,
  • ok. 7300 m kw. powierzchni usługowej,
  • ok. 500 miejsc parkingowych,
  • ogólnodostępny plac z zielenią w środku kompleksu,
  • zieleń na tarasach i dachach biurowca.

Jak dowiedziała się „Wyborcza”, inwestor jest w trakcie gromadzenia niezbędnej dokumentacji. Od grudnia 2022 r. dysponuje już tzw. decyzją środowiskową. Jesienią 2023 r. firma Ghelamco poinformowała jednak w rozmowie z propertynews.pl, że czeka na uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru (procedura wciąż trwa). Deweloper zdradził też, że na parterze biurowca znajdą się restauracje, kawiarnie i sklepy, zaś wyżej – biura. Na ten moment nie wiadomo jednak, kiedy inwestycja zostanie zrealizowana. Póki co CH Land wciąż się rozwija i znajduje nowych najemców.

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej