Bytom też będzie miał swoją Agorę

2008-07-25 20:07
Agora
Autor: PRIME Communications

Nowo powstająca galeria w Bytomiu przyjmie nazwę Agora - jak starożytne miejsce spotkań obywateli, miejsce gdzie rozgrywały się ważne sprawy.

Inwestycja została zlokalizowana w ścisłym śródmieściu Bytomia. Projekt inwestycji nawiązuje do historycznych planów zabudowy Placu Kościuszki z lat 70-tych XX wieku. Deweloper - Braaten+Pedersen plus Partners planuje wybudowanie obiektu o rozproszonej bryle, który zostanie podzielony ulicami. Takie rozwiązanie pozwoli na zachowanie naturalnych ciągów komunikacyjnych dla pieszych. Projekt zakłada również stworzenie wewnętrznego placu w centralnej części inwestycji. Obiekt stworzy nowoczesną przestrzeń miejską, która będzie doskonałym miejscem spotkań, zakupów oraz rozrywki dla mieszkańców Bytomia i okolic.

Pięciokondygnacyjny budynek Agory składa się z 3 brył połączonych szklanymi arkadami. Dzięki zastosowanym przeszkleniom całość obiektu charakteryzuje duża transparentność elewacji, a półokrągła szklana fasada i ogromne świetliki umieszczone w dachu zapewnią dobry dostęp światła dziennego.
Elewacje pasaży i galerii pokryje okładzina kamienna wyknana z płyt granitowych, piaskowca i trawertynu. Pozostałe materiały wykończeniowe to płytki kamienne i ceramiczne, szkło, elementy ze stali nierdzewnej oraz olejowego drewna dębowego.

Fakty:

  • Lokalizacja: Bytom, Plac Kościuszki
  • Powierzchnia całkowita: 45 000 m2
  • Powierzchnia handlowa: 24 000 m2
  • Liczba sklepów: 110
  • Ilość miejsc parkingowych: 757
  • Zespół projektowy: Arkus Biuro Projektowo-Doradcze

Na początku stycznia br. w galerii Agora Bytom wynajęto już 40 % powierzchni handlowej. Najwięksi najemcy to Cinema City (3000 m2), H&M (1800 m2), RTV EURO AGD (900 m2), Kolporter (500 m2). Obecnie finalizowane są negocjacje z generalnym wykonawcą, a prace budowlane ruszą jesienią br. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na 2010 rok. Komercjalizacją powierzchni handlowej zajmuje się firma Cushman&Wakefield. Wartość inwestycji szacowana jest na 90 mln euro.

W ramach inwestycji na Placu Kościuszki w Bytomiu powstaje nie tylko sama galeria Agora, ale także budynki biurowo-usługowe i wielopoziomowy parking. Projekt zakłada okres 24 miesięcy na realizację galerii Agora oraz 12-15 miesięcy na budowę pozostałych budynków.

lipiec 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej