Blue Diamond. Czterogwiazdkowy hotel w Rzeszowie

2012-09-10 12:30
Hotel Blue Diamond
Autor: Röben Hotel Blue Diamond. Cechą charakterystyczną hotelu w Rzeszowie jest wygięta w łuk bryła obiektu

Czterogwiazdkowy Hotel Blue Diamond położony jest w miejscowości Nowa Wieś oddalonej 2 km od Rzeszowa. Obiekt oddano do użytku w 2011 roku. To odpowiednie miejsce zarówno na spotkania biznesowe, jak i aktywne spędzenie czasu. Blue Diamond należy do tzw. inteligentnych budynków. Nowoczesne technologie zarządzania energią zastosowane w obiekcie, pozwalają na korzystanie ze źródeł energii jedynie w tych miejscach, w których jest to konieczne. Cechą charakterystyczną hotelu jest wygięta w łuk bryła. Obiekt wyróżnia także elewacja, na której połączono tafle szkła z klinkierem.

Blue Diamond. Czterogwiazdkowy hotel w Rzeszowie

Blue Diamond to czterogwiazdkowy hotel położony w miejscowości Nowa Wieś oddalonej 2 km od Rzeszowa. To odpowiednie miejsce zarówno na spotkania biznesowe, jak i aktywne spędzenie czasu. Do dyspozycji gości jest 51 pokoi, w tym cztery apartamenty. W hotelu dostępna jest dwupoziomowa restauracja, klubo-kawiarnia z tarasem, siłownia, a także basen rekreacyjny i centrum SPA. Obiekt położony jest na terenie centrum rekreacyjno-sportowego w Nowej Wsi, w związku z czym goście mają nieograniczony dostęp do krytej pływalni, kortów tenisowych oraz stadionu. W hotelu znajdują się również dwie sale konferencyjne, które są w stanie pomieścić ok. 200 osób, dzięki czemu możliwa jest w tym miejscu organizacja szkoleń, konferencji oraz różnego rodzaju spotkań biznesowych.

Obiekt oddano do użytku w 2011 roku. Realizacja inwestycji trwała dwa lata. Inwestorem przedsięwzięcia była firma K&B Development. Projekt architektoniczny hotelu Blue Diamond przygotowała BR Pracownia Architektoniczna. Budowa kosztowała ok. 14 milionów zł, przy czym znaczną część tej kwoty pozyskano z funduszy unijnych.

Hotel w Rzeszowie to tzw. „budynek inteligentny". Nowoczesne technologie zarządzania energią zastosowane w obiekcie, pozwalają na korzystanie ze źródeł energii jedynie w tych miejscach, w których jest to konieczne. System obejmuje m.in. elementy umożliwiające pozyskiwanie energii z dodatkowych źródeł, takich jak: kolektory słoneczne, klimakonwektory oraz ogniwa fotowoltaiczne. Wodę w basenie można natomiast w całości ogrzać ciepłem pochodzącym z odzysku, dzięki centrali basenowej z pompą ciepła.

Rozwiązania materiałowe: zestawienie na elewacji

tafli szkła z klinkierem

Cechą charakterystyczną hotelu Diamond jest wygięta w łuk bryła obiektu. Kształt budynku zmienia się w zależności od perspektywy. Od strony drogi jest zamknięty w prostych liniach i kątach, natomiast od wewnętrznej części działki "gnie się" niczym fala. W tej części hotelu, w której bryła zbliżona jest kształtem do prostopadłościanu, na elewacji dominuje cegła klinkierowa, z kolei w miejscu, w którym bryła wygina się w łuk – szkło. Cegłę połączono na elewacji z taflami szkła, co dało efekt ciekawego zestawienia nowoczesnego materiału z klasycznym. Dzięki temu zabiegowi podkreślono podział na masywną, klasyczną formę jednego skrzydła oraz nowoczesną, zakrzywioną linię drugiego skrzydła budynku. Powyższe zestawienie było możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów - do budowy hotelu wykorzystano cegły klinkierowe marki Röben (60 tysięcy sztuk cegieł Melbourne czerwonych gładkich NF). Klinkier jest materiałem uniwersalnym o wysokich parametrach technicznych wpływających na jego trwałość. Sprawdza się zarówno przy budowie dużych obiektów, jak i małych domów. Ponieważ hotel w miejscowości Nowa Wieś położony jest na otwartej przestrzeni, szczególnie ważne jest aby był odpowiednio zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych.
– W przypadku tak dużych realizacji jak hotel Blue Diamond trwałość wykorzystanych materiałów jest niezwykle istotna, ponieważ ewentualne późniejsze renowacje czy naprawy pochłaniają bardzo duże koszty – mówi Andrzej Berkowicz, kierownik regionu z firmy Röben.

Hotel Blue Diamond
Autor: Röben Blue Diamond - hotel w Rzeszowie. Kształt budynku zmienia się w zależności od perspektywy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej