Biura i magazyny dla Reprografu

2007-05-25 16:00

Obiekt o wydłużonej bryle i zróżnicowanej liczbie kondygnacji pomieści część biurową, mieszkalną, magazyny wysokiego składowania, parking podziemny oraz zespół zaplecza biurowo-socjalnego dla pracowników magazynu. Szacunkowa wartość obiektu wynosi ponad 19 milionów złotych, a oddanie go do użytku przewidziano na sierpień 2002 roku.

Inwestor: Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Przemysłu Poligraficznego Reprograf
projekt: Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates sp. z o.o.
wykonawca: Budimex Unibud

Budynek składa się z następujących części funkcjonalnych: biurowej, magazynowej i garażowej, części mieszkalnej oraz części technicznej związanej z obsługą całego obiektu.
Wykorzystując w maksymalnym stopniu dostępną powierzchnię terenu zaprojektowano zespół, na który składa się biurowiec i magazyny. Budynek mieszczący te funkcje stanowi zwartą, mocno wydłużoną w kierunku Pn/Pd bryłę. Część mieszcząca funkcje biurowe z głównym wejściem i wjazdem została zlokalizowana w strefie południowej działki. Na kondygnacji parteru znalazły się hall główny ze stanowiskiem recepcji oraz przestrzenie biurowe w formie plenerowej, pozwalające na dowolną aranżację z możliwością wykorzystania ich jako przestrzenie reprezentacyjne, ekspozycyjne, socjalne i pomocnicze: oraz stanowisko kontroli BMS.
Wyjście w północnej strefie części biurowej prowadzi, przez przejazd (do garażu podziemnego) do strefy administracyjno-socjalnej obiektu, w której znajdują się pomieszczenia biurowe i socjalne dla pracowników magazynu.
Ze strefy administracyjno-socjalnej części magazynowej dostępne są dwa magazyny wysokiego składowania ze strefą rozładunkową usytuowaną przy ścianie wschodniej oraz magazyn podręczny części serwisowych wraz ze stanowiskiem obsługi wózków akumulatorowych z akumulatorami żelowymi. W każdej części magazynu w ścianie wschodniej znajdują się drzwi wiodące na rampę rozładunkową, z której magazyny są obsługiwane. Część magazynowa jest doświetlona poprzez klapy dymowe-świetliki umieszczone w dachu. W przejeździe służącym także jako przestrzeń manewrowa dla samochodów dostawczych usytuowana jest dodatkowa rampa z dokiem rozładunkowym dla mniejszych partii towarów; przy obydwu rampach przewiduje się zastosowanie urządzeń ---ramp nastawnych.

Poziomy +1, +2, +3 przeznaczone są dla funkcji biurowych z towarzyszącymi im: zespołami sanitarnymi i aneksami kuchennymi oraz salami konferencyjnymi. Przestrzenie biurowe zaprojektowane są w sposób umożliwiający łatwą aranżację na pomieszczenia o module 2,6 m. Na poziomie +3, w części północnej biurowca dodatkowo mieszkanie służbowe z pełnym programem funkcjonalnym i tarasem oddzielającym mieszkanie od funkcji biurowych.

Komunikacja w budynku odbywać się będzie przez dwie klatki schodowe i windę osobową umieszczoną w trzonie komunikacyjnym w części południowej biurowca; klatki schodowe i winda łączą ze sobą wszystkie poziomy obiektu. W północnej części biurowca zaprojektowano windę towarową łączącą poziomy --1, 0 i +1.
Mieszkanie dostępne jest z północnej klatki schodowej.
W kondygnacji podziemnej umieszczono garaż podziemny dla 29 samochodów dostępny z dwukierunkowej rampy o szerokości 6m oraz pomieszczenia techniczne dla obsługi obiektu: przyłącza instalacji zewnętrznych, zbiornik pożarowy z pompą pożarową, rozdzielnie elektryczne, centralę telefoniczną.

Dane ogólne:

 • liczba kondygnacji: 5,
 • wysokość: 15,60 m
 • powierzchnia zabudowy: 2691,4 m2
 • powierzchnia netto: 6271,65 m2
  w tym: część podziemna 1965 m2
  część nadziemna 4306,65 m2
  powierzchnia biurowa: 1789,7 m2
  powierzchnia magazynowa: 1348,6 m2
  powierzchnia mieszkania służbowego: 150,7 m2
 • kubatura: 34.397 m3
  w tym: część podziemna 10.031 m3
  część nadziemna 24.366 m3
 • liczba miejsc parkingowych: 48

Budynek zaprojektowano w standardzie A w zakresie wykończenia wnętrz oraz wyposażenia w instalacje, w tym w klimatyzację oraz building menagement system (BMS). Instalacje w budynku rozprowadzone są szachtami przy trzonach komunikacyjnych i w przestrzeni
instalacyjnej przy ścianach zewnętrznych.
Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych: zaprojektowano zewnętrzny podnośnik ukośny na schodach zewnętrznych oraz kabinę windy o wymiarach umożliwiających transport osób niepełnosprawnych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej