Biophilic design w The Park Kraków. Co to jest biophilic design i dlaczego to ważny trend?

2021-11-25 12:26
Biophilic design
Autor: Getty Images Biophilic design to ciągłe poprawianie przestrzeni, w których mieszkamy, pracujemy i żyjemy tak, by przynosić wymierne korzyści dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia

Biophilic design – czyli design biofilny. Najprościej, to takie projektowanie, które na wielu płaszczyznach przywraca naturę do otoczenia człowieka. Dowiedz się więcej na temat zasad projektowania biophilic design. Poczytaj o krakowskiej inwestycji biurowej, która powstaje z wykorzystaniem tego ważnego trendu.

Spis treści

  1. O inwestycji The Park Kraków 
  2. Co to jest biofilia?
  3. Na czym polega trend biophilic design?
  4. Najważniejsze zasady biophilic design

Na krakowskim Podgórzu trwa budowa kompleksu biurowego The Park Kraków, który został zaprojektowany zgodnie z zasadami biophilic design.

Biophilic design
Autor: Real Estate Powstający na krakowskim Podgórzu park biurowy The Park Kraków zaprojektowany zgodnie z zasadami biophilic design

O inwestycji The Park Kraków 

The Park Kraków to będzie największy kompleks biurowy w Krakowie. Ten nowoczesny park biurowy klasy A składał się będzie aż z ośmiu biurowców o całkowitej powierzchni najmu około 100 000 m².

Inwestycja powstaje na 5-hektarowej działce, z czego 3 ha to przestrzeń niezabudowana i wyłączona z ruchu samochodowego. To właśnie na tym terenie zaprojektowano nasadzenie dużej ilości zieleni, małą architekturę, strefy relaksu, zgodnie z trendami biophilic design. Badania dowodzą, że taki rodzaj budowania wspiera produktywność, kreatywność i wpływa na dobre samopoczucie osób pracujących. Ambicją dewelopera - White Star Real Estate – jest to, aby kompleks stał się unikalnym miejscem pracy i ważnym, rozpoznawalnym punktem na mapie krakowskiego Podgórza, tętniącym życiem również wieczorami i w weekendy.

Projektując The Park Kraków, przyświecał nam cel, by przestrzeń jaką oddajemy najemcom, była nie tylko innowacyjna, ale również skoncentrowana na potrzebach człowieka. Strategia biophilic design pozwala na realizację tych celów kompleksowo, zarówno jeśli chodzi o bezpośrednie otoczenie budynków, jak i aranżację wnętrz oraz do wykorzystanie powietrza i wody dla podniesienia komfortu osób przebywających w naszym Parku” – powiedział Bartosz Prytuła, Managing partner z White Star Real Estate.

Co to jest biofilia?

Biofilia to koncepcja, ale też zasada i coraz bardziej popularny trend. Erich Fromm, wybitny filozof, psycholog i psychoterapeuta definiował biofilię, jako pełne pasji umiłowanie życia i wszystkiego, co żywe, wolę przyszłego wzrostu i rozwoju. To satysfakcja, jaką ludzie odczuwają, gdy wchodzą w kontakt z innymi żywymi istotami i ogólnie z naturą.

Ciekawe

Biofilia to słowo złożone z dwóch łacińskich korzeni: bio, oznacza życie i filios, czyli naturalne skłonności, przywiązanie lub przyjaźń. Termin można też tłumaczyć jako zdolność do podziwiania życia wokół nas. Teoria biofilii, głoszona była głównie przez Edwarda Wilsona (1929), amerykańskiego biologa i zoologa, znanego głównie ze swoich badań nad entomologią, ewolucją oraz socjobiologią.

Na czym polega trend biophilic design?

Biophilic design to kompleksowe podejście do projektowania, które czerpie z potencjału natury. Trend wykorzystuje narzędzia, które pozwalają na wielu płaszczyznach przywracać naturę do otoczenia człowieka.

Chodzi o to, że projektanci planując architekturę krajobrazu i aranżacji wnętrz, powinni wykorzystywać siłę natury skupionej w roślinach, naturalnym świetle, czystym powietrzu i wodzie. Te ekologiczne rozwiązania finalnie mają wpływać na wszystkie najważniejsze parametry budynków i pomieszczeń. Dobre, współczesne budownictwo powinno wykorzystywać trend biophilic design, aby tworzyć przyjazne człowiekowi, jego zdrowiu i samopoczuciu, środowisko życia, szczególnie na terenach zurbanizowanych. Trend biophilic design to możliwości, które w najbliższej przyszłości mogą być zbawienne dla człowieka i planety.

I tak, np. w inwestycji The Park Kraków, w ramach biophilic design wyłączono z ruchu samochodowego przestrzeń pomiędzy budynkami i stworzono strefy, gdzie można odpocząć i zrelaksować się w otoczeniu zieleni. Ponadto kompleks powstaje z wykorzystaniem ekologicznych, certyfikowanych materiałów. Budynek ma nie tylko zapewnić jak największy komfort pracownikom, ale również optymalizację w zakresie zużycia mediów. W budynku znajdzie się system zarządzania BMS (ang. Building Management System), a także windy z napędem regeneracyjnym, oraz oświetlenie LED. Zastosowany zostanie również system detekcji wycieków wody, oraz oszczędna armatura, a odzyskana woda deszczowa będzie wykorzystana do podlewania zieleni.

Przestrzeń biurowa w budynkach The Park Kraków będzie maksymalnie doświetlona światłem dziennym oraz zoptymalizowana i zorganizowana tak, aby zastosowane rozwiązania skupiały się na człowieku, a nie na budynku. Kompleks będzie miał certyfikat BREEAM.

Czytaj też:

Najważniejsze zasady biophilic design

  • organizacja i optymalizacja pomieszczeń ze skupieniem na człowieku, a nie na budynku
  • zapewnienie odpowiednich poziomów komfortu termicznego
  • dbałość o jakość powietrza, niski poziom zanieczyszczeń i odpowiednią wentylację
  • ochrona przed hałasem
  • sztuczne oświetlenie komfortowe dla człowieka
  • zapewnienie maksymalnego dostępu na światła naturalnego
  • widok na zieleń i elementy naturalne we wnętrzach i wokół budynków
  • stosowanie naturalnych materiałów do budowy, wykończenia i wyposażenia
  • stosowanie naturalnej kolorystyki w aranżacjach i wykończeniu wnętrz
  • tworzenie w miejscach pracy stref relaksu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej