Bielski Park Techniki Lotniczej

2008-11-03 16:38
Bielski Park
Autor: brak danych

"Będą tu miały siedzibę firmy usługowe, handlowe i produkcyjne związane z branżą lotniczą. Ten Park to idealne miejsce dla producentów samolotów, jest tu bowiem pas umożliwiający ich start i lądowanie".

Tak podczas uroczystego otwarcia rekomendował inwestycję Dariusz Piecuch, prezes Bielskiego Parku Techniki Lotniczej.
BPTL powstał na pokopalnianych terenach, niedaleko czechowickiej Silesii. Celem projektu jest rozwój gospodarczy powiatu bielskiego poprzez  stworzenie sprzyjających warunków do przepływu wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami. Powierzchnie produkcyjne, które powstały w sąsiedztwie pasa startowego mają zostać udostępnione małym i średnim firmom z branży lotniczej, które będą tu mogły prowadzić działalność gospodarczą. Zgromadzenie w jednym miejscu wielu przedsiębiorców z jednej wyspecjalizowanej branży, pozwoli im utrzymywać stałe kontakty.

Bielski Park Techniki Lotniczej to:

  • hale i hangary produkcyjne o powierzchni 9756 m2
  • place utwardzone o powierzchni 26 290 m2
  • zatoka parkingowa dla samochodów o powierzchni 528 m2
  • rurociągi sieci rozdzielczych i linie kablowe o długości 3210 m
  • droga startowa o długości 700 m

 

Kompleks znajduje się w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej nr 1, łączącej południe Polski z Wybrzeżem oraz autostrady A4, łączącej zachodnią i wschodnią część Polski. Dodatkowym atutem jest sąsiedztwo portów lotniczych w Pyrzowicach, Krakowie i Ostrawie. Zapleczem BPTL jest aglomeracja Śląska wraz ze swoim potencjałem przemysłowym i naukowym. W rejonie Bielska-Białej funkcjonuje kilkanaście firm lotniczych, które w swoim dorobku mają innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w produkcji szybowców i małych samolotów.

Dokumentację projektową opracowała firma Scanmark Technik Marek Stroński.
Projekt ,,Park Technologiczny Przemysłu Lotniczego - innowacja, kooperacja, rozwój" był realizowany w latach 2006-2008, w ramach funduszy pozyskanych z Sektorowego Programu Operacyjnego pod nazwą "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw".

 

październik 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej