Atrium 1. Nowy biurowiec klasy A w Warszawie buduje Skanska

2012-10-08 16:05
Atrium 1. Skanksa buduje w centrum Warszawy nowy biurowiec
Autor: Skanska Property Poland Atrium 1 to najbardziej środowiskowo zaawansowany budynek biurowy Skanska Property Poland, który powstaje aktualnie w ścisłym centrum Warszawy, przy Rondzie ONZ. Zastosowanie pionierskich rozwiązań pozwoli zminimalizować wpływ budynku na środowisko naturalne i znacznie obniży koszty jego eksploatacji

W ścisłym centrum Warszawy, przy Rondzie ONZ, trwa budowa nowego biurowca klasy A – Atrium 1. Jak zapowiada inwestor, firma Skanska Property Poland, będzie to najbardziej zielony biurowiec w Polsce. Budynek Atrium 1 został już precertyfikowany w systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Zastosowanie przez firmę Skanska innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych, energooszczędnych systemów pozwoli na znaczne obniżenie poziomu zużycia energii w budynku.

Atrium 1 - nowy biurowiec w centrum Warszawy

Biurowiec powstaje przy Al. Jana Pawła II, tuż przy Rondzie ONZ, w ścisłym centrum Warszawy. Atutem lokalizacji jest bezpośrednie sąsiedztwo z budowaną właśnie stacją II linii metra – Rondo ONZ, a także bliskość linii autobusowych i tramwajowych. Całkowita powierzchnia najmu wyniesie 18 000 mkw. Atrium 1 będzie liczył 15 kondygnacji nadziemnych i 4 podziemne. Do dyspozycji najemców będzie 140 miejsc parkingowych.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się na początku 2012 roku. 12 października 2012 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Atrium 1. Planowany termin zakończenia budowy i oddania do użytku biurowca to przełom 2013 i 2014 roku. Budynek  został zaprojektowany przez Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, rolę generalnego wykonawcy inwestycji pełni firma Skanska.

Najbardziej zielony budynek biurowy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

–  Atrium 1 to wyjątkowy projekt. Będzie to najbardziej środowiskowo zaawansowany budynek biurowy Skanska Property Poland. Projekt ten obrazuje kierunek, w którym w Skanska podążamy, a więc ideał budynków samowystarczalnych, generujących tyle energii, ile same zużywają – powiedział Piotr Srokosz, Project Manager Skanska Property Poland, akredytowany ekspert ds. systemu certyfikacji środowiskowej LEED.

 Biurowiec Atrium 1 został już precertyfikowany w systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Zastosowanie pionierskich rozwiązań pozwoli zminimalizować wpływ budynku na środowisko naturalne i znacznie obniży koszty jego eksploatacji, a jednocześnie zagwarantuje użytkownikom budynku wysokiej jakości środowisko wewnętrzne. Podczas projektowania zastosowano wyjątkowo ambitne zielone rozwiązania. Niektóre z nich to technologie, które pojawią się w Polsce po raz pierwszy.  Należy do nich system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania, wykorzystujący różnice pomiędzy temperaturą gruntu i powietrza zewnętrznego, który stosowany jest w zaledwie kliku biurowcach w Europie. Ciekawą cechą systemu jest brak pompy ciepła, co pozwala zaoszczędzić energię elektryczną. Stanowiące jego część sondy gruntowe docierają na głębokość aż 200 m pod ziemią. W ich wnętrzu krążyć będzie woda, nośnik ciepła lub chłodu w zależności od pory roku. Energię niezbędną do funkcjonowania geotermy produkować będą panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu budynku. Biurowiec będzie dodatkowo chłodzony dzięki systemowi tzw. free coolingu, wykorzystującego zimne powietrze pochodzące z zewnątrz.

W Atrium 1 wykorzystane zostaną również alternatywne źródła energii. Energia odnawialna będzie nie tylko doprowadzana do budynku, ale dodatkowo na fasadzie zielonego biurowca zainstalowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne. Z kolei, podwójna fasada z zewnętrznymi żaluzjami będzie chronić przed nadmiernym nagrzewaniem poprzez promienie słoneczne, a aby ograniczyć straty ciepła zimą, budynek posiadać będzie okna z potrójnymi szybami. Optymalizacji zużycia energii służyć będzie oświetlenie typu LED we wszystkich częściach wspólnych budynku oraz system daylight control dostosowujący natężenie oświetlenia do ilości światła dostającego się z zewnątrz. Natomiast aby zmniejszyć zużycie wody pitnej, zastosowanie znajdą woda deszczowa oraz tzw. woda szara (powstała np. po umyciu rąk). Inne zielone rozwiązania, które przełożą się równocześnie na znaczne oszczędności dla przyszłych najemców, obejmą m.in. nawilżanie adiabatyczne, system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących, punkty do ładowania aut elektrycznych czy zastosowanie materiałów z komponentami z recyklingu.

Zastosowanie przez dewelopera innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych, energooszczędnych systemów pozwoli na znaczne obniżenie poziomu zużycia energii w budynku – o co najmniej 50%.

Skanska rozpoczyna budowę biurowca w centrum Warszawy
Autor: Skanska Property Poland
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej