Aspire Tower, czyli Sport City, piętrzy się w Katarze

2008-08-04 18:18
Katar Sport City
Autor: brak danych

Aspire Tower - Doha, Katar - na granicy z Arabią Saudyjską. W tym ciekawym kraju dynamicznie i bardzo obiecująco zaczyna rozwijać się architektura. Już są tego przykłady. Pod skomplikowaną konstrukcją wieży kryje się wiele niespodzianek.

Powierzchnia użytkowa budowli to aż 40 000 m2, a na jej piętrach zaplanowano rozmaite funkcje. Na siedemnastu najniższych naziemnych kondygnacjach  znajduje się hotel i centrum SPA z wysuniętym basenem, jest tam też miejsce na centrum konferencyjne. Na wysokości 150 metrów powstał apartament prezydencki, a jeszcze wyżej, na 184 metrach znajduje się muzeum sportu z tarasem widokowym. Zaś na wysokości 200 metrów urządzono restaurację, obracająca się wokół własnej osi.
Aby wieża Sport City, znana również pod nazwą - Aspire Tower, mogła nabrać rzeczywistych kształtów, przeprowadzono szereg badań fizyczno-budowlanych. Analizie poddano właściwości fasady budowli, m.in. przeprowadzono próby mające na celu sprawdzenie wodoszczelności i wodoodporności oraz zrekompensowanie w projekcie efektów obciążenia wiatrem. Analizy wymusiły opływowy kształt wieży (w połączeniu z ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i pogodowymi). Została zbudowana z profili aluminiowych, wytłoczonych według wcześniej określonej specyfikacji, wypełnionych szkłem i nierdzewną siatką. Dodatkowo, w fasadzie zintegrowane są zaawansowane technologicznie systemy sztucznego oświetlenia.

Aspire Tower w fazie projektu była przedsięwzięciem bardzo śmiałym pod względem wyznaczonych terminów, jednak udało się go zrealizować bardzo szybko, tzn. w latach 2006-2007. Wykorzystano w niej 350 ton profili aluminiowych - jej unikalny projekt bazuje na zakrzywionej zewnętrznie powłoce ze szklano-aluminiowych paneli i siatki fasady ze stali nierdzewnej zbudowanej wokół centralnej betonowej wieży. Wokół centralnego kręgosłupa zostały zgrupowane cztery odrębne pierścieniowe struktury, połączone wewnątrz z zakrzywioną fasadą ze szkła. W projekcie zostały oczywiście uwzględnione także elementy estetyczne wieży, ale trzeba było wziąć pod uwagę bardzo ważne wymagania techniczne, dlatego stworzono specjalne rozwiązania opierając się na systemie słupowo-ryglowych ścian osłonowych CW 50 w połączeniu z systemem fasady elementowej CW 86 firmy Reynaers. Konstrukcja wygląda imponująco, efekt końcowy również. Firma Reynaers Aluminium wykonała projekt fasady, a całą konstrukcję zbudowała belgijska firma JAP.
Wieża wznosi się na 320 metrów i w chwili powstawania była najwyższą budowlą w Katarze. Została zaprojektowana przez architekta Hadi Simaan we współpracy z Arup & Partners, Bureau Happold i MaP3. Jej głównym wykonawcą była firma Midmac-Six Construct.

Aspire Tower została oddana do użytku w maju 2007 roku (budowa trwała od stycznia 2006). Czas był dodatkowym czynnikiem zwiększającym kompleksowość projektu, ponieważ termin zakończenia został z góry uznany za nieprzekraczalny. Miał na to wpływ termin zapalenia znicza olimpijskiego na szczycie wieży. Plany te się powiodły, teraz znicz olimpijski zastąpiono laserem, którego światło widzialne jest z dużej odległości. Panoramę Kataru od ponad roku można podziwiać z góry.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej