Alchemia i biznes
Alchemia to nazwa galerii powstającej w Lublinie, pomiędzy ulicami Lubartowską, Świętoduską i Przystankową. Będzie to głównie miejsce miejsce spotkań i rozrywki. Inwestor – spółka Arkady – zaprezentował już oficjalnie nazwę, logo oraz wizerunek powstającego obiektu.
O nowej inwestycji dowiadujemy się, że: „Alchemiczna formuła biznesu to połączenie trzech podstawowych składników: miejsca, czasu i akcji. Miejsca o wielkim potencjale biznesowym, skupiającego uwagę, wpisanego w tradycję, a zarazem stanowiącego współczesny punkt centralny miasta. Czasu na szybką i dobrą decyzję inwestycyjną, odpowiedniego momentu wyboru, który w perspektywie powinien przynieść wymierne korzyści finansowe. Akcji, czyli umiejętnego wykorzystania wszelkich instrumentów finansowych, doświadczenia inwestorskiego i realizacji precyzyjnego planu biznesowego”.
Zdecydowana większość nowo powstającego budynku znajdzie się pod ziemią. Najwięcej miejsca zajmie czteropoziomowy parking na 1000 aut. Powierzchnia dla samochodów będzie dwukrotnie większa od tej, którą przeznaczono na lokale handlowe i rozrywkowe. Dachy podziemnej budowli pokryte będą zielenią. Na powierzchni powstaną trzy ogólnodostępne skwery. Projekt zakłada także odnowienie budynku Arkad oraz dobudowę jednej kondygnacji, która zostanie odtworzona na podstawie przedwojennych zdjęć. W miejscu obecnych kas biletowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego powstanie przeszklony, trójkątny budynek, w którym będzie się mieściła kawiarnia. Odnowieniu ulegnie także fragment Starego Miasta, pomiędzy ulicami Bramową, Szambelańską i Olejną. Integralną częścią inwestycji jest rozbudowa istniejącego ratusza o skrzydło północne, które ma nawiązywać do części zburzonej w 1939 r. Całość połączy przejście podziemne w rejonie dawnej Furty Olejnej.
Projekt architektoniczny został opracowany w lubelskim Autorskim Biurze Architektonicznym Investprojekt-Partner 6 sp. z o.o. Rozpoczęcie budowy poprzedziły liczne badania – stanu budynków sąsiadujących z inwestycją, gruntowne badania geologiczne i środowiskowe, a także badania przepustowości pojazdów w rejonie inwestycji. Na ukończeniu są także badania archeologiczne, przeprowadzane przez firmę Archee. Warto wspomnieć, że są to największe tego typu badania w Lublinie po 1945 r. Obecnie trwa wyłanianie wykonawców. Inwestycja ma być gotowa do 2012 r.