7 najdroższych pałaców i dworków na sprzedaż na Pomorzu Zachodnim. Zobacz rezydencje dla milionerów

2024-04-18 15:01

Ile trzeba zapłacić za najdroższe pałace i dwory na sprzedaż na Pomorzu Zachodnim? Prezentujemy warte miliony zabytki na sprzedaż. Zachodniopomorskie ma się czym poszczycić, jeśli chodzi o wyjątkowe historyczne budynki. Sprawdź, ile warte są zabytki Pomorza Zachodniego. Ceny podajemy za serwisem realportico.pl.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Luksusowe pałace na sprzedaż, czyli cenne zabytki Pomorza Zachodniego

Jeśli chodzi o cenne zabytki, Pomorze Zachodnie nie ma się czego wstydzić. Ten region Polski bogaty jest w wyjątkowe historyczne budowle, wśród których znaleźć można zarówno pałace i zamki, jak i dwory szlacheckie. Co ciekawe, wiele z nich można kupić – oczywiście dysponując odpowiednio grubym portfelem.

Ile kosztują na Pomorzu Zachodnim najdroższe dworki, pałace na sprzedaż? Zachodniopomorskie zabytki osiągają na ogół ceny idące w miliony, a jeśli dany obiekt przeszedł już remont, cena osiąga nieraz zawrotną wysokość. Od chcących kupić pałac na sprzedaż zachodniopomorskie żąda... no właśnie, ile dokładnie? Odpowiedź znajdziesz w galerii. Zamki, pałace i dworki ułożyliśmy od najtańszego do najdroższego.

Na naszej liście znalazły się następujące zabytki Pomorza Zachodniego i inne cenne historyczne budowle:

  • pałac w Dobrowie,
  • zamek w Płotach,
  • pałac w Stradzewie,
  • zabytkowa willa w Koszalinie,
  • dwór w Starym Resku,
  • pałac w Bytowie,
  • pałac Manowce w Trzebieradzu.

Poniżej omawiamy każdy z wymienionych budynków. Warto pamiętać, że podane ceny obowiązywały w momencie pisania artykułu i od tamtej pory mogły ulec zmianie.

Pałac w Dobrowie – 0,84 mln zł
Autor: Wikimedia Commons/Brogaj/domena publiczna Neogotycki pałac w Dobrowie k. Białogardu (gm. Tychowo) o pow. ok. 750 m² z poł. XIX w. z parkiem o pow. 1,32 ha, wpisany do rejestru zabytków.

Pałac w Dobrowie – 0,84 mln zł

Neogotycki pałac w Dobrowie k. Białogardu (gm. Tychowo), wpisany do rejestru zabytków, ma powierzchnię ok. 750 m² i pochodzi z połowy XIX w. Otoczony jest parkiem o pow. 1,32 ha. Obiekt pełnił pierwotnie rolę pałacu rodowego dla rodziny von Kleistów. Po drugiej wojnie światowej został upaństwowiony i należał do lokalnego PGR-u. Wykorzystywano wówczas budynek jako przestrzeń biurową i świetlicę. Z kolei w latach 1965–2000 pałac pełnił funkcję szkoły podstawowej.

Zamek w Płotach – minimalna oferta 2 mln zł
Autor: Wikimedia Commons/MOs810/CC BY-SA 4.0/no changes Zabytkowy zamek o pow. 1356 m² należał niegdyś do rodziny von Bismarck. Stoi na działce o pow. blisko 9 ha, otoczony parkiem i innymi zabudowaniami. Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Zamek w Płotach – minimalna oferta 2 mln zł

Zabytkowy zamek o powierzchni 1356 m² należał w swoich dziejach m.in. do rodziny von Bismarck. Zamek stoi na działce o powierzchni blisko 9 ha, a do tego otoczony jest parkiem i innymi zabudowaniami. Obiekt był kilkakrotnie przebudowywany, m.in. przez Blucherów na renesansową rezydencję. W 1860 r. zamek został zniszczony przez pożar i był ruiną aż do drugiej połowy XX w. Zamek udało się odbudować w latach 1959–1967, po czym służył on instytucjom kultury. Zachowały się pozostałości średniowiecznej warowni, m.in. u podstawy wieży.

Pałac w Stradzewie – 2,1 mln zł
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego Neoklasycystyczny pałac w gm. Choszczno z 1850 r. o pow. 34 000 m², otoczony parkiem o pow. 3,4 ha. Na działce stoją także dawna stajnia i gołębnik.

Pałac w Stradzewie – 2,1 mln zł

Neoklasycystyczny pałac w Stradzewie niedaleko Choszczna (gm. Choszczno) z 1850 r. o powierzchni 34 000 m², otoczony parkiem o powierzchni 3,4 ha. Na działce stoją także dawna stajnia i murowany gołębnik.

– Pałac to budynek na planie prostokąta, o mocno rozbudowanej bryle. Jednocześnie zachowuje on harmonijną, zwartą kompozycję. Środkowa część budynku jest wysunięta do przodu, zdobiona kolumnowym portykiem. Otwory okienne są prostokątne, z ozdobnymi gzymsami – opisuje zabytek strona Wydziału Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Zabytkowa willa w Koszalinie – 2,85 mln zł

XIX-wieczna neoklasycystyczna willa do remontu o powierzchni 808 m², zlokalizowana w dzielnicy Jedliny. Przypominająca stylem warszawski Belweder budowla do 1945 r. służyła jako willa mieszkalna, a także siedziba banku oraz muzeum. Po wojnie obiekt zaczął pełnić rolę wyłącznie muzealną. Objęty ochroną konserwatora zabytków budynek znajduje się w zabudowie śródmiejskiej, na działce ze starodrzewiem.

Dwór w Starym Resku – 6,9 mln zł
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego XIX-wieczny ceglany dwór w gm. Połczyn-Zdrój w stylu neobarokowym o pow. ok. 600 m², otoczony 4-hektarowym zabytkowym parkiem.

Dwór w Starym Resku – 6,9 mln zł

XIX-wieczny ceglany dwór w stylu neobarokowym w gminie Połczyn-Zdrój, nad jeziorem Resko. Obiekt o powierzchni ok. 600 m², otoczony 4-hektarowym zabytkowym parkiem. Jednokondygnacyjny dwór zbudowano na planie prostokąta. Z jednej strony do budynku przylega taras, zaś z drugiej weranda. Pierwotnie budynek był dworem szlacheckim, zaś po 1945 r. po upaństwowieniu przebudowano go na cele mieszkaniowe. Później w obiekcie mieścił się pensjonat. Wewnątrz zachowała się m.in. winda łącząca kuchnię z jadalnią oraz dawny wystrój salonu z kominkiem i sali bibliotecznej.

Pałac w Bytowie – 11,6 mln zł

XIX-wieczny pałac pod Stargardem (gm. Dobrzany), częściowo wyremontowany i w trakcie dalszych prac. Na sprzedaż jest nie tylko sam pałac, ale całe założenie pałacowo-parkowe o powierzchni ok. 7 ha, obejmujące m.in. kilka budynków o różnych funkcjach nad malowniczym jeziorem. To m.in. budynek mieszkalno-pensjonatowy o powierzchni użytkowej ok. 440 m² oraz budynek biurowo-mieszkalno-gościnny o powierzchni użytkowej ok. 250m². Na posesji znajdują się także ogród i park.

Pałac Manowce w Trzebieradzu – 43,5 mln zł
Autor: Wikimedia Commons/Kapitel/CC BY-SA 4.0/no changes Odrestaurowany pałac z 1908 r. pod Pobierowem (gm. Świerzno) o pow. 1.493 m² i oficyna o pow. 558 m², otoczone parkiem. Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Pałac Manowce w Trzebieradzu – 43,5 mln zł

Odrestaurowany pałac z 1908 r. pod Pobierowem (gm. Świerzno) o powierzchni 1.493 m² i oficyna o powierzchni 558 m², otoczone parkiem. Dawny pałac myśliwski dziś zachwyca przepychem: można tu podziwiać m.in. XIX-wieczne meble oraz dzieła sztuki z tej samej epoki. W samych budynkach mieszczą się ekskluzywne apartamenty, sypialnie z łazienkami, pomieszczenia konferencyjne oraz zaplecze (kuchnia, spiżarnia itp.).

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej