Spis treści
- Luksusowe pałace na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Ofert jest wiele
- Pałac w Grabiszycach Średnich – 1,2 mln zł
- Pałac w Dobrocinie – 2,3 mln zł
- Pałac w Gorzanowie – 3,8 mln zł
- Pałac w Komorowicach – 3,85 mln zł
- Pałac w Sławnikowicach – 4,975 mln zł
- Zameczek Rajsko – 6,5 mln zł
- Pałac w Bożkowie – 6,7 mln zł
- Pałac Piszkowice – 6,975 mln zł
- Pałac w Samotworze – 11,5 mln zł
- Pałac w Mysłakowicach – 15 mln zł
Luksusowe pałace na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Ofert jest wiele
Marzy ci się własny pałac? Wybierz się na Dolny Śląsk. Województwo dolnośląskie obfituje bowiem w cenne zabytki, których właściciele aktywnie poszukują nabywców. Ile pałaców jest na Dolnym Śląsku? Aż kilkadziesiąt, co oznacza, że w Internecie można znaleźć wiele ofert dotyczących luksusowych pałaców na sprzedaż. Mało kogo jednak stać na taki zakup – nawet najtańsze pałace dolnośląskie na rynku warte są grubo ponad milion złotych.
Specjalnie dla was sprawdziliśmy, jakie historyczne perełki można dziś kupić na Dolnym Śląsku, dysponując grubym portfelem. Ile kosztują i jak wyglądają najdroższe zabytki na sprzedaż? Dolnośląskie pałace, które znalazły się na naszej liście, to:
- pałac w Grabiszycach Średnich,
- pałac w Dobrocinie,
- pałac w Gorzanowie,
- pałac w Komorowicach,
- pałac w Sławnikowicach,
- pałac Rajsko,
- pałac w Bożkowie,
- pałac Piszkowice,
- pałac w Samotworze,
- pałac w Mysłakowicach.
Poniżej omawiamy dokładniej każdy z tych pałaców na sprzedaż oraz podajemy jego cenę. Oferty ułożono od najtańszej do najdroższej. Źródłem danych cenowych jest portal realportico.pl.
- Sprawdź też: Perła Żeliszowa – od ruiny do zachwycającej ikony Dolnego Śląska. Zobacz metamorfozę Świątyni Sztuki i Światła

i
Pałac w Grabiszycach Średnich – 1,2 mln zł
Pałac w Grabiszycach Średnich pod Lubaniem (gm. Leśna), zbudowany w XVIII w., dotrwał do naszych czasów w formie XIX-wiecznej, po znacznej przebudowie. Malowniczo położona nieruchomość otoczona jest dużym parkiem. Trzykondygnacyjny budynek pałacu jest zachowany w dobrym stanie, co jest dobrą wiadomością dla potencjalnego nabywcy tego pałacu na sprzedaż – dolnośląskie to województwo obfitujące w pałace, ale niestety w znacznej części zaniedbane.
Przez większość swojego istnienia eklektyczny pałac w Grabiszycach Średnich był rezydencją magnacką, jednak po drugiej wojnie światowej został zaadaptowany na szkołę. Taki stan rzeczy trwał do 2017 r., dzięki czemu o budynek dbano i nie popadł on w ruinę. Jak zapewnia sprzedający, zbudowany w urokliwej okolicy pełnej zieleni pałac może zostać zaadaptowany np. na obiekt turystyczny.

i
Pałac w Dobrocinie – 2,3 mln zł
Zabytkowy pałac w Dobrocinie k. Dzierżoniowa pochodzi z końca XVIII w., jednak do naszych czasów dotrwał w formie XIX-wiecznej. To jeden z bardziej malowniczo położonych pałaców i zamków Dolnego Śląska – budynek stoi nad brzegiem jeziora, a otoczony jest obszernym parkiem i zabudowaniami gospodarczymi. Budynek pierwotnie należał do rodziny baronów von Seherr–Thoss, ale później wielokrotnie zmieniał właścicieli. W okresie PRL-u pełnił funkcję m.in. mieszkalną, handlową i biurową.
Co oferuje nabywcy wymagający remontu pałac w Dobrocinie? M.in. olbrzymią przestrzeń (1 197,00 m² powierzchni zabudowy), okazały hall wejściowy z piękną klatką schodową oraz zabytkowe sztukaterie oraz boazerie ścian. Obiekt wymaga sporych nakładów finansowych, jednak z uwagi na lokalizację oraz dużą liczbę pokoi może zostać przekształcony np. w hotel.
- Sprawdź także: Pałac Struga na Dolnym Śląsku. Remont odsłonił renesansowe skarby. Zobacz metamorfozę

i
Pałac w Gorzanowie – 3,8 mln zł
Zamek pod Kłodzkiem ma średniowieczne korzenie, a jego obecny kształt zawdzięczamy inwestycjom rodziny von Herbestein. Co ciekawe, od 1880 roku był udostępniony publicznie, a na jego terenie działał publiczny teatr. Sala teatralna wraz ze sceną zachowana jest zresztą do dzisiaj.
Pałac położony jest w Kotlinie Kłodzkiej, kilkanaście kilometrów na południe od Kłodzka, niedaleko granicy z Czechami. Jedno z jego skrzydeł pełni funkcje hotelowe, u stóp rezydencji położony jest piękny park.

i
Pałac w Komorowicach – 3,85 mln zł
Pałac w Komorowicach pod Wrocławiem (gm. Żórawina) to jedna z mniej znanych atrakcji Dolnego Śląska, ale bez wątpienia jedna z najstarszych. Pałac na sprzedaż pochodzi z XVI w., lecz nie należy spodziewać się tu stylu renesansowego – budynek przebudowano później w stylu barokowym. Obiekt wybudowany przez Melchiora Hirscha von Kaltenbrunna, zwany też dworem w Komorowicach, należał przez lata do rozmaitych magnatów, jednak obecnie jest niestety w nie najlepszym stanie i wymaga remontu.
Otoczony parkiem zabytek na sprzedaż przykuwa uwagę m.in. mansardowym dachem oraz odsłoniętą oryginalną cegłą. Pałac w Komorowicach zdecydowanie wymaga znacznych nakładów finansowych, by odzyskać dawny blask, jednak plusem jest to, że część prac konserwatorskich została już przeprowadzona (m.in. wymiana stropów i schodów wewnętrznych).

i
Pałac w Sławnikowicach – 4,975 mln zł
Wybudowany w XIX w. pałac w Sławnikowicach pod Zgorzelcem to jeden z ładniejszych pałaców Dolnego Śląska. Został on zaprojektowany przez pracownię znanego architekta Carla Gottharda Langhansa (autor m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie). Jednym z właścicieli budynku był Ehrenfried Walther von Tschirnhaus, naukowiec i filozof, który odkrył sekret produkcji porcelany.
Klasycystyczny pałac w Sławnikowicach otacza cenny starodrzew, stanowiący pozostałość dawnego zespołu folwarczno-parkowego. Wewnątrz obiektu zachowały się m.in. dwa XIX-wieczne piece kaflowe. Ogółem jednak budynek został znacznie unowocześniony i zaadaptowany na nowoczesną rezydencję oraz galerię sztuki. Ten pałac, a właściwie pałacyk na sprzedaż to zatem ciekawa oferta dla kogoś, kto chciałby faktycznie zamieszkać w nabytym budynku, a nie np. prowadzić tu hotel.
- Przeczytaj również: Historyczny Młyn Maria we Wrocławiu przez lata popadał w ruinę. Po metamorfozie stał się architektoniczną perełką

i
Zameczek Rajsko – 6,5 mln zł
Zameczek niedaleko Gryfowa Śląskiego wzniesiony został w połowie XVIII wieku na ruinach średniowiecznej strażnicy strzegącej granicy pomiędzy Śląskiem a Łużycami. Położony jest na skarpie nad jeziorem Leśnickim, po którego drugiej stronie stoi średniowieczna warownia Czocha.
Obiekt został gruntownie wyremontowany w 2014 roku i na jego terenie funkcjonuje butikowy hotelik.

i
Pałac w Bożkowie – 6,7 mln zł
Pochodzi z XVI wieku i jest jedną z najbardziej okazałych rezydencji magnackich na Dolnym Śląsku. Położony jest w Kotlinie Kłodzkiej, kilkanaście kilometrów na zachód od Kłodzka. Pałac w obecnym kształcie powstał w latach 1787–1791, w połowie lat 70. XX wieku przeszedł gruntowny remont jako ówczesna siedziba szkoły średniej. Od lat 90. popada niestety w ruinę, czekając na gospodarza, który przywróci mu dawną świetność.
Wewnątrz liczyć można – bagatela – na 2,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Pałac wyróżniają w środku bogate drewniane zdobienia klatek schodowych i boazerii, wciąż zachowane w dobrym stanie. Całość unikalnego założenia otoczona jest sporym, bo liczącym 3 hektary parkiem.

i
Pałac Piszkowice – 6,975 mln zł
Zbudowany w drugiej połowie XVII w. pałac w Piszkowicach w gm. Kłodzko przez większość swojego istnienia był luksusową rezydencją. W XX w. najpierw pełnił funkcję szkoły, a następnie przeszedł w ręce prywatne i długo niszczał. W początkach XXI w. został jednak wyremontowany przez kolejnego właściciela oraz wyposażony w nowoczesne udogodnienia, m.in. ogrzewanie podłogowe. Jednocześnie zachował się tu układ pomieszczeń z epoki baroku oraz położony obok pałacu ogród francuski oraz drugi ogród tarasowy.
Na uwagę zasługuje znakomita lokalizacja pałacu. Piszkowice położone są w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, z dobrym dojazdem m.in. z Wrocławia, a do tego sam pałac w Piszkowicach znajduje się na wzgórzu, dzięki czemu jest widoczny już z daleka i zapewnia przepiękne widoki. Choć zatem jest to jeden z mniejszych zamków i pałaców Dolnego Śląska, trudno się dziwić wysokiej cenie.

i
Pałac w Samotworze – 11,5 mln zł
Dla kogoś, kogo interesują pałace i dwory na sprzedaż, dolnośląskie ma wiele do zaoferowania, ale mało który zabytek ma tak bogatą historię jak Pałac Alexandrów. W Samotworze, niewielkiej wsi w gminie Kąty Wrocławskie, na malowniczym wzniesieniu nad rzeką powstał w latach 1776–1781 imponujący budynek projektu znanego architekta Carla Gottharda Langhansa. Na przełomie XIX i XX w. w pałacu mieszkał m.in. słynny lotnik zwany „Czerwonym Baronem” – Manfred von Richthofen.
Klasycystyczny pałac w Samotworze jest częścią zespołu pałacowo-folwarcznego, w którego skład wchodzi także wybudowany kilkanaście lat temu nowoczesny hotel. Również w pałacu znajdują się nowoczesne apartamenty. Zabytek jest bogato zdobiony – można podziwiać m.in. cenną sztukaterię oraz zabytkowe schody wachlarzowe. Są też liczne nowoczesne udogodnienia takie jak ogrzewanie podłogowe i strefa spa. Budynek otacza duży park z 200-letnimi drzewami oraz prywatną rzeczką.

i
Pałac w Mysłakowicach – 15 mln zł
XVIII-wieczny pałac w Mysłakowicach pod Jelenią Górą to najdroższy pałac na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Ciekawy obiekt w stylu klasycystycznym z wysoką wieżą pierwotnie należał do rodu von Reibnitz, ale w XIX w. stał się rezydencją cesarską – mieszkał tu m.in. król pruski Fryderyk Wilhelm III. Po drugiej wojnie światowej cennym zabytkiem zarządzały m.in. Lasy Państwowe, a jeszcze na początku XXI w. działała tu szkoła podstawowa.
Wewnątrz pałacu w Mysłakowicach zachowała się część oryginalnych zdobień, a sam budynek jest w bardzo dobrym stanie. Dodatkowym atutem jest 13-hektarowy park ze stawem otaczający pałac. Rosną tu cenne stare drzewa, a tereny zielone są bardzo zadbane. Jako że budynek należy do gminy, jest sprzedawany w ramach przetargu, w którym 15 mln zł to jedynie cena wywoławcza. Możliwe więc, że ostateczna cena będzie jeszcze wyższa.
- Zobacz także galerię: Zamki i pałace Warszawy. Zobacz najpiękniejsze perły dawnej architektury