Zrównoważony rozwój to zrównoważone budownictwo, które wcale nie musi być drogie. Decyzje podjęte w czasie projektowania nic nie kosztują.

2011-07-19 16:01
Zrównoważone budownictwo nie musi być drogie
Autor: Natalia Pawlak Natalia Mączka, inspektor ds. BHP, Rd bud (współprowadząca stół "wykonawców"); Mariusz Pietkiewicz, inspektor ds. BHP, Rd bud (współprowadzący stół "wykonawczy"); Piotr Czyżewski, Open Systems

Budynki zaprojektowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju są tańsze w eksploatacji, przyjazne użytkownikom i środowisku. To nie mit, ale rzeczywistość, o czym mogli się przekonać uczestnicy seminarium "Zrównoważone projektowanie – potrzeba integracji oraz nowoczesnych rozwiązań". To już trzecie spotkanie w ramach projektu "Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej". Projekt zainicjowała firma RD bud, generalny wykonawca.

Zrównoważone budownictwo nie musi być drogie
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Seminarium "Zrównoważone projektowanie" prowadziła Agnieszka Zielińska, dziennikarz, Puls Biznesu

W seminarium, które odbyło się 7 czerwca w siedzibie Fundacji im. Batorego w Warszawie wzięli udział: architekci, inwestorzy, deweloperzy i przedstawiciele firm budowlanych.

Przeczytaj również: Zrównoważone planowanie

Podczas seminarium przeprowadzono unikatowe warsztaty w formie gry, przygotowane i zorganizowane przez firmę Buro Happold Polska, specjalnie na potrzeby tego spotkania. Ich celem było zaprojektowanie budynku biurowego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Powstanie "zrównoważonego budynku biurowego" zależało od decyzji uczestników, którzy podzielili się na cztery grupy reprezentujące: architektów, inwestorów, inżynierów i firmy związane z procesem wykonawczym. Każda z grup, mając do dyspozycji z góry określony budżet, musiała podjąć decyzje związane z ich profilem działalności. Rezultaty pracy uczestników gry zostały na koniec ocenione przez konsultantów Buro Happold Polska pod kątem zgodności zastosowanych rozwiązań z zasadami zrównoważonego budownictwa. Wnioski były zaskakujące – architekci zamknęli się w budżecie uzyskując bardzo dobrą notę, ale kosztem kilku projektowych  wyrzeczeń, deweloperzy zaś okazali się wyjątkowo szczodrzy. W przeciwieństwie do nich inżynierowie  i wykonawcy sporo zaoszczędzili.

 – Uczestnicy uważnie i krytycznie podeszli do proponowanych rozwiązań, co doprowadziło do ciekawych dyskusji. Wszyscy podchwycili zabawę i zgodnie z naszymi intencjami nie trzymali się rygorystycznie reguł narzuconych im przez metody certyfikacji, kierując się przede wszystkim logiką i zdrowym rozsądkiem. Świadczy to o wysokim zrozumieniu założeń zrównoważonego rozwoju wśród uczestników seminarium – ocenia Marek Dąbrowski z Buro Happold.

– Warsztaty dały ciekawą możliwość sprawdzenia w praktyce problemów i trudności zrównoważonego projektowania. Dzięki szerokiemu przekrojowi reprezentantów rynku budowlanego można było porównać opinię na temat proponowanych rozwiązań eko oraz ocenić różnice w podejściu do zielonego budownictwa obowiązujące do tej pory w Polsce z wymaganiami certyfikacji w USA czy Anglii – ocenił Michał Gerwat, z firmy Globe Trade Centre.

Uczestnicy przekonali się również, że zrównoważone obiekty nie muszą być drogie w budowie. Ponadto wiele zależy od decyzji podjętych jeszcze w fazie projektu.
– Warsztaty uzmysłowiły nam, że zrównoważony rozwój nie musi wiązać się z dużymi kosztami – podkreśla Jean-Luc Darras, dyrektor techniczny w firmie Rd Bud.

Podobnego zdania jest Ian Booth, dyrektor Buro Happold Polska.
– Zaprojektowanie optymalnej powierzchni użytkowej, w odpowiedniej proporcji do okien, aby uzyskać maksymalną ilość światła dziennego, nie wnosi dodatkowych kosztów. Zmniejsza za to późniejsze opłaty eksploatacyjne, podobnie jak ograniczenie klimatyzacji wewnątrz budynku. Dobre i rozsądne decyzje podejmowane w procesie projektowania nic nie kosztują i są nieodłącznym elementem zrównoważonego rozwoju – podsumowuje Ian Booth.

Zrównoważone budownictwo nie musi być drogie
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Marek Dąbrowski, Buro Happold Polska podczas warsztatów "Zrównoważone projektowanie - potrzeba integracji oraz nowoczesnych rozwiązań" 

Po warsztatach odbył się panel, w którym zaproszone firmy – Autodesk, HP, Pilkington Polska, Aga Light (Grupa Luxiona) – przedstawiły rozwiązania dla zrównoważonych inwestycji budowlanych. Natomiast eksperci: architekt Jakub Lewkowicz, Ian Booth dyrektor Buro Happold oraz Sebastain Wall z Zespołu ds. Harmonizacji Technicznej w Budownictwie Instytutu Techniki Budowlanej rozmawiali na temat rozwiązań, które nie wymagają dużych nakładów, a można je zastosować już teraz.

Sponsorem głównym spotkania była firma RD bud. Seminarium zostało zorganizowane we współpracy z: Buro Happold Polska, Pilkington Polska, Aga Light (Grupa Luxiona), Hewlett-Packard Polska oraz Grupa TUP.

Patronat medialny wydarzeniu zapewniły: Puls Biznesu, Architektura-Murator, Inwestycje Budowlane - Murator, portal informacyjny Murator PLUS; Ecomanger, Biznes i Ekologia oraz portal urbanistyka.info.

Produkcją seminariów, koncepcją merytoryczną oraz promocją projektu zajmują się firmy Bluevine Consulting oraz Fautor Sustainable Marketing.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany