Wystawa La dolce REvita: rewitalizacja regionów, miast i dzielnic
Wystawa La dolce REvita, na podstawie przykładów z całego świata, pokazuje jak opuszczone kopalnie czy huty i hale produkcyjne stają się atrakcyjnymi obszarami inwestycyjnymi. Tę szczególnie ważną dla Śląska wystawę można zobaczyć w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie od 13 sierpnia do 10 października.
La dolce REvita to kolejna odsłona Dizajnu w Przestrzeni Publicznej skoncentrowana tym razem na procesach rewitalizacji całych regionów, miast czy dzielnic. W wybranych przykładach organizatorzy chcą pokazać, jak społeczny i ekonomiczny i przyrodniczy potencjał zostaje wzbogacony o dizajn, który wpływa na jakość i smak życia.
Przykłady dobrych praktyk z całego świata udowodniają, że można przekształcić tereny poprzemysłowe oraz zaniedbane części miast w atrakcyjne i tętniące życiem miejsca nie niszcząc ich historii i tożsamości. Dobre praktyki z Mediolanu (Ventura Lambrate i Zona Tortona) czy Madrytu – targ Mercado de San Miguel, pozwolą lepiej zrozumieć procesy rewitalizacji.
Głównym celem projektu Revita–Silesia, realizowanego przez Wydział Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach wraz ze Śląskim Zamkiem Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, jest wzmocnienie powiązań sfery nauki i biznesu w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych.
Zobacz koniecznie: Koncepcje zagospodorowania Szybu Krystyna w Bytomiu
Adresatem projektu są przedsiębiorstwa, które myślą o nawiązaniu współpracy z naukowcami, oraz naukowcy, którzy szukają partnera gospodarczego do wspólnych projektów. W województwie śląskim dostrzegamy unikalne szanse inwestycyjne związane z rewitalizacją terenów zdegradowanych, w tym poprzemysłowych.
Zobacz koniecznie: Udany przykład rewitalizacji terenów poprzemysłowych w Katowicach - pasywny biurowiec Euro-Centrum
Autor: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości
Modernizacja i adaptacja budynku lampiarni dawnych Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały w Bytomiu, 2002-2003. Autorem projektu jest Przemo Łukasik z biura architektonicznego Medusa Group Architects.
W ramach projektu organizatorzy chcą zwrócić uwagę na społeczne i gospodarcze aspekty rewitalizacji, wskazać możliwości finansowania tego procesu, i wraz z uczestnikami projektu znaleźć wspólne obszary współpracy. Poruszona będzie kwestia ochrony środowiska bowiem stosowanie proekologicznych technologii przy realizacji projektów, publicznych i komercyjnych, na terenach poprzemysłowych wydaje się być szczególnie ważne.
W ramach projektu odbywaja się konferencje i spotkania warsztatowe. Zobacz koniecznie prelekcje ekspertów.