Wystawa La dolce REvita: rewitalizacja regionów, miast i dzielnic

2010-06-28 15:55
Szyb Krystyna - koncepcja medusa group nr1.jpg
Autor: brak danych

Wystawa La dolce REvita, na podstawie przykładów z całego świata, pokazuje jak opuszczone kopalnie czy huty i hale produkcyjne  stają się atrakcyjnymi obszarami inwestycyjnymi. Tę szczególnie ważną dla Śląska wystawę można zobaczyć w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie od 13 sierpnia do 10 października.

La dolce REvita to kolejna odsłona Dizajnu w Przestrzeni Publicznej skoncentrowana tym razem na procesach rewitalizacji całych regionów, miast czy dzielnic. W wybranych przykładach organizatorzy chcą pokazać, jak społeczny i ekonomiczny i przyrodniczy potencjał zostaje wzbogacony o dizajn, który wpływa na jakość i smak życia.

Przykłady dobrych praktyk z całego świata udowodniają, że można przekształcić tereny poprzemysłowe oraz zaniedbane części miast w atrakcyjne i tętniące życiem miejsca nie niszcząc ich historii i tożsamości. Dobre praktyki z Mediolanu (Ventura Lambrate i Zona Tortona) czy Madrytu – targ Mercado de San Miguel, pozwolą lepiej zrozumieć procesy rewitalizacji.

Głównym celem projektu Revita–Silesia, realizowanego przez Wydział Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach wraz ze Śląskim Zamkiem Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, jest wzmocnienie powiązań sfery nauki i biznesu w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Zobacz koniecznie: Koncepcje zagospodorowania Szybu Krystyna w Bytomiu

Adresatem projektu są przedsiębiorstwa, które myślą o nawiązaniu współpracy z naukowcami, oraz naukowcy, którzy szukają partnera gospodarczego do wspólnych projektów. W województwie śląskim dostrzegamy unikalne szanse inwestycyjne związane z rewitalizacją terenów zdegradowanych, w tym poprzemysłowych.

Zobacz koniecznie: Udany przykład rewitalizacji terenów poprzemysłowych w Katowicach - pasywny biurowiec Euro-Centrum

Rewitalizacja ulicy Mariackiej w Katowicach
Autor: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości Projekt rewitalizacji ulicy Mariackiej w Katowicach autorstwa AIR Jurkowscy Architekci - Ryszarda Jurkowskiego, we współpracy z APA Kuryłowicz & Associates.

W ramach projektu organizatorzy chcą zwrócić uwagę na społeczne i gospodarcze aspekty rewitalizacji, wskazać możliwości finansowania tego procesu, i wraz z uczestnikami projektu znaleźć wspólne obszary współpracy. Poruszona będzie kwestia ochrony środowiska bowiem stosowanie proekologicznych technologii przy realizacji projektów, publicznych i komercyjnych, na terenach poprzemysłowych wydaje się być szczególnie ważne.

W ramach projektu odbywaja się konferencje i spotkania warsztatowe. Zobacz koniecznie prelekcje ekspertów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej