Miasto. Masa. Maszyna. Awangarda na Śląsku

2009-03-04 16:17
Szyb Krystyna - koncepcja medusa group nr4.jpg
Autor: brak danych Studio Medusa Group w zwycięskim projekcie adaptacji Szybu, zaproponowało stworzenie m.in. luksusowego hotelu oraz loftów

Armada Development przedstawiła cztery koncepcje zagospodarowania Szybu Krystyna w Bytomiu. Inwestycja zapowiada się bardzo atrakcyjnie, tym bardziej, że każdy ma możliwość oddania swojego głosu na wybrany projekt.

Prezentacja wszystkich wizji nowego otoczenia i modernizacji zabytkowego już Szybu Krystyna, odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Bytomiu.
W planach jest powstanie terenów rekreacyjnych, centrum handlowo-rozrywkowego, hotelu, a nawet osiedla mieszkalnego i pola golfowego. Teren (ponad 70 ha) wraz z zabytkową wieżą wyciągową – czyli to, co zostało po kopalni węgla kamiennego Szombierki, kupiła spółka GC Investment. Adaptacja tych terenów może być nową wizytówką miasta. Powierzchnia zabudowy Szybu Krystyna wynosi ok. 550 m2, jedna kondygnacja ma ok. 300 m2 powierzchni użytkowej, kubatura obiektu to 26500 m3.

Swoje propozycje przedstawiły cztery pracownie architektoniczne: GC Investment, Jagiełło Krysiak Architekci, Konior Studio i medusa group. Konkurs rozstrzygnie się po 16 marca 2009 r.

Szyb Krystyna
Autor: Armada Development Szyb Krystyna - tak wygląda dziś

GC Investment

Firma postanowiła zrehabilitować tereny położone wokół Szybu Krystyna, ponieważ jest on ważnym elementem miasta. Nie tylko ze względu na wartości historyczne, ale także estetyczne i urbanistyczne. Góruje on w panoramie miasta, stojąc na osiach głównych ciągów komunikacyjnych Bytomia. GC Investment chce, aby Szyb stał się nową wizytówką miasta.
W projekcie przedstawiono adaptację wieży jako budynek biznesowo-konferencyjny. Miejsce wokół niej ma być centrum kulturalno-biznesowym, w którym wieża będzie centralnym ośrodkiem.

Nowa funkcja została również zaplanowana z myślą o lokalnej społeczności. Wieża i obiekty przylegające zawierają nowe elementy, m.in.: hotel, restaurację, kawiarnię z tarasem widokowym, biura, sale konferencyjne. Nowe zagospodarowanie terenu i nadanie całości nowego reprezentacyjnego znaczenia pozwala nie tylko na podkreślenie atrakcyjności obiektu poprzemysłowego; poprawia także warunki życia mieszkańców miasta.
Teren jest odcięty od starej części miasta torami kolejowymi. Aby połączyć te dwie przestrzenie pracownia zaprojektowała kładki, dzięki którym poprawiona zostanie komunikacja. Kładki są powierzchniami zielonymi, o różnej szerokości i fakturze. Aby lepiej skomunikować dość duży obszar oraz aby pokazać ciekawą przestrzeń nowej dzielnicy Bytomia, zaproponowano atrakcję w formie kolejki linowej, która miałaby stację przystankową m.in. tuż obok Szybu Krystyna.
Stacja kolejki linowej, przylegająca do Szybu, ma stanowić odrębną strukturę, której zarówno forma, jak i konstrukcja wyrażać będą współczesne możliwości projektowe. Natomiast formą nawiązywałaby do bryły węgla.

Szyb Krystyna
Autor: Armada Development Szyb Krystyna w koncepcji GC Investment

Jagiełło Krysiak Architekci

Pracownia podjęła działania kompleksowe. Podstawą projektu są dwa współzależne elementy - zabytkowy szyb Krystyna, do którego architekci postanowili przystąpić z zasadą minimalnej ingerencji. Drugim elementem jest część projektowana – w założeniu autorów znajdują się usługi oraz siedem 55-metrowych wież. Tworzą one tło dla głównej bohaterki projektu – Szybu Krystyna. Każda z wież pełnić będzie inną funkcję, co ułatwi realizację, ponieważ pomoże podzielić ją na etapy. Architekci przewidzieli także miejsce na naziemne parkingi.

Aby podkreślić historyczny aspekt projektu, autorzy zaplanowali nazwać nowe wieże kobiecymi imionami. Krystyna zyskuje w takim wypadku siedem sióstr, a na mapie Bytomia pojawia się kompleks zwany Sister Towers.
W sercu całego zespołu projekt przewiduje powstanie sal konferencyjnych, szkoleniowych, a także biur. Szyb zostanie podzielony na trzy części – strefę wejścia połączoną z nadwieszoną salą konferencyjną, zespół sal, które mogą w przyszłości spełnić funkcje biur lub lokali szkoleniowych, natomiast ostatnia, górna część, przeznaczona zostanie na restaurację.
Architekci w swojej wizji chcą stworzyć nowy budynek wewnątrz zabytkowego Szybu Krystyna. Ułatwia to ekspertyza techniczna, która zakłada wyburzenie trzonu komunikacyjnego oraz większości istniejących stropów.
Proponowana wewnętrzna struktura została zaprojektowana w konstrukcji żelbetowej, w której część komunikacyjna pełni rolę trzonu. Powstała wielokondygnacyjna przestrzeń pomiędzy dwoma budynkami pozwala wyeksponować zabytkową, stalową ramę, jednocześnie jest miejscem na poprowadzenie instalacji niezbędnych do funkcjonowania nowego "serca" budynku. Magazyny i pomieszczenia techniczne zlokalizowane zostaną w części podziemnej szybu.
Wg zamysłu projektantów obiekt będzie budynkiem inteligentnym, z centralnie sterowanym systemem odpowiadającym m.in. za parametry powietrza i oświetlenia.
Zaproponowane przez pracownię Jagiełło Krysiak Architekci rozwiązanie “budynek w budynku” to dobre połączenie “starego” i “nowego”.

Szyb Krystyna
Autor: Armada Development Sister Towers - koncepcja JK Architekci

Konior Studio

Projekt przygotowany przez pracownię zakłada powstanie nowej dzielnicy Bytomia, ośrodkiem centralnym byłby kompleks Dwóch Wież. Znalazłyby się w nim przestrzenie muzealne, w których można pokazać materiały dotyczące Szybu Krystyna i pozostałe po nim urządzenia.

Na ostatnich kondygnacjach znajduje się jądro obiektu, czyli główne koła wyciągowe. W tym miejscu planowana jest restauracja. Pracownia stawia na kulturę, w wieży znaleźć ma się miejsce na wystawy czasowe i organizowanie imprez kulturalnych. Na pozostałych poziomach maja powstać sale wielofunkcyjne, np. konferencyjne, a także fitness club.
To wszystko w zabytkowej wieży. Natomiast w nowej zaprojektowany został pięciogwiazdkowy hotel. Poza pokojami i apartamentami w wieży znalazłyby się basen z saunami, kompleks SPA i jacuzzi.
W koncepcji założono pozostawienie szybu Krystyna w obecnym wyglądzie zewnętrznym, natomiast wewnątrz obiektu zostanie zachowana główna konstrukcja stalowa ze względu na jej walory historyczne i estetyczne. Stropy, zachowane w wieży, wymagają specjalnych wzmocnień lub całkowicie nowej konstrukcji oraz szczegółowych rozwiązań akustycznych. Istniejące klatki schodowe są niewystarczające dlatego założono całkowicie nową i bezpieczną komunikację.
Architekci postanowili, że konstrukcja będzie stalowa rozłożona po obwodzie budynku w postaci kratowań w płaszczyźnie elewacji, a jej uzupełnieniem będą dwa trzony żelbetowe, w których przewidziano komunikację pionową.

Szyb Krystyna
Autor: Armada Development Dwie wieże - wizja Konior Studio

medusa group

Grupa architektów w swoim projekcie przedstawia wizję nowej części Bytomia. Szyb Krystyna znajdujący się na przedłużeniu ulic Dworcowej, Kolejowej oraz Powstańców Warszawskich, jest ciekawym obiektem pod względem architektonicznym.

Podstawowym założeniem było zorganizowanie centralnej przestrzeni publicznej wokół obiektów usługowo-handlowych. Przestrzeń tę nazwano parkiem industrialnym, którego środkiem jest właśnie główna wieża wyciągowa. Zostanie ona przebudowana na wielofunkcyjne centrum kulturalno-usługowe. W środku znajdzie się hotel z pięćdziesięcioma pokojami, restauracją, kawiarnią i butikami. Zaplanowano też miejsce na mini-centrum konferencyjne a także centrum sportowe w postaci sal wielofunkcyjnych, basenu, SPA i siłowni. Na szczycie wieży projektanci przewidzieli taras widokowy połączony z kawiarnią. Do stworzenia tego miejsca zostaną wykorzystane materiały takie jak szkło przemysłowe.
Obiekt otoczony będzie zielenią i odpowiednio zaaranżowanymi pozostałościami po urządzeniach technicznych szybu kopalni. Będą one ustawione jak rzeźby, każda zostanie opatrzona w opis, dzięki czemu pojawi się tu aspekt edukacyjny.
Na obrzeżach parku powstanie centrum usługowo-handlowe, a także tereny pod ewentualną lokalizację obiektów biurowych.

Szyb Krystyna
Autor: Armada Development Wizja pracowni medusa group

To jednak jeszcze nie koniec proponowanych atrakcji. Piątą prezentowaną pracą, była koncepcja zagospodarowania terenów po byłej kopalni Szombierki. Tam zaplanowano powstanie pełnowymiarowego 18-dołkowego pola golfowego oraz osiedla mieszkalnego. Jest to projekt autorstwa pracowni Jagiełło Krysiak Architekci.
Pierwsze prace związane z modernizacją i budową mają rozpocząć się jeszcze w 2009 r.
Inwestor, firma Armada Development postanowiła dać szansę wyboru mieszkańcom Bytomia oraz innym zainteresowanym projektem. Na wybraną przez siebie koncepcję można zagłosowac na stronie www.szybkrystyna.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej